Nemrég jelentette be a kormány, hogy július 1-től az üzletekben kötelező akciókat kell hirdetni annak érekében, hogy leszorítsák az inflációt. Az MNKSZ és a GKI szerint viszont épp az ellenkezőjét érhetik el az új rendelettel – derül ki az RTL Híradójából.
Nekik lesz kötelező az akció
A napokban kiderült, hogy a kötelező akció azokra vonatkozik majd, akik a TEÁOR szerinti “4711 – Élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem” megjelöléssel feltüntetett tevékenységet folytatnak és a 2021-es árbevételük meghaladja az 500 millió forintot.
Összesen húsz kategóriába (ilyen lehet például a tejtermék, a zöldség-gyümölcs, a hústermék stb.) kell majd egy-egy, szabadon választott termékre akciót meghirdetniük. Az akciós termékek listáját a bejáratnál is fel kell majd feltüntetni.
Az érintett terméket az akciót megelőző harminc napban tapasztalt legalacsonyabb árnál 10 százalékkal alacsonyabb áron kell kínálni, és az akció nem vonatkozhat árstopos termékekre. Az új szabály legkésőbb június 1-jétől életbe lép, ahogy az árfigyelő rendszer is.
Ezért növekedhetnek az árak
Neubauer Katalin, az NMKSZ főtitkára szerint, ha minden kereskedelmi lánc kiválaszt egy fontos terméket és arra a következő hétre meghirdet egy akciót, akkor előfordulhat, hogy készlethiány miatt nem fogja tudni beszerezni a terméket. Amiatt pedig, mert nincs legyártott készlet, nem szabadna megbüntetni a kiskereskedelmet.
A szövetség szerint a most bevezetésre kerülő rendszer csak egy együttműködés eredményeként működhet jól és csökkentheti az inflációt. Ehhez azonban az kell, hogy minden szereplő részt vegyen a kötelező árcsökkentésben.
Az MNKSZ ezért kezdeményezni fogja, hogy a beszállítókat is kötelezze árcsökkentése a kormány.
Ezt azzal indokolják, hogy attól, mert a kiskereskedelemben kötelező állami akciókat kell hirdetni, attól a termelői ágazatban és a feldolgozóiparban nem fognak csökkenni az árak.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. szerint mivel a boltokban az előző 30 napban tapasztalt legalacsonyabb árhoz képest kell olcsóbban adni a termékeket, ezért a bejelentést követően a kereskedőknek még lehetőségük volt árat emelni. A kötelező akciót ugyanis 36 nappal a rendelet hatályba lépése előtt jelentették be.
Valószínű több kereskedő, tartva az esetleges veszteségektől, ebben a 6 napban meg is emelte néhány termék árát. Ezzel az áremelés pedig tovább növekedhet az amúgy is magas infláció.