“Olyan mértékben terjed most Magyarországon a vírus, hogy hamarosan újabb szigorítások válhatnak szükségessé” – mondta a Blikknek adott interjújában az emberi erőforrások minisztere. Kásler Miklós felvetése szerint többek között az élelmiszerüzletek és gyógyszertárak mellett az egyéb boltok nyitvatartásának a korlátozására is sor kerülhet. Az újabb szigorító intézkedésekről március 3-án dönthet a kormány.
A nem létfontosságú üzletek és szolgáltatások ideiglenes lezárásáról először Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi osztályvezetője beszélt múlt pénteken, felvetve, hogy megfontolandó, nem kellene-e bezárni a bevásárlóközpontokat is. A hvg.hu úgy tudja, az érintett bevásárlóközpontokat nem kereste meg ezzel kapcsolatban a kormányzat.
Napi kapcsolatban
Vámos György, a multinacionális áruházláncokat tömörítő Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára írta ugyanakkor azt írta a hvg.hu-nak, hogy a szakterületet irányító ITM államtitkársággal napi kapcsolatban vannak, de a szigorítások formájáról egyelőre nem tud információval szolgálni.
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetségnek szintén nincs semmilyen információja a korlátozásokkal kapcsolatos intézkedések előkészítéséről.
“Az operatív törzs az aktuális járványügyi adatok és a várható változások, tendenciák ismereteiben hoz mindig döntést és mi csak a döntést követően rendelkezünk információval” – írta Neubauer Katalin, főtitkár. Hozzátette: a tavaszi rendelet értelmében a vásárló nem mehetett be bizonyos üzletekbe, de egyesek szerint ez nem jelentette azt, hogy az üzletet be kellett zárni és ez a megfogalmazás konfliktusokat okozott a bérbeadók és az üzletek bérlői között.
“Ezért most azt kérjük, hogy ha hasonló korlátozások lesznek, akkor a kormány teremtsen tiszta jogi környezetet, mondja ki, ha az üzleteket be kell zárni” – fogalmazott a főtitkár.
Inkább növelni kellene a nyitvatartási időt
Kunetz Zsombor a Facebook-oldalán reagált Kásler miniszternek a nyitvatartás további korlátozására vonatkozó felvetésére. Az egészségügyi szakértő “kevesebb ostobább dolgot” tud elképzelni a járvány elleni küzdelemben, mint “az emberek zárt területre való összezsúfolása”. Meglátása szerint, ha tovább csökkenne a nyitvatartási idő, “kevesebb idő állna rendelkezésre a bevásárlások megtételére, miközben ettől az intézkedéstől nem csökkenne a bevásárolni kívánók száma. Ergo egyszerre több ember lesz egy időben az üzletekben”. A vásárlási idősáv esetleges újbóli bevezetését szintén nagyon károsnak, a zsúfoltságot növelő módszernek tartja.
Kunetz szerint jobb megoldás volna a négyzetméterre eső emberek számának szabályozása mellett a nyitvatartás meghosszabbítása. A hvg.hu-nak azt mondta, a vásárlási idősáv esetleges újbóli bevezetése szintén csak a zsúfoltságot fokozó intézkedés lenne.
A Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete szintén azzal a javaslattal állt elő még korábban, hogy négyzetméter alapon határozzák meg, egy áruházban, azon belül is egy helyiségben egyszerre hány ember lehet – írja a hvg.hu.