(Cikkünk frissült!) Az Avon Products, Inc. csődeljárást indított az Egyesült Államokban, hogy kezelni tudja a több millió dollár értékű követeléseket. Ezek a követelések arra vonatkoznak, hogy az Avon egyes termékeiben található talkum (a hintőpor alapanyaga) rákot okozhatott – írja a Business2community.
A bírósági eljárás csak az Egyesült Államokon belül zajlik, az semmilyen más országra (beleértve Magyarországot), és semmilyen más régióra nincs hatással – olvasható a cég sajtóközleményében.
Az Avon Products Inc. (API) a brazil Natura leányvállalata, amely 2020-ban vásárolta meg az Avon nem észak-amerikai kereskedelmi üzletágait. Az API most a csődeljárás amerikai változatát, a 11. fejezet szerinti csődeljárás megindítását kérte, hogy rendezetten kezelhesse adósságait.
Az API az AVON szépségápolási márka amerikai székhelyű, operatív tevékenységeket nem végző holdingvállalata. Az API 2016-ban eladta észak-amerikai üzletágát, de megmaradt az AVON márka Egyesült Államokon kívül működő operatív egységeinek holdingtársasága, amely 2016 óta nem értékesít terméket még az Egyesült Államokban sem, de feladatkörében maradt a tartozások kezelése.
A vállalat eddig már 225 millió dollárt költött a talkummal kapcsolatos perekre, azonban a további 386 ügy megoldásához szükséges anyagi forrásokkal már nem rendelkezik. Az API jelenlegi adóssága 1,3 milliárd dollárra rúg, és ebből 78 millió dollár közvetlenül a talkummal kapcsolatos követelésekhez kötődik.
A brazil székhelyű Natura &Co megállapodást kötött arról, hogy 125 millió dollár értékben, hitelajánlat formájában megvásárolja az AVON nem amerikai érdekeltségeit, egy bírósági felügyelet mellett zajló aukciós folyamat keretében. A Natura &Co emellett 43 millió dollár erejéig kötelezettséget vállalt a tartozások finanszírozására is, amely – a bíróság jóváhagyásától függően – elegendő likviditást biztosít az API kötelezettségei teljesítésére.
A mai intézkedés és az Avon Egyesült Államokon kívüli egységeinek tervezett értékesítése maximalizálni fogja eszközeink értékét, és lehetővé teszi számunkra, hogy kötelezettségeinket rendezett módon kezeljük
– nyilatkozta John Dubel, az API elnöke.
„Továbbra is arra összpontosítunk, hogy megvalósítsuk üzleti stratégiánkat, beleértve a közvetlen értékesítési modellünk modernizálását, a márka újjászületését és további növekedési pályára állítását. Amióta az év elején vezérigazgató lettem, hatalmas energiát jelent számomra legnagyobb erősségünk és egyben lehetőségünk is, elkötelezett munkatársaink és közel 2 milliós tanácsadói bázisunk munkája és támogatása világszerte” – nyilatkozta Kristof Neirynck, az AVON vezérigazgatója.
A hír kapcsán felmerült, hogy a felhalmozott tartozások jelentős része jóval korábbi, Egyesült Államokban zajló talkum perekre vezethető vissza. Az AVON termékekben napjainkban kizárólag kozmetikai minőségű talkumot használnak, amely a legmagasabb minőségi és tisztasági szintet képviseli és amely bizonyítottan nem tartalmaz azbesztet. Az Egyesült Államokban az AVON termékeiben található talkum miatti perek a 2016 előtt értékesített termékekre vonatkoznak, főként a több mint 40 évvel ezelőtt forgalmazott testpúderre – olvasható az AVON közleményében.
Az iparág más szereplői is küzdenek a talkum miatti perek következményeivel.
Az API nem az egyetlen vállalat, amely csődeljárásba kényszerült a talkummal kapcsolatos jogi eljárások miatt. A Johnson & Johnson is hasonló problémákkal szembesült, és többször próbált csődeljárás útján megegyezni az ügyfelekkel, de eddig sikertelenül.