Jelenleg több mint 1000 fajta banán létezik, de a Cavendish az, ami a világ összes banántermésének körülbelül 47 százalékát adja. Ezért okoz fejtörést az a gomba, ami egyre nagyobb ütemben pusztítja ezt a fajtát – írja a Business Insider.
A Cavendish fajtának több fontos előnye is van más banánnal szemben. Egyrészt képes ellenállni a legnagyobb betegségnek, mellette hosszabb eltarthatósági idővel rendelkezik és rendkívül bőséges a termése, tehát egy adott területen több banánt tudnak a gazdák megtermelni.
A most terjedő gombafajnak viszont már nem tud ellenállni a növény. A gomba által okozott TR4-fertőzés rendkívül alattomos. A banánfa gyökereiből kezd elterjedni, majd idővel ellehetetleníti a növény vízfelvételét és a fotoszintézis képességét. Emiatt a fa teljesen elhal egy idő után.
Korábban is volt tömeges pusztulás
A múlt század első felében a Gros Michel faj volt a legfontosabb az exportbanán szempontjából. A TR4 fertőzés elődje 1876-ban kezdett pusztítani, az 1950-es évekre pedig megtizedelte a Gros Michel típussal telepített farmokat.
Ez a fertőzés világszerte arra kényszerítette a banántermelőket, hogy új fajta után nézzenek. Ekkor jött képbe a Cavendish.
A Cavendish fajt pusztító fertőzést először 1997-ben fedezték fel a tudósok az ausztráliai Darwin közelében.
2015-re már tovább terjedt Ausztrália legnagyobb banántermelő vidékére, Queensland banánfarmjaira. A közelmúltban a világ legnagyobb banántermelő helyein, Indiában és Kínában is azonosították a TR4 új törzsét. De azonosították már a fertőzést a Közel-Keleten, Afrikában és legutóbb Dél-Amerikában is.
A tudósok szerint a lassú terjedés miatt még legalább egy évtizedig biztos találkozhatunk a Cavendish típussal. Az viszont kérdés, hogy meg lehet-e menteni ezt a fajt.
A Cambridge-i Egyetem kutatói például egy oltással kísérleteznek, ami megakadályozná a gombák elterjedését a növényben. A Queenslandi Egyetemen pedig egy genetikailag módosított Cavendish-t próbálnak termeszteni, ami ellenállóbb lesz a TR4-el szemben.