Gyengülnek a magyar beszállítói pozíciók és alacsonyabb minőségűek lehetnek azok az importtermékek, amiket a kiskereskedelmi üzletláncok rendelnek be egyre nagyobb számban – derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleményéből.
A NAK úgy véli, hogy hazánkban a korábbi években az élelmiszerek árai jóval az európai átlag alatt voltak és a most tapasztalt inflációval került csak a nemzetközi átlag közelébe. Azt viszont problémának látják, hogy a kereskedelmi szereplők olyan import termékeket rendelnek egyre nagyobb mértékben, mely ágazatokban komoly előrelépések történtek az elmúlt időszakban.
Ilyen az ársapkával érintett tejtermék és húsárú is. A kereskedők elmondása szerint ezeken komoly veszteség keletkezik, mivel azokat továbbra is az árstop bevezetésekor érvényes áron kell értékesíteniük, miközben a beszerzési árak jelentősen megemelkedtek.
A NAK elnöke szerint közép és hosszú távon is minden magyar fogyasztónak az az érdeke, hogy ne nőjön a külföldről behozott import termékeknek aránya, mert az Magyarország önellátását is veszélyezteti.
Megoldásnak az árstop mihamarabbi kivezetését tartják.
A árstop kivezetésével ugyanis a magyar termékek pozíciója erősödhet, hiszen nem kell az áruházaknak az olcsóbb importot keresniük annak érdekében, hogy minimalizálják a veszteségeiket.
Egyre többen kérik az árstop kivezetését
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) már kezdeményezett tárgyalást a kormánnyal az árstopok kivezetése miatt, ami jelentős veszteségeket okoz a boltoknak. Az MNSZK rendelkezésre álló adatai szerint mintegy négyezer üzlet zárhatott be az árstop okozta nyomás miatt 2022-ben.
De a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint is újra kell gondolni az ársapkák fenntartását. Parragh László azt is javasolta, hogy csökkentsék a 13 százalékos alapkamatot.