A vállalat történetében először engedélyezik harmadik féltől származó alkalmazásboltok használatát iPhone-okon és iPadeken, és jelentősen csökkenti az Apple az alkalmazásboltok díjait
– számolt be a CNN üzleti rovata a cég csütörtöki bejelentését követően. Az App Store 15 éves történetének fényében példátlannak minősíthető frissítésekről a márciusban életbe lépő új, európai szabályozások nyomására döntöttek. A váltásnak köszönhetően a fogyasztók nagyobb mozgásteret nyernek az alkalmazások beszerzésének és telepítésének módját illetően, a fejlesztők számára pedig nagyobb rugalmasságot biztosítanak az értékesítés terén.
Az Apple bejelentése értelmében lehetővé teszik a felhasználók számára harmadik féltől származó alkalmazásboltok letöltését a készülékekre. Ezek önálló alkalmazásként léteznek majd az iOS-eszközökön, jogosultak lesznek az említett harmadik féltől származó piacterek által kínált egyéb alkalmazások telepítésére.
Az Apple a digitális árukat és szolgáltatásokat érintő alkalmazáson belüli tranzakciók után beszedett sarcának csökkentéséről is döntött: 30 százalékról 17 százalékra mérséklik ezt, a fejlesztők esetében pedig 15-ről 10-re.
Az alkalmazásfejlesztők lehetőséget kapnak továbbá olyan alternatív fizetési módok felkínálására, amelyek nem az Apple saját rendszereire támaszkodnak, és az Apple nem számít fel jutalékot ezért. Az cég emellett nem fog díjat szedni a harmadik féltől származó alkalmazásboltokon keresztül terjesztett alkalmazások után sem.
Cserébe azon fejlesztőktől, akik úgy döntenek, hogy kihasználják az új lehetőségeket és díjstruktúrát, az első 1 millió telepítés után 0,50 eurós új díjat szed be az Apple minden egyes telepítése után. Az Apple szerint várhatóan az EU-s fejlesztők kevesebb mint 1 százalékának kell majd telepítés alapú díjat fizetnie.
Az Európai Unió lakosai az Apple iOS operációs rendszerének következő, 17.4-es verziójú frissítésének részeként, márciusban jutnak majd hozzá a kibővített funkciókhoz,
ugyanakkor az alkalmazáskészítők már csütörtöktől kipróbálhatják a változásokat – közölte a vállalat. Arról, hogy az uniós szabályozásra válaszul végrehajtott változtatásokat máshol is bevezethetik-e a világon, az Apple képviselői csütörtökön nem nyilatkoztak.
Az iOS 17.4 további fontos újdonsága, hogy lehetővé teszi a fejlesztők számára a hozzáférést az iPhone-okba épített tap-to-pay chiphez, vagyis az eddig az Apple Pay számára fenntartott érintésmentes fizetési rendszert ezentúl alternatív mobiltárca-alkalmazások is használhatják.
A frissítések a böngészők közötti versenyt is érintik: az iOS 17.4 letöltését követően az uniós felhasználók előtt a Safari megnyitásakor megjelenik majd egy új képernyő, amely a Safari versenytársainak (pl. Chrome, Firefox) menüjét kínálja fel, és
lehetőséget ad arra, hogy a Safaritól eltérő alapértelmezett böngészőt válasszanak.
Az Apple azt állítja, nemcsak a böngészők, hanem az alkalmazásboltok esetében is megnyílik a lehetőség az alapértelmezett beállítás megváltoztatására, így harmadik féltől származó alkalmazásbolt kiválasztására.