Ha a dolog technikai oldaláról közelítjük meg a kérdést, akkor a Chromebook pontosan úgy néz ki, mint egy laptop, sőt, lényegében egy laptop, az igazi különbséget nem is a hardver, hanem a szoftver jelenti. Lényegében a Mac, illetve Windows alapú laptopok korlátozott képességekkel rendelkező kisöccséről van szó, amely a Google által tervezett Chrome operációs rendszerrel működik. Amikor 10 éve megjelentek a piacon a Chromebookok, nem keltettek túl nagy feltűnést és hát ennek oka volt.
A Chromebook eredetileg egy laptop volt, amin csak internetezni lehetett, így offline állapotban teljességgel használhatatlan volt. Azóta persze sok minden változott és ezzel együtt a Chromebookok is lényegesen csábítóbbá váltak (például a laptop/tablet hibrid kialakításnak köszönhetően), ugyanakkor továbbra is olyan kompromisszumokra kényszerülünk az esetükben, ami nem mindenki számára vállalható.
Mit tud a Chromebook?
Amikor megjelent, akkor tényleg nem volt sokkal több, pláne a Mac, illetve Windows alapú gépekhez viszonyítva, mint egy laptop, amin fut a Google böngészője. Ugyanakkor érdemes nem elfelejteni, hogy manapság már elég sok mindent lehet csinálni a világhálón (pl. nézzük meg, hogy a napi rutinunk jelentős részét már online is képesek vagyunk elvégezni, nem beszélve a kikapcsolódás számtalan módozatáról), így 2021-ben a Chromebook már akkor is vállalható alternatívának számítana, ha egy jottányit sem fejlődött volna az operációs rendszere ezen 10 év alatt.
Persze nem árt megjegyezni, hogy az átjárhatóság hiánya azért így is érezhető egy Chromebooknál, hiszen míg a Windows és a Mac alapú laptopok is képesek röhögve futtatni a Chrome böngészőt, addig egy Chromebook alapesetben nem alkalmas arra, hogy Windows, vagy Mac alapú szoftvereket futtasson. Léteznek ugyan erre már emulátorok (ilyen pl. a VMware, amivel a Windowsos szoftvereket futtathatjuk Chromebookon), illetve a frissebb készülékek már kompatibilisek a legtöbb Android alkalmazással is.
Az egyik legnagyobb hátulütője azonban a Chromebooknak, hogy a Microsoft Office szoftverét nem tudjuk rajta futtatni, bár erre is létezik megoldás, hiszen az Office webes és Android alapú szolgáltatásaihoz a Chromebookkal is hozzáférhetünk.
További kellemetlenséget szülhet, ha olyan tevékenységet akarunk végezni a gépünkön, ami komoly grafikai igényeket támaszt. Itt elsősorban a fénykép, illetve videószerkesztésre gondolunk, hiszen a játékot már több streamszolgáltató (pl. Google Stadia, Geforce Now) jóvoltából meg tudjuk úgy oldani, hogy nem kell a számítógép saját erőforrásaira hagyatkoznunk. A Chromebookok hagyományosan nem erősek videókártyafronton, ugyanakkor az Androidos fotó és videószerkesztő applikációkkal elboldogulnak.
Szerencsére az offline használat problémája is megoldódott, régen, ha elment a net, akkor használhatatlanná vált a készülék, ma már ez nincs így, sőt, az Android felhasználók számára elég jó hír, hogy a telefonjukról tudnak netet megosztani a Chromebookkal.
Mitől számít jónak egy Chromebook?
Mivel nem fogunk rajta olyan dolgokat csinálni, ami komolyan megterhelhetné a rendszert, hiszen nincs is nagyon mit terhelni, ezért olyan értékekkel is vállalható Chromebookot kaphatunk, amik ma már laptopfronton igen soványnak minősülnek. Egy jó Chromebookhoz elég, ha van benne egy tűrhetőbb processzor (ez lehet pl. az Intel Celeron, vagy a Core i-széria valamelyik darabja), 4 GB RAM, 64 GB tárhely és egy Full HD (1920 x 1080) kijelző.
A tárhely első körben tűnhet kevésnek, de az az igazság, hogy ha nem tartjuk rajta a világ összes alkalmazását, akkor akár elég is lehet. Ha pedig mégis kevesellenénk, akkor vegyünk olyan készüléket, amelyik támogatja a microSD kártyát, vagy pedig vegyük igénybe a Google felhő szolgáltatásait, ugyanis a Chromebook a gyártó szándékai szerint elsősorban a felhőben tárolná az adatokat.
A Chromebookok nem az örökkévalóságnak készülnek (mondjuk mi készül annak manapság?), de ezzel kapcsolatban a Google nem is árul zsákbamacskát. A Chromebook készülékek biztonságos használatának van ugyanis egy végdátuma, ez az úgynevezett Auto Update Expiration date, ami a készülék legyártását követő 7-8 éven belül fog eljönni és azon túllépve a készülék nem kap több biztonsági frissítést. Ez abban az esetben lehet nagyon fontos információ, ha használtan akarnánk Chromebookot venni, ebben az esetben mindig nézzük meg, hogy mennyi időnk van még a végdátumig, erről egyébként a Google szabadon hozzáférhető nyilvántartást vezet minden modell esetében.
Megéri megvenni?
Jelenleg Magyarországon még nincs akkora divatja a dolognak, vélhetően a számos hátulütője miatt nincs akkora igény rá, azonban hozzá kell tenni, hogy a Chromebook ezért lényegesen olcsóbb is, mint egy laptopvásárlás. Az USA-ban olyan 200 dollár környékén (kb. 60 000 Ft) hozzá lehet jutni, ami laptop viszonylatban már egy gyanúsan olcsó összeg.