Nincs igazán konkrét mérce arra, hogy miért számít valami kifejezetten értékes, antik könyvnek – írj a Pénzcentrum.
Azt viszont érdemes tudni, hogyha a családi könyvtár némelyik darabja kellően régi, és még mindig kiváló állapotban van, ráadásul még napjainkban is népszerű kategóriába tartozik, akkor nagy eséllyel jó pénzért értékesíthető.
Annak ellenére, hogy az elmúlt évek számos gazdasági problémával járt, az antik piac továbbra is él és virul Magyarországon is, bár a festmények, kerámiák vagy bútorok különlegesebb darabjaihoz nem könnyű hozzájutni.
Viszont vannak olyan tárgyak, melyekből az idő varázsolhat értékes kincset. Ezek például a pénzérmék, antik könyvek.
Az antik piacot jellemző jelenlegi trendekről a Pénzcentrum a Vaterát, illetve a Libri Antikváriumot kérdezte.
Mikortól számít egy könyv antiknak?
A Libri Antikvárium ügyvezetője, Fischer Tamás szerint nem lehet pontos választ adni arra, mikortól válik egy könyv antik darabbá. Általánosan a II. világháború vége szokott választóvonal lenni ebben a kérdésben.
Klasszikus értelemben viszont Fischer szerint – a javarészt az 1800-as évek második felében munkálkodó – Szabó Károly történész által összeállított Régi Magyar Könyvtár 1711-ben, a Rákóczi szabadságharc lezárásánál húzza meg ezt a határt. Az említett kötet gyűjtötte össze a magyar nyelvű és egyben magyar kiadású könyveket.
Viszont mára pont ez a témakör az, ami iránt jelentősen megcsappant a gyűjtői érdeklődés. Ezekből kivételt jelentenek a magyar nyelvű, de nem egyházi témájú kiadványok.
A régi könyvek értékét mi befolyásolja?
Alapkritérium, hogy a kötet legyen jónak mondható állapotban. Hiába különlegesség, ha erősen sérült, jóval kisebb értéket képvisel. Még egy restaurátor figyelmét is legfeljebb egy igazi ritkaság kelheti fel rossz állapotban. Mindez azért van így, mivel a profi könyvkötés vagy restaurálás igencsak drága lehet.
A jóállapotú könyv értékét a témaköre növelheti még és az, hogy mennyire ritka darab. Hozzátesz még ehhez, ha dedikált, illetve ha bibliofil kötésben jelent meg az adott mű. Ezek így együtt garanciát jelentenek a magasabb árfekvésre.
A legkeresettebb témakörök a Librinél, a következők voltak antik könyvek terén: vadászat, hazai avantgárd művészet, judaika, militária, művészeti könyvkötések.
A Vatera eladásai az antik könyvek terén
A hazai online piactér nem kategóriákkal, hanem konkrét könyvekkel szolgált az eladások terén.
A top 5 könyv, amiért a legtöbbet fizettek az elmúlt időszakban:
- Egy magyar nyelvű