Az RTL gyártásában készült Árulók – Gyilkosság a kastélyban című valóságshow nagyon népszerű. A sorozat nem a hagyományos reality-műsorok közé tartozik: az epizódok során a szereplők egy izgalmas, pszichológiai elemekkel tarkított stratégiai játékot játszanak. A nyerteseknek pénzjutalom üti a markát: ehhez azonban a résztvevőknek le kell leplezniük, ki melyik oldalon áll. A jelenlegi évadban hírességek szerepelnek, de érkezik majd a civilekkel készült folytatás.
Mindenki gyanús
A játékosok a forgatás ideje alatt egy luxuskastélyban élnek együtt: vannak köztük “árulók”, akik titokban megpróbálják megakadályozni a többieket abban, hogy megnyerjék a játékot. Ellenük dolgoznak az “ártatlanok”, akik megpróbálják felfedni az árulók kilétét. Az árulók egymással titokban egyeztetve választják ki minden éjjel azt az ártatlant, akit “meggyilkolnak” – neki ekkor távoznia kell a kastélyból. Ezután az összes játékos összeül egy nyilvános egyeztetésre, mely során kiszavaznak egy játékost, akit árulónak tartanak. Ezen a szavazáson az árulók is részt vesznek, és
lehetőségük nyílik a döntés manipulálására.
A játékmenet tehát hasonló a középiskolai kirándulásokról ismert “kacsintós gyilkos” játékhoz.
A játékban központi szerepet játszik a manipuláció és a bizalom, vagy éppen annak hiánya: a játékosoknak össze kell dolgozniuk, miközben sosem lehetnek biztosak abban, ki áll valójában az oldalukon. A nézők mindeközben tudják, kik az árulók: ők csak távolról drukkolhatnak kedvenc játékosaiknak. Ha szeretnénk mi is testközelből átélni a nyomozás izgalmát, több hasonló elven működő társasjáték is rendelkezésünkre áll: nézzük, melyek ezek!
Scotland Yard: Sherlock Holmes Edition
Ez a stratégiai társasjáték több szabályrendszer szerint, különféle szerepekkel játszható: a klasszikus Scotland Yard és a Sherlock Holmes-verziónak is a nyomozás áll a központjában, ugyanakkor más-más út vezet a megoldáshoz. Emellett afelől is dönthetünk, milyen gúnyát öltünk magunkra a játék során: nyomozók vagy bűnözők szeretnénk-e lenni.
A Scotland Yard, a londoni rendőrség legképzettebb osztaga Moriarty professzort üldözi. A veszélyes bűnöző a Temze fölött tűnt el hőlégballonjával, és minden bizonnyal új bűncselekményre készül. A játékosok feladata a szökött fegyenc kézre kerítése, még mielőtt nagyobb baj történik.
A játékot 8 éves kor felett ajánlják, egyszerre 2-6 játékos részére. A játékidő 45-60 perc között alakul a játékmenettől függően.
Egy rejtélyes gyilkosság nyomában kártyajáték
Ebben a társasban szintén detektíveknek érezhetjük magunkat: a játék ellen játszva csapatban kell elkapnunk egy szökésben lévő gyilkost. A hajszában ugyanakkor nehezítő tényező a némaság: a szemtanúk és a nyomozók csak nagyon ritkán, vagy egyáltalán nem beszélhetnek.
Az események láncolata egy váratlan gyilkossággal kezdődik egy álmos angol kisvárosban. A nyomozók ezután fognak össze, hogy kézre kerítsék a szökésben lévő gyilkost. Sikerüket vagy kudarcukat közösen élik meg, itt ugyanis minden a csapatmunkáról szól.
Ezt a kártyajátékot 13 év felett ajánlják, 3-8 főre. A játékmenet rövid: egy játék 5-15 percig tart. A kártyapakli mellett szól könnyű szállíthatósága: ez a játék tökéletes választás lehet egy családi vagy baráti társasággal közösen szervezett utazásra.
Mysterium
Ebben a játékban a nyomozás a síron túl is folytatódik: egy szellemmel beszélgetve kell kiderítenünk a gyilkos kilétét. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a szellem nem emlékszik semmire, és szavak helyett csupán absztrakt látomásokkal képes kommunikálni. Ebben a játékban nyomozói képességeink mellett tehát asszociációs készségünket is próba elé állíthatjuk.
A játékosok legtöbbje – egyiküket kivéve, aki a szellem szerepét vállalja – médiumként érkezik a Mysterium majorságba. A szellemjárta hely Mr. MacDowell tulajdona, aki nemrég költözött be, és tehetséges asztrológusként azonnal érzékelte a túlvilági lény jelenlétét. A médiumokkal összefogva ered a rejtély nyomába: ki ölte meg a házban lakozó szellemet?
A Dixit asszociációs kártyapaklihoz hasonló játékot 10 éven felül, 2-7 fő részére ajánlják. A játékidő hozzávetőlegesen 40 perc.
Detektív Klub
Ez a játék különbözik az eddig bemutatottaktól: itt ugyanis nem egy szövevényes bűnesetet kell felderíteni, hanem a játékosok közötti kakukktojást kell megtalálni. Ehhez szükségünk lesz a kreativitásunkra és nyelvi képességeinkre: a rejtvényszót ugyanis asszociációs kártyák segítségével tudjuk felderíteni.
A játék során a körönként változó aktív játékos kitalál egy rejtvényszót, amit a cselszövőnek kell kitalálni. A cselszövő identitásával nincs tisztában a többi játékos, akik feladata, hogy a kreatív festményeket ábrázoló kártyák segítségével körülírják a rejtvényszót. A cselszövő célja, hogy kiderítse a rejtvényszót még azelőtt, hogy a többi játékos felfedné a kilétét.
A játék 8 éves kor fölött, 4-8 játékos részére ajánlják. A játékidő nagyjából 30-60 perc.
Társasház
A sorozathoz talán legjobban hasonlító ajánlatunk a Társasház című játék, melyben egy valóságos helyszínnek ható bérházban nyomozhatunk bűnözők után. A játékban egy játékmester kivételével minden résztvevő nyomozóként kutat a házban rejtőző tettesek után.
A városi rendőrség régóta rajta tartja a szemét a gyanús társasházon, ahova a legújabb bűncselekmény elkövetői menekültek. A nyomozók sejtik, hogy a bérház több lakója is tisztességtelen életet él, eddig azonban nem tudták rájuk bizonyítani a bűncselekményeket. A lakóközösség is összetart: egymásnak alibit szolgáltatva igyekeznek hátráltatni a nyomozást. A játék során a nyomozók egymással versengenek az ügy mihamarabbi megoldásáért, a játékmester pedig a lakók bőrébe bújva gördít eléjük akadályokat.
Ezt a társasjátékot 10 éves kor felett, 3-5 fő részére ajánlják.