Felnevetett a net: átadták a szigetország első bankautomatáját, óriási bulit csaptak
Tuvalu egy apró, távoli ország, ahol szinte minden pénzügyi ügylet készpénzben zajlott, egészen eddig – írja a Telex. Ugyanis most egy buli közepette felavatták az első ATM-jeit, vagyis a beüzemelést látványos ünnepséggel, csokitortával tették emlékezetessé a helyi vezetők Funafutiban, az ország fővárosában.
Siose Teo, a National Bank of Tuvalu vezérigazgatója szerint az új ATM-ek hozzájárulnak majd a kis állam gazdasági virágzásához.
Tuvaluban hivatalos fizetőeszközként az ausztrál dollárt (AUD) használják. Bár a páratlan természeti környezetben fekvő országnak van saját pénzverdei kibocsátása – például érmegyűjtők számára készítenek díszérméket – ezeket a mindennapi forgalomban nem használják.
Mivel a gazdasági kapcsolatok és a bankrendszer szorosan kötődik Ausztráliához, ezért a készpénzforgalomban gyakorlatilag kizárólag az ausztrál dollár van jelen.
A fejlesztés célja, hogy a lakosok ismerjék meg a korszerű, biztonságos pénzügyi szolgáltatásokat. Tuvalu a Csendes-óceán déli részén található, Ausztráliától nagyjából 4000 kilométerre északkeletre, a Fidzsi-szigetek és Kiribati között, Polinéziában.
A világ első ATM-jét 1967. június 27-én helyezték üzembe Londonban, az Enfield nevű külvárosban, a Barclays Bank fiókjában.
A bankautomata feltalálójaként a skót mérnököt, John Shepherd-Barront tartják. A férfi azért kezdte el fejleszteni ötletét kézzel fogható eszközzé, mivel megunta, hogy hétvégén a bankok zárva vannak, és nem tud pénzt felvenni. Az első gépek a csokoládéautomaták mintájára készültek, és kezdetben csak papírutalványokat fogadtak el, amire maximum 10 fontnyi összeget adtak ki egyszerre.