Az Apple szerint a jelenlegi geopolitikai környezet túl kiszámíthatatlan ahhoz, hogy hosszú távú átalakításokat hajtsanak végre a nagyrészt Kínára épülő ellátási láncukban – közölte a Portfolio.
Duplázódnak a költségek
Donald Trump friss vámcsomagja jelentősen megemeli a kínai termékekre kivetett terheket: az új intézkedések legalább 54 százalékra emelik a vámot, míg az Indiából érkező árukra „csak” 26 százalékos terhet szabnak. Az amerikai elnök hétfőn újabb vámokkal fenyegette meg Kínát, ha az nem vonja vissza az április 2-án bejelentett amerikai intézkedésekre adott válaszlépéseit.
Az iPhone továbbra is az Apple legfontosabb terméke, a bevételek mintegy felét biztosítja.
A befektetők számára azonban egyre aggasztóbb az, hogy a vállalat nagymértékben függ a kínai gyártástól. Ez a bizonytalanság az elmúlt három napban az Apple részvényeinek 19 százalékos zuhanását eredményezte – ilyen rossz háromnapos teljesítményre közel 25 éve nem volt példa.
A Bank of America elemzője, Wamsi Mohan szerint az Apple idén körülbelül 25 millió iPhone-t tervez legyártani Indiában, ebből általában 10 millió kerülne a helyi piacra. Ha viszont mindet az Egyesült Államokba irányítanák, az a teljes amerikai kereslet körülbelül felét fedezhetné. Az Apple már évek óta bővíti indiai gyártókapacitását.

A magas kínai vámok jelentősen megdobhatják az árakat: a TechInsights becslése szerint egy iPhone 16 Pro gyártási költsége jelenleg 550 dollár, és 1100 dollárért kapható kiskereskedelmi forgalomban.
A vámok hatására a gyártási költség akár 300 dollárral is nőhet.
Ezzel szemben az Indiából importált készülékekre jóval alacsonyabb, körülbelül feleekkora vámot kellene fizetni, ami komoly megtakarítást jelenthetne a cégnek.
Bár Trump az amerikai gyártás fellendítését szorgalmazza, szakértők és beszállítók egyaránt úgy vélik, hogy az iPhone-ok hazai gyártása irreális, mivel a költségek messze túlszárnyalnák a vámfizetés költségeit.
Az Apple számos alkatrészt továbbra is Kínában gyárt, de az utóbbi években fokozatosan egyre több készüléket szerel össze Indiában – így ezek a telefonok hivatalosan indiai eredetű termékeknek számítanak. A vállalat 2017 óta működik együtt helyi partnerekkel, kezdetben régebbi modellek összeszerelésére koncentrálva, majd fokozatosan áttérve az újabb típusokra. Ennek ellenére az Apple gyártásának súlypontja továbbra is Kínában van, ahol olyan partnerek, mint a Foxconn, hatalmas gyártóüzemeket működtetnek, kihasználva az ország jól kiépített beszállítói hálózatát, szakképzett munkaerejét és az állami támogatásokat.
Erősödik az amerikai jelenlét is
A vállalat erősíti amerikai jelenlétét: például az Apple Intelligence szolgáltatáshoz szükséges szervereket már az Egyesült Államokban gyártják. Februárban az Apple azt is bejelentette, hogy a következő négy évben több mint 500 milliárd dollárt fordít amerikai gyártásra – ezt Trump saját gazdaságpolitikája sikerének tudta be.
Vietnam is egyre fontosabb szerepet tölt be az Apple életében, hiszen ott készülnek például az AirPods fülhallgatók, az Apple Watch és az iPadek. Ugyanakkor Trump tervei szerint az innen érkező termékekre is magas, 46 százalékos vámot vetnének ki – ez alig marad el a kínai szinttől. Azonban egy vietnámi vezetővel folytatott beszélgetés után Trump jelezte, hogy az országnak kedvezőbb feltételeket is kínálhat.