Az euróövezet termelői árai 0,5 százalékkal csökkentek a januári adatokhoz képest, ami 0,2 százalékkal nagyobb mértékű volt az előzetes várakozásokhoz képest – írja a Napi.hu az Eurostat jelentésére hivatkozva.
Az árcsökkenést az idézhette elő, hogy az energiaárak további 1,6 százalékkal estek vissza februárra, míg januárban 9,2 százalékos árcsökkenést tapasztaltak. Ha az energiaárak nem változtak volna, abban az esetben a termelői árak kis mértékben, 0,2 százalékkal emelkedtek volna.
Ha nem csak az euróövezetet, hanem a teljes Európai Unió területét vizsgáljuk, akkor a csökkenés ennél is nagyobb mértékű. A termelői árak februárban 0,6 százalékkal csökkentek a januárihoz viszonyítva. Ezzel a januári 15,1 százalékos infláció mértéke 13,2 százalékra csökkent februárra.
Magyarországon kiugró az áremelkedés
Az energiaárak csökkenése miatt februárban volt a legalacsonyabb az áremelkedés aránya 2021 júliusa óta a termelői árak tekintetében. Az Európai Unió területén az infláció mértéke 14,5 százalék volt februárban az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ez valamivel alacsonyabb a januári 16,4 százalék után.
Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal szerint februárban éves bázison csaknem 30 százalékkal nőttek az ipari termelői árak. Bár a januári adatokhoz képest két százalékkal csökkentek az árak februárra, így is van miből lefaragni.