A magas infláció következményeként Nyugat-Európában megnőtt az élelmiszerlopások száma, így már egyes alapvető élelmiszerekre is biztonsági címkéket helyeznek. A hvg.hu utánajárt annak, hogy itthon is ennyire rossz-e a helyzet? A lap kérdésére az ORFK Kommunikációs Szolgálata elmondta,
éves összehasonlításban idén az első tíz hónapban 22,52 százalékkal nőtt a lopások száma.
A tolvajok elsősorban a hiper- és a szupermarketekből, valamint az egyéb, vagyonőrt foglalkoztató üzletekből loptak. Az ötvenezer forintot meg nem haladó bolti lopásokat jellemzően kisboltokban, dohányboltokban, üzemanyag-töltőállomások shopjában követték el.
A dohányboltokból több mint 45 százalékkal többen (89-szer) loptak a tavalyi év azonos időszakához képest.
Megyei összehasonlításban idén októberig a legtöbb jogsértést Budapesten (807), Borsod-Abaúj-Zemplén (135) és Pest megyében követték el.
Mit visznek?
A megnevezett időszakban összességében élelmiszert negyedével többen tulajdonítottak el: ételt 27 százalékkal többen, szeszes italt ötödével többen, míg egyéb élelmiszert 25 százalékkal többen loptak.
Műszaki cikkeket ötödével többször tulajdonítottak el az összes típusú boltból.
A leggyakrabban eltulajdonított termékek között előfordulnak a hús és húskészítmények, a tisztítószer, üdítőital, tej-, és tejtermék is. A legnépszerűbb termékek az illatszerek, a pénz, és az édesipari termékek voltak.
Lidl, Spar, Tesco
A hvg.hu megkérdezte a legnagyobb magyarországi áruházláncokat is témával kapcsolatban. A Spar szerint az egyszerű élelmiszerlopásról, a hangsúly áthelyeződött a szervezett, sorozatos megrendelésre, gyakran továbbértékesítési céllal lopnak az üzletekből, elsősorban égetett szeszt, édességet, vegyi árut.
A Tescónál augusztus óta körülbelül duplájára nőtt mind az elkövetések száma, mind az ellopott élelmiszerek értéke.
A Lidl tapasztalatai szerint viszont érdemben nem mutatható ki összefüggés a bolti lopások és a jelenlegi gazdasági helyzet alakulása között.