Január hatodikától jelentős díjemelések lépnek életbe több banknál. A CIB Bank például több hitelkártyás díját közel 18%-kal növeli, míg a K&H Bank ügyfelei szintén érzékelhetik a kormány adóemelésének hatását. Az OTP Bank már január 1-jén bevezette a változásokat, a többi pénzintézet pedig fokozatosan, február közepéig emeli díjait. Az intézkedések nyomán a költségvetés bevétele tovább nő – írja az Énpénzem.
A KSH adatai szerint a pénzügyi szolgáltatások tavaly novemberben átlagosan 10%-kal kerültek többe, mint egy évvel korábban.
Míg 2024 elején nem volt jelentős drágulás, az árak áprilistól kezdtek el emelkedni, elsősorban a tranzakciós illetékek növekedése miatt. Tavaly nyáron a kormány a banki tranzakciókra kivetett adó mértékét emelte: az átutalások 0,3%-os, legfeljebb 10 ezer forintos díja 0,45%-ra, legfeljebb 20 ezer forintra nőtt, míg a készpénzfelvételeknél alkalmazott illeték 0,6%-ról 0,9%-ra emelkedett.
Ez a változás jelentős bevételt hozott az államkasszának: 2024 első 11 hónapjában 367 milliárd forint folyt be tranzakciós illetékből, ami több mint 61 milliárddal haladta meg az előző évi összeget. A lakossági ügyfelek számára ugyanakkor az év végéig tilos volt áthárítani ezeket a költségeket, így várható volt, hogy 2025 elején emelkednek a banki díjak.
Sorra emelnek a bankok
Az OTP Bank január 1-jétől igazította díjait az új tranzakciós illetékekhez. A Bázis csomagban a bankon belüli átutalás díja 0,3%-ról 0,45%-ra, a bankon kívülié pedig 0,35%-ról 0,55%-ra emelkedett, miközben a maximális díjtételek is jelentősen nőttek. Egy bankon kívüli forintátutalás maximális díja például 14 522 forintról 25 000 forintra ugrott. Az OTP Smart csomag ügyfelei lepődhettek meg a legjobban, mivel a külön igényelhető kedvezménycsomagok díjai is akár 50-70%-kal növekedtek.
A K&H Bank január 6-tól emelte díjait az adóemelések mértékével. A többi nagyobb pénzintézet is hamarosan követi a példát: a CIB január 17-től, az MBH a hónap végétől, míg az Unicredit, a MegNet, a Polgári Bank, valamint a Wise február 1-jétől, az Erste február 3-tól, a Gránit pedig február 14-től drágít.
Egyéb díjemelések is várhatóak
Az inflációs árazás tovább növelheti a banki költségeket. Bár az MNB korábban kritizálta a távközlési szolgáltatók inflációhoz igazított díjemelését, a bankok esetében nem emelt kifogást. A kormány több területen is lehetővé tette az inflációkövető árazást, így például a jövedéki adók esetében is, amit az üzemanyagok árának növekedése már jól tükröz.
A CIB Bank esetében a hitelkártyák éves díja mától közel 18%-kal nő: az Optimum kártya díja 3206 forintról 3770 forintra, a bevásárlókártyáé pedig 5610 forintról 6597 forintra emelkedik. A havi zárlati díj is drágul, 286 forintról 336 forintra. További változásként március 1-jétől a mobilbankos SMS-ek díja 67 forintról 72 forintra nő. Az Unicredit február 10-től vezeti be az inflációkövető automatikus árazást, amely már március 1-jétől a fogyasztói árak tavalyi emelkedését is tükrözni fogja.
Fotó: Getty Images