Újfajta problémákat hozhat a húsvét után életbe lépő nyitvatartási rend az üzletek életében – írja a Világgazdaság. A korábbi szabályokhoz képest többletmunkát okozhat a vásárlószám figyelése, de ez még mindig jobb, mint a korlátozott nyitvatartás – mondta a lapnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára.
Korábban megírtuk, a húsvéti ünnepek után a módosított szabályok értelmében a boltok hajnali öttől este fél tízig nyitva lehetnek, de tíz négyzetméterenként csupán egy vásárló tartózkodhat a területükön. Amint pedig eléri a 2,5 milliót a beoltottak száma – hétfőn reggel már az 1 millió 920 ezret is meghaladta -, azok a boltok is kinyithatnak, amelyek jelenleg zárva tartanak.
Az OKSZ főtitkára jelezte: a hosszabb nyitvatartás főként az élelmiszerüzletek számára könnyítés, ahol általában este 18 és 19 óra között alakul ki zsúfoltság.
Többletköltséggel járhat
“Érthető és jó szabály a négyzetméter-alapú rendszerre való áttérés, a betartatás azonban nem lesz olyan egyszerű, mivel sem a boltoknak, sem az alkalmazottaknak nincs joguk megakadályozni, ha egy vásárló a tiltás ellenére be akar menni az üzletbe. Ebből lehet feszültség, időt kell adni a boltoknak, hogy felkészüljenek” – ezt már Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke közölte a Világgazdasággal.
Karsai szerint az igazi probléma a kisebb boltoknál jelentkezik majd, ahol ketten-hárman dolgoznak, és ebből egy-két munkatárs a pénztárban ül. Ezeken a helyeken mindenképpen felléphet plusz-munkaerőigény, mivel erre nincs kapacitás.
A KASZ azt javasolja, ugyan többletköltséggel jár, de ezek a boltok alkalmazzanak bérelt vagyonőrt.
Kinek a felőssége?
A lap arra is felhívja a figyelmet, hogy kérdéseket vet fel, hogy kinek a felelőssége, ami az üzlet előtt történik. A KASZ elnöke szerint a hipermarketek esetében némileg egyszerűbb a helyzet, mert a parkoló is az ő területük, de így se egyértelmű, hogy a vagyonőr hatásköre meddig terjed, ha konfliktus alakul ki a várakozó tömegben.