A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) szerint, ha február 1-jén, a hatósági árak hatályba lépésének napján hirtelen megugrik a fogyasztói kereslet, előfordulhat, hogy sem a termelés, sem a beszerzés nem fog tudni lépést tartani a tömegese igényekkel – írja a Világgazdaság.
Mint korábban megírtuk, az élelmiszerárak emelkedése miatt a kormány úgy döntött, hogy hét termék – a kristálycukor, a búzafinomliszt, a napraforgó-étolaj, a sertéscomb, a csirkemell, a csirke far-hát és a 2,8 százalékos tehéntej – esetében beavatkozik az árak alakulásába. Február elsejétől az említett termékek árát visszaviszik arra a szintre, ahol a múlt év október 15-én álltak, és ennek minden üzletben meg kell történnie.
A kereskedők azt érzékelik, hogy januárban befékeződött a fogyasztói kereslet, mert a többség sokkal kedvezőbb árakra számít február 1-jétől, ezért fontos emlékeztetni a lakosságot a tavaly októberi pontos árakra – hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség.
A kormányrendelet szerint ugyanis ha a 2021. október 15-ei ár nem állapítható meg, akkor a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján tavaly októberre vonatkozóan közzétett átlagos fogyasztói árat kell alkalmazni.
A KSH honlapján tavaly októberre vonatkozóan közzétett átlagos fogyasztói árak a következők voltak:
- csirkemellfilé 1600 ft / kg,
- sertéscomb 1420 ft / kg,
- napraforgó-étolaj 713 ft / l,
- 2,8 százalék zsírtartalmú, dobozos UHT tej 268 ft / l,
- kristálycukor 261 ft / kg,
- liszt 203 ft / kg.
A KSH nem méri csirke far-hát árát.
A napokban a Pénzcentrum kérdezte meg az olvasóit, tervezik-e, hogy az árstop alatt bespájzolnak a nyomott árú termékekből. A nem reprezentatív felmérésük eredményét itt találod.