A tartós és magas infláció következtében a kormány úgy döntött, hat termék esetében – fehér kristálycukor, búzafinomliszt (BL 55), finomított napraforgó étolaj, házi sertés comb, és a csirkemell, csirkefarhát, illetve a 2,8%-os UHT tej – beavatkoznak az árak alakulásába. Később hozzátettek még egy terméket: a csirke far-hátat. Az árstop értelmében február 1-jétől május végéig maximum az október 15-i árakon lehet megkapni az említetteket. Persze ezek közt olyan termékek is akadnak, melyekből valószínűleg sokan bespájzoltak a járvány elejétől, mert tartottak az áruhiánytól és a váratlan karanténtól. Mostanában azonban inkább az enyhülni nem látszó infláció aggasztja az embereket.
Megrohamozzuk a boltokat?
Azért is vezette be a kormány az árstopot, hogy az alapvető termékek ne drágulhassanak tovább. Viszont lehetséges, hogy a lakosság addig fog majd nagyobb mennyiséget bevásárolni ezekből a termékekből, amíg nyomott áron megteheti, tartva a még drasztikusabb inflációtól – írja a Pénzcentrum. A portál olvasóit kérdezte, akik túlnyomó többségben nem készülnek arra, hogy megrohamozzák a boltokat, a szakértők szerint áruhiány sem várható.
Összességében nagyon úgy tűnik, elmarad a felvásárlási láz: az olvasók 80%-a nem tervez nagyobb mennyiséget vásárolni február 1-je után az árstop által érintett termékekből – az Igen-ek és Talán-ok együtt is mintegy 10,5 százalékot tesznek ki, és nagyjából 8 százaléka a válaszadóknak még nem is gondolkodott ezen. Az árstoppal áltagosan 250 forintos megtakarítást jelenthet egy családnak, ám akinek komoly gondot jelent a napi bevásárlás, annak alapvetően nem lesz felesleges pénze, hogy felhalmozza a nyomott árú élelmiszert. Akinek nem nehezíti meg túlságosan az életét az infláció, az pedig azért nem fog felvásárlásba kezdeni, mert felesleges. Nem is beszélve arról, hogy töbv szakértő szerint az eddiginél is nagyobb drágulás várható: amit az egyik terméken megspórolunk, az a másikra megy el.