2020 óta a bankok minden év január 31-ig elküldik az úgynevezett egységes díjkimutatást, amelyből kiderül, hogy az érintettek mennyit költöttek a banki szolgáltatásokra, így például számlavezetésre, a netbanki, mobilbanki elérésre, az esetleges sms-es értesítésekre vagy az átutalásokra – írja a Money.hu.
Fontos tudni, hogy az egységes díjkimutatást nem e-mailben kapjuk, hanem a netbankban tekinthető meg, illetve akinek nincs netbankja, annak postai úton küldik tájékoztatót.

A díjkimutatást érdemes alaposan átböngészni, ugyanis kiderülhet, hogy olyan szolgáltatásokért is fizetünk, amelyeket nem is használunk. Mivel a bankszámlák között éves szinten 20-30 ezer forint eltérés is lehet, sőt léteznek ingyenes számlacsomagok is, érdemes összevethetni a saját bankunk díjait a többi pénzintézet tarifáival.
A Baon.hu összegyűjtött néhány néhány költségcsökkentő praktikát:
- Nézzük meg, mennyi jelenleg a havidíjunk és ha magasnak ítéljük, keressünk egy olcsóbbat. (A havidíj nélküli számla nem jelent automatikusan teljes ingyenességet, mert sok esetben fizetni kell például az utalásokért, az SMS üzenetekért vagy a bankkártyáért.)
- Utaljunk netbankon vagy mobilbankon keresztül, mivel ez a legolcsóbb.
- Felejtsük el az SMS-értesítéseket: rengeteg pénz múlik azon, hogy kérünk-e SMS értesítéseket a netbanki belépésekről, a kártyahasználatról és a számlamozgásokról. Válasszuk inkább a mobilbank push üzenetküldését, ami jellemzően ingyenes.
- Ne ragaszkodjunk a dombornyomott bankkártyához. Míg korábban komoly különbség volt a dombornyomott és az elektronikus bankkártyák között, ez mára eltűnt.
- Ne postán kérjük a számlakivonatot, mivel a bankok egy része komoly pénzeket is elkérhet ezért havonta. Használjunk helyette netbankot.