A Vogue hosszú évtizedek óta a divat hírnökének számít világszerte, hiszen a kifutók után az újság hasábjain találkozhatunk először a legnagyobb divatházak elképesztő kollekcióival és meglepő, extrém termékeivel. A világ egyik legnépszerűbb lapjának brit változata most azonban a divat mellett másra is igyekszik felhívni a figyelmet: ez pedig nem más, mint a fogyatékkal élők mindennapjaiban tapasztalható nehézségek és az ezekre adható válaszok. Ennek érdekében a magazin angol változata megjelentette a legelső, teljesen Braille-írással készült lapszámát – írja a Design Taxi.
A brit Vogue májusi száma sok szempontból mérföldkövet jelent nem csupán a magazinnak, de úgy általában, a nyomtatott sajtónak a történetében is:
az egész lapszám ugyanis a fogyatékkal élőkről szól, az ő mindennapjaikat mutatja be, az ő nehézségeikre hívja fel a figyelmet.
Összesen tizenkilenc címlapot készítettek, tizenkilenc olyan személlyel, akik ilyen vagy olyan módon érintettek a fogyatékosságban. Címlapon van például Selma Blair színésznő, akit 2018-ban diagnosztizáltak sclerosis multiplex-szel vagy Justina Miles, aki halláskárosultként nemrég Rihanna Super Bowl-os koncertjét közvetítette a sorstársainak. De most először szerepel például Down-kóros vagy kerekesszékes modell a legnagyobb divatlap címlapján.
És ezt a sokszínűséget, ezt a befogadást hívatott jelképezni az is, hogy most először a magazin történetében a Vogue Braille-írással is kapható.
-Örömmel és büszkeséggel tölt el, hogy mi lehetünk az elsők ebben a „küzdelemben” és bízunk benne, hogy nem az utolsók. Fontosnak tartottuk, hogy
ne csak beszéljünk arról, hogy mennyire fontos az egyenlőség, az egyenlő esélyek, de valamit érdemben is tegyünk azért, hogy ez megvalósulhasson
Hosszútávú és kézzelfogható megoldásokat kell nyújtanunk a fogyatékkal élőknek – mondta Edward Enninfull, a brit Vogue főszerkesztője.
A magazin Braille-verzióját felügyelő Kim Charlson azt is elárulta, hogy igyekeztek úgy megalkotni az újságot, hogy az semmiben ne térjen el az eredeti verziótól.
A vakoknak és a gyengénlátóknak ugyanolyan fontos a dizájn, az igényes kialakítás, a trendi összkép, mint mindenki másnak.
Ezért fontos volt, hogy mekkora kihagyások vannak a sorok között, melyik bekezdést hova helyezzük, hogy pontosan ugyanabban az élményben részesüljön minden olvasónk.