Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 1,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz mérten – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 1,5 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,7 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,0 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene
az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal mérséklődött.
Ilyen mértékű, havi bázisú visszaesésre ritkán van példa és jellemzően valamilyen egyedi hatás is állhat mögötte. Idén szeptemberben ez az árvíz volt, ahogy arra a KSH is felhívja a figyelmet. A Portfolio is úgy tudja, hogy a durva visszaesést a kormány részben az árvíz hatásának tulajdonítja, mivel a hónapon belül a védekezés időszakára és helyszíneire esett a legnagyobb forgalomcsökkenés. Ugyanakkor a lap megjegyzi, mindent nem lehet az árvízzel magyarázni, a kiskereskedelmi üzletek forgalomnövekedése nagyon ingatag.
2024. január-szeptemberben az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelem forgalmának volumene 2,7 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,8, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,3, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,6 százalékkal nőtt a volumen.
NGM: Átmeneti lassulása, gyorsulás várható
A kiskereskedelem árvíz miatti átmeneti lassulása után további gyorsulás várható – reagált a KSH legfrissebb adataira kommentárjában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön. Felidézték: azonos folyamatok játszódtak le a hasonlóan súlyos, 2013-as árvíz idején is. Akkor a kiskereskedelmi forgalom az árvíz hónapjában 0,9 százalékkal esett vissza éves összevetésben, majd azt követően már erős növekedést mutatott.
A minisztérium szerint mindezek alapján megállapítható, hogy a fogyasztói viselkedés szeptemberben sem változott meg, a belső konjunktúra helyreállt.
Az online pénztárgépek adatai októberben ismét hasonlóan erős forgalmat mutatnak, mint augusztusban, így az árvíz okozta átmeneti mérséklődést követően a kiskereskedelmi forgalom bővülési üteme visszaállhat a korábbi hónapok kedvező szintjére – hangsúlyozta az NGM. Az év első kilenc hónapjában a kiskereskedelmi forgalom összesen 2,7 százalékkal bővült, az év hátralevő részében pedig további gyorsulás várható, ezzel a fogyasztás egyértelműen felfelé húzza a teljes gazdasági teljesítményt. Ez már idén is érezhető a gazdaságban, de jövőre még erőteljesebben fejti ki hatásait. A belső konjunktúra helyreállása mellett azonban a külső kereslet továbbra is kihívásokkal áll szemben, különösképpen a német gazdaság válsága miatt – írta a minisztérium.