Nem véletlenül nevezik a most felnövő generációkat digitális bennszülötteknek, hiszen a mai gyerekek életéhez már egészen kicsi koruktól hozzátartozik, hogy mindenféle kütyük veszik körül őket.
Hiába tudják azonban készségszinten használni az okostelefonokat és tableteket, továbbra is a szülők dolga odafigyelni a biztonságukra. Ebben segítenek a szülői felügyelet appok, amelyeket könnyen letölthetünk a gyerekek mobileszközeire.
Nagyon fontos, hogy a gyerekek az életkoruknak megfelelő mennyiségben használják az okoseszközöket, de korántsem elég azt végiggondolni, hogy mikor adjuk a gyerek kezébe a telefont vagy a tabletet, illetve mennyi időre.
Arra is figyelnünk kell, hogy mire használják a kütyüket, és kivel tudnak kapcsolatba lépni a digitális világban.
Mivel folyamatosan nem tudjuk szemmel tartani, hogy mit is csinálnak a mobileszközeikkel, különböző applikációk segíthetnek azokat gyerekbiztossá tenni.
Így használjuk az alkalmazásokat
A szülői felügyeletet biztosító alkalmazásokból többféle létezik, köztük ingyenes és fizetős appok is vannak.
Ezekkel korlátozhatjuk mobileszközökön internetezéssel eltöltött időt, házirendet készíthetünk, konkrét oldalakat tilthatunk le, nyomon követhetjük, hogy milyen alkalmazásokat használt a gyerekünk, illetve azt is, hogy éppen merre jár a telefonjával együtt.
Az appok használatához általában regisztrálnunk kell egy szülői fiókot az alkalmazásban, majd ezután beállíthatjuk a gyerekek vagy a gyerekek profilját.
Ha adatvédelmi aggályaink vannak, nem muszáj a gyerekek igazi nevét vagy adatait megadni, használhatunk például becenevet is, de az életkort érdemes helyesen megadni, hiszen más funkciókat kell korlátozni egy kisiskolás és egy tinédzser esetében.
Ha létrehoztuk a profilokat, akkor ezekhez rendelhetjük hozzá a gyerekekre vonatkozó szabályokat és az egyes funkciókat. Ezeket azután úgy tudjuk érvényesíteni, hogy letöltjük az appot azokra a készülékekre is, amelyeket ők használnak.
Ingyenes alapbeállítások és fizetős funkciók
Az appok általában ingyenesek, de a prémium licence megvásárlásával még több funkcióhoz férhetünk hozzá. Az eszközkövetés vagy a szöveges üzenetek felügyelete például csak így érhető abban a három appban, amit részletesebben bemutatunk.
Például az ESET Parental Control és a Kaspersky Safe Kids ára között néhány száz forint az eltérés a Kaspersky javára, de mindkét appnak kevesebb, mint hatezer forint az éves díja.
Nagyjából ugyanazok a funkciók érhetők el rajtuk, például lehetőség van egyes alkalmazásokat nem teljesen, hanem csak adott időpontokban letiltani vagy engedélyezni. Az ESET appja viszont csak Androidra érhető el, míg a Kasperskyé Android, iOS, Mac OS és Windows oprendszereken is fut, bár az elérhető funkciók változhatnak.
A Norton Family drágább alkalmazás, de így is 10 ezer forint alatt van az éves díja.
A prémium szolgáltatások között szerepel például az azonnal zárolás, amellyel távolról is, egy pillanat alatt letilthatjuk az egyes appok, böngészők, játékok használatát, emellett az app videófelügyeletre is képes. Viszont itt is érdemes odafigyelni arra, hogy van olyan funkció, amely Androidon vagy éppen iOS-en nem elérhető.
A vásárlás, illetve a beállítások előtt azt is érdemes végiggondolnunk, hogy korlátozásra vagy inkább csak ellenőrzésre szeretnénk használni a szülői felügyelet applikációt.