Bajban vannak a burgonyatermesztők: akár az egész európai termelés is összeomolhat
“A burgonyafogyasztás csökken és ennek következtében az ágazat kevesebb megrendelést kap. Becsléseim szerint akár 30%-os csökkenés várható. Úgy vélem, hogy minden burgonyatermesztőnek, nemcsak az olasz, hanem az európai burgonyatermesztőknek is csökkenteniük kell a termőterületet 2022-ben” – mondta Matteo Zanarini, az olasz Zanarini Agromarketing cégtől. Hozzátette: “A kiskereskedelem nem tudja felszívni a fogyasztás 30%-os csökkenését a világjárvány okozta megváltozott körülmények miatt. De a termelőknek 2022-ben a költségek növekedésével is szembe kell nézniük, amely a legjobb esetben is legalább 20%-os lesz. Az első lépés a felületek csökkentése, hogy a termelés némileg csökkenjen. Ha minden európai termelő a burgonyaterületeit 5%-kal csökkentené, azt hiszem, az egy ésszerű lépés lenne”.
Zanarini rámutatott, hogy párbeszédre van szükség a kiskereskedőkkel: át kell gondolni, hogyan kell megosztani és felvállalni a költségeket, anélkül, hogy kizárólag a beszállítókra hárulna a teher. Ha nem történik időben intézkedés, akkor a rosszabbik forgatókönyvvel számolva a termelési többlet a termelés összeomlásával járhat, és egyes gazdák úgy dönthetnek, hogy más, jelenleg jövedelmezőbb növénykultúrák termelésére, például a gabonafélékre állnak át. Két szempontot kell szem előtt tartani: a területek európai szintű csökkentését, valamint a kiskereskedelmi szektorral való konkrét szakmai együttműködés kialakítását – írja a NAK.
Egyre növekvő költségek
Spanyolországban a termelők nem veszik a vetőburgonyát, mert nem tudják, mit tegyenek. Az ágazat a költségek emelkedése miatt a burgonya termőterületének csökkenésére számít Kasztília és Leónban. Eduardo Arroyo, a kasztíliai és leóni burgonyatermesztők szövetségének (Appacyl) elnöke szerint az új szezonban akár 20%-kal is csökkenhet a burgonya termőterülete. “A műtrágya több mint kétszer annyiba kerül, mint tavaly, a nitrogén ára pedig megháromszorozódott. A termelők más növények, például borsó vagy napraforgó termesztésébe menekülnek, így ahelyett, hogy 20 hektáron burgonyát termesztenének, ezt a területet felosztják, és más termékeket termesztenek” – mondta. Hozzátette, a legnagyobb problémát az energiaköltségek növekedése jelenti.
A szerződéses árak közel 120%-kal magasabbak, mint tavaly, ezért a termelők olyan növények termesztésén gondolkodnak, amelyeknek kisebb az öntözési igénye, például a napraforgóé.
A burgonya termelési költsége a tavalyi 6500-7000 euróról az idei szezonban elképesztő 8000-8500 euróra emelkedett hektáronként, amit a felvásárlási árának emelésével kellene fedezni. Nem ez az első eset, hogy az ágazat a gázolaj árának emelkedésével küzd.
A költségek az előző kampányhoz képest 800 euróval vagy még többel emelkedtek hektáronként, a burgonya ára pedig nem változott, így nem érdemes erre fogadni. Jobb, ha nem vetünk burgonyát, ha csak 300 euró nyereséget tudunk elérni hektáronként. Ez egyszerűen nem kifizetődő.