Nem hajt végre díjemelést az OTP
Korábban megírtuk, hogy a lakosági terhek és az infláció megfékezése érdekében az OTP Bank kész lakossági ügyfeleinek csaknem kétmilliárd forinttal csökkenteni banki költségeit és többmilliárd forint értékben meghosszabbítani egyes kedvezményes akciókat.
A pénzintézet kedden tudatta az MTI-vel, hogy az egyeztetések nyomán kész azt is vállalni, hogy a lakossági bankszámlákra és betéti kártyákra vonatkozóan működési vagy inflációs okokból nem hajt végre díjemelést 2026. június 30-ig. Az OTP Bank vállalta, hogy kész ellensúlyozni a jogszerűen alkalmazott és 2025. március 1-jén bevezetett, lakossági bankszámlákra, bankkártyákra és elektronikus banki szolgáltatásokra vonatkozó inflációs díjemelést.
A vállalás keretében az OTP Bank kész többmilliárd forint értékű kedvezményt meghosszabbítani, továbbá 2025. május 1. és 2026. április 30. között összesen csaknem kétmilliárd forinttal csökkenteni a lakossági ügyfelei által fizetendő banki költséget. Ez az összeg megfelel a 2025-re törvényileg megengedett inflációs díjemelés ügyfélkedvezményekkel csökkentett hatásának, így az OTP- a miniszter kérésének megfelelően –
kész visszatérni a 2025. év eleji lakossági banki díjakhoz
– írták.
Jövő nyárig vállal önkéntesen díjemelési korlátozást az Erste Bank
Az Erste vállalja, hogy 2026. június 30-ig biztosan nem emeli az infláció mértékével a lakossági bankszámlák és bankszámlákhoz kapcsoló betéti kártyák díjait, ahogyan ezt az idén sem tette meg – közölte a pénzintézet szerdán az MTI-vel. Felidézik: a pénzintézet már korábban döntött arról, hogy idén nem érvényesíti a lakossági számlák esetében az inflációkövető díjemelés lehetőségét, ezt március 3-án jelentette be a pénzügyi eredményekről szóló sajtótájékoztatóján. Most elsők között tesz önkéntes vállalást az inflációkövető és a működési költséggel összefüggő díjemelés elhagyására a jövő év második feléig.
A díjak nem módosulnak, emiatt díjvisszatérítést sem szükséges elvégezni
– tették hozzá. Jelezték, hogy a bank már tavaly sem érvényesítette az inflációs emelést az elsődlegesen digitális ügyfeleknek szóló George számlák és kártyák, illetve a gyerek- és a diákszámlák, valamint ezekhez tartozó kártyák főbb díjai esetén.
A Gránit Banknak nincs teendője
A Gránit Bank azt közölte, hogy ügyfeleit nem érintette díjemelés, évek óta változatlan, kedvező díjakkal intézhetik napi pénzügyeiket. A pénzintézet a hétköznapi bankoláshoz kapcsolódó díjait, mint például a számlavezetési díjakat, az átutalások díjait sok éve nem emelte meg. A bankkártyás vásárlás, és az iSMS szolgáltatás mindkét számlacsomagban ingyenes volt eddig is.
A folyószámlavezetéshez és a fizetési tranzakciókhoz kapcsolódó banki díjakat a már meglévő számlacsomagjaik esetében az elmúlt 12 évben nem emelték.
A tartósan alacsony bankolási díjakkal adják vissza ügyfeleiknek a bank digitális üzleti modelljéből fakadó költségelőnyüket – írták. Így a 2024. év végi díjakra való visszaállásban a Gránit Banknak nincs teendője – tették hozzá.

A K&H is vállalja az önkéntes árkorlátozást
A K&H közleményében jelezte: önkéntes árkorlátozási vállalást tesz az NGM javaslatának megfelelően, és az április 1-jei hatállyal meghirdetett inflációs és egyéb működési jellegű okból bevezetett lakossági bankszámlavezetési és bankkártya szolgáltatási díjemelését
május 1-jétől kezdődő akció keretében 2026. június 30-ig nem számítja fel.
Az akció alatti díjak mértéke megegyezik a 2025. január elejei díjszabással – közölték.
Különböző mértékű és esedékességű díjkedvezmények a Raiffeisennél
A Raiffeisen Bank arról tájékoztatta az MTI-t, hogy támogatják az NGM az infláció mérséklésére és a lakosság költségeinek csökkentésére irányuló törekvéseit, ezért
május 1-jével csökkentik a lakossági ügyfelek banki kiadásait.
