Hogy miért ilyen népszerű a gyógyszer, arra az AstraZeneca oltásokkal kapcsolatos híresztelés a magyarázat: egyre terjednek a hírek, miszerint a beoltottaknál vérrög alakult ki, amely tüdőembóliához, stroke-hoz, trombózishoz vezetett. A legtöbben azért szedik a gyógyszert, mert úgy hiszik, ezzel megelőzhetik a vakcina – igen-igen ritka – mellékhatását, az említett vérrögképződést – a szakértők azonban nem ajánlják az Aspirint erre a célra. A Pénzcentrum információi szerint a Kígyó Patikában az Aspirin Protect minden kiszerelésének a forgalma (28x, 56x, 98x) háromszorosára nőtt, ám a Pingvin Patika is keresletnövekedésről számolt be: a 28 szemes kiszerelés eladása náluk 41 százalékkal nőtt.
Valójában a vérrögképződés igen ritka mellékhatás, a tényleges kockázat elenyésző, 250 ezer oltott közül legfeljebb 1-nél fordult elő – ráadásul az oltásokon kívül is gyakori jelenség az átlagpopulációban. Nagyobb műtétek, a tartós mozgáshiány, nőknél a terhesség és a gyermekágyi időszak alatti hormonális változások, illetve mindkét nemnél az elhízás, a dohányzás és még számos egyéni tényező növeli az esélyét. A portál megjegyzi: az európai lakosság körében átlagosan évi 800 000 ilyen eset fordul elő, ami az összlakosságra vetítve azt jelenti, hogy 10 000 európai lakos közül átlagosan 11-nél alakul ki trombózis/tüdőembólia évente, ehhez képest a 250 ezer oltottból 1 sokkal jobb arány.
A WHO és az EMA is azt hangsúlyozza, hogy az AstraZeneca oltás kockázata szinte elenyésző.
Nem árt – sőt, egyeseknek használ
Noha a lakosság szerint a betegtájékoztató alapján az Aspirin Protect gátolja a vérlemezkék összetapadását, így megelőzi a vérrögök képződését, a megkérdezett, név nélkül nyilatkozó szakemberek véleménye, hogy az Aspirin Protect ártani nem árt, ezért nem szokták a pácienseket lebeszélni róla. A KOVIDők három elismert hazai professzort, Merkely Bélát, Jakab Ferencet és Szekanecz Zoltánt is megkérdezte az AstraZeneca vakcinája körüli botrányról – Jakab szerint nem vérrögképződési problémáról, hanem a gyógyszerlobbi hatásáról van szó, azaz az egyik oltás ezáltal kiesett sok országban a pikszisből, még ha csak rövid időre is. Hozzátette: aki szeretné ezt szedni, tegye nyugodtan, a vérhígító injekció alkalmazását viszont feleslegesnek tartja a professzor, mert nem lát szignifikáns összefüggést az AstraZeneca vakcina és a vérrögképződések között. Kimondottan ajánlott a szedése a 40 év feletti férfiaknak, mert az Aspirin Protect által megelőzhető például egy agyvérzés – persze csak azután kezdjenek bele, miután konzultáltak az orvosukkal (esetleg gyógyszerésszel).