Nem tudják az üzletek, hogyan fogják teljesíteni az árstopos termékekre előírt készletmennyiséget
A január 13-án életbe lépő rendelet szerint a 2021-ben befagyasztott árak esetében a 2021-es átlagos napi mennyiségének, a 2022-ben befagyasztott árak esetében pedig a 2022-as átlagos napi készlet mennyiségének kétszereséig kell biztosítani a készletet.
Ezt pedig szinte lehetetlen lesz betartani a kereskedők szerint.
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára az RTL Híradójának elmondta, hogy még nem tudják, hogyan fogják betartani az árstopos termékek készletnövelését előíró rendeletet a kereskedők, amit azért vezettek be, hogy a vásárlók számára biztosítsák a boltok a megfelelő mennyiségű terméket az áruhiány elkerülésével.
Az üzletek azért vannak bajban, mert szakértők szerint akár már január végére elfogyhat például a magyar krumpli, amit aztán csak jóval drágábban, importból lehetne beszerezni.
A boltosoknál rendkívül nagy veszteség generálódik, mivel az árstopos élelmiszerek beszerzéséért jóval többet kell fizetniük a világpiacon, mint amennyiért aztán tovább tudják értékesíteni.
A rendelkezésre álló adatok alapján 2022-ben mintegy négyezer üzlet zárhatott be az árstop okozta nyomás miatt. A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség már korábban is kérte az élelmiszerárstop azonnali kivezetését, ami a kormány szándéka szerint még április 30-ig maradna.
Fodor Attila, a szövetség főtitkára elmondta, hogy jövő héten tárgyalásokat kezdeményeznek a kormánnyal, mivel az üzletek egyre nehezebben viselik a rájuk nehezedő nyomást.