Ennek értelmében 2026. június 30-ig kedvezményeket biztosítanak a lakossági bankszámla- és kártyadíjakból. A teljes kedvezménycsomag összességében megegyezik a pénzintézet 2025-ben “jogszerűen végrehajtott” inflációs díjemelésének mértékével. Az ügyfeleket érintő kedvezményeket a bank – az NGM iránymutatásának megfelelően – különböző mértékű és esedékességű díjkedvezmények formájában biztosítja – írták. Vállalták, hogy nem hajtanak végre egyoldalú módosítást a lakossági bankszámlákhoz és betéti kártyákhoz kapcsolódó díjakban.
A CIB BANK-nál is csökkentik a díjakat
A CIB Bank csatlakozik a bankok önkéntes vállalásához, és az NGM kérésének megfelelően mérsékli a lakossági bankszámlákat és bankkártyákat érintő díjait – közölte a bank az MTI-vel. Az inflációs szintnél ugyan jóval alacsonyabb, korábban jogszerűen végrehajtott díjemelések értelmében
2025. április 1-jétől beszedett magasabb díjak különbözetét a CIB Bank visszatéríti ügyfelei számára
– arról, hogy ezt hogyan és mikor hajtja végre a pénzintézet, az érintett ügyfelek külön tájékoztatást kapnak – írták.
A lakossági bankszámlák és bankkártyák díjait a korábbi, az inflációs emelés előtti szintjét fenntartják 2026. június 30-ig A CIB Bank önkéntes vállalásán túl, innovatív megoldásokkal is lehetőséget nyújt ügyfeleinek, hogy minél kedvezőbb költségek mellett bankoljanak – tették hozzá.
Az MBH Bank tervezett lépései
Az MBH Bank MTI-nek küldött közleményében hangsúlyozta: elkötelezettek a hazai gazdaság támogatása és az infláció megfékezése iránt ezért eleget tesznek az NGM kérésének, hogy mérsékeljék a számlavezetéshez kapcsolódó lakossági díjaikat. A pénzintézet a már meghirdetett, április 30-tól alkalmazandó, az inflációt tekintetbe vevő díjemelés mértékével, így összesen közel 1,5 milliárd forinttal
csökkenti, és 2026. június 30-ig nem emeli a lakossági bankszámlákra és betéti kártyákra vonatkozó, ügyfelei által fizetendő díjakat.
A bank korábban meghirdetett kedvezményei továbbra is érvényben maradnak, így többek között a havi számlavezetési díjból elérhető e-kivonat és bankkártyás fizetési kedvezmény is – tették hozzá.
Az UniCredit Bank is beáll a sorba
Az UniCredit Bank Hungary Zrt. ugyancsak csatlakozik a bankok önkéntes vállalásához, és mérsékli lakossági bankszámlái és bankkártyái díjait. Az UniCredit Bank közleményében jelezte, hogy ellensúlyozza a jogszerűen alkalmazott és 2025. március 1-jén bevezetett lakossági bankszámlákra, bankkártyákra és elektronikus banki szolgáltatásokra vonatkozó inflációs díjemelést. Emellett vállalja, hogy 2026. június 30-ig az inflációs és egyéb, belső működésiköltség-növekedéséből adódó többletköltségeit nem terheli ügyfeleire.
Megállapodást kötött az MNB a Bankszövetséggel
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Magyar Bankszövetség megállapodásával egyszerűbbé, átláthatóbbá, olcsóbbá válnak a banki költségek – közölte az MTI-vel Varga Mihály jegybankelnök, miután hivatalában fogadta a Magyar Bankszövetség vezetőit kedden reggel.
Az új megállapodás öt intézkedéssel erősíti a tájékoztatást és csökkenti egyes lakossági pénzügyi szolgáltatások díját. A megállapodás szerint a bankok a jövőben ingyenessé teszik az alapszámlát mindaddig, amíg az infláció szintje három egymást követő hónapban a jegybanki toleranciasáv felső határa (4 százalék) alá nem süllyed.
Ezzel párhuzamosan legkésőbb a PAD díjkimutatásokkal együtt a bankok értesítik azokat az ügyfeleket, akik a jelenleginél kedvezőbb számlacsomagot is választhatnának.
További segítséget jelent az a jövőben induló ügyféltájékoztató kampány, amely részletes felvilágosítást ad a bankok számlacsomagjainak éves költségéről, így a már meglévő számlacsomag is összehasonlíthatóvá válik más, kedvezményesebb konstrukcióval.
A jegybank és a bankszövetség megállapodott arról is, hogy a pénzintézetek a jegybanki díjcsomag-kalkulátorral segítik a legkedvezőbb számlacsomag kiválasztását honlapjukon.
A gyorsabb számlaváltás érdekében a régi számlát ezután online is felmondhatják az ügyfelek – írták.