Az idén télen hatósági árassá tett élelmiszerek közül a csirke far-hát szerepelt a leggyakrabban a hírekben. Nem véletlenül irányult kiemelt figyelem erre a termékre, ugyanis Magyarországon a legszegényebb nyugdíjasok, más vélemények szerint pedig a kutyák eledeleként tartják számon – írja a Szabad Európa.
A kormányrendelet hatályba lépése után derült ki, hogy a Központi Statisztikai Hivatal nem is mérte a csirke far-hát árát, így a hatósági árat is csak később határozták meg 293 forint/kilós szinten.
A Szabad Európa portál most megpróbálta megbecsülni más európai országok csirke far-hát árait. Mint írják, nehéz dolguk volt, mert más országokban sem mérik ezt a terméket, emellett sok helyen nem világos, hogy egybe számolják-e az emberi és az állati fogyasztásra szánt csirke far-hátat.
A becsült árak alapján kijelenthető, európai összevetésben Magyarországon a legolcsóbb, 293 ft/kg a csirke far-hát. A második legolcsóbb ország némi meglepetésre Hollandia, ahol átszámítva 379 forintért kerülhet a kosárba a termék. Mélyen a zsebébe kell nyúlnia viszont annak, aki Németországban kíván meg egy kis far-hátat, kilójáért 858 forintot kell fizetnie. Az uniós átlagár 568 forintnak felel meg.
A további sorrend (ország, ft/kg): Németország 858; Svédország 820; Ausztria 760; Finnország 738; Olaszország 721; Franciaország 653; Szlovénia 636; Szlovákia 555; Horvátország 547; Portugália 544; Csehország 538; Ciprus 514; Írország 507; Bulgária 468; Litvánia 465; Spanyolország 457; Románia 454; Lengyelország 435; Hollandia 379; Magyarország 293.
Hiány és trükközés
A hatósági árat egyébként a magyar kormány céljaitól és kommunikációjától eltérően nem az infláció megállítására használják a piacgazdaságokban. A lapnak nyilatkozó közgazdaságtan-kutató szerint ilyen célra nem hatékony az eljárás. Muraközy Balázs szerint “a szabályozott áraknál is az a cél, hogy az ár tükrözze a költségeket. Így ha megnőnek a költségek, akkor a szabályozott árnak is emelkednie kellene“. Hozzátette: nem meglepő következmény, hogy Magyarországon az árstop hiányt eredményez az érintett termékekből és trükközésre ad lehetőséget a cégek számára.