Magyarországon emelkednének legnagyobb mértékben a fogyasztói árak az ársapkák nélkül – írja a Napi.hu a GKI Gazdaságkutató Intézet legfrissebb elemzésére hivatkozva.
Májusban a kilencedik legmagasabb áremelkedést regisztrálták Magyarországon az unión belül.
De különösen magasnak számít ez a 10,8 százalékos adat, mert nálunk befagyasztották az árakat több termékre vonatkozóan, ami nem jellemző a többi tagállamban.
Az unió harmadik legrosszabb inflációs mutatójával 31,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az elmúlt hét évben. Az árrögzítés nélkül messze nálunk szálltak volna el a legjobban – írja a GKI.
Az intézet a KSH 2021-es fogyasztói kosár alapján kiszámította, mekkora áremelkedést okoznának azok a rögzített árú termékek és szolgáltatások, ha azokat valós piaci áron kellene megvásárolni. Eszerint összesen 19 százalékkal lenne nagyobb az árak növekedése a mértnél,
ami a júniusi 11,7 százalékos árindexet közel 31 százalékra emelné.
Ez alapján az élen álló Észtország 20 százalékos drágulási üteme nem is olyan magas.
A GKI számítása alapján egy főre vetítve ez éves szinten 261 ezer forinttal, havi szinten 22 ezer forinttal terhelné a családokat. A földgáz piaci áron havi 15 ezer forinttal dobná meg a gázszámlát, az autósoknál pedig az üzemanyag havi 20 ezer forinttal kerülne többe kocsinként. A villamosenergia háztartásonként havi 6 ezer forinttal növekedne, az élelmiszerek árstopjának feloldása pedig havi 2150 forinttal emelné a költségeket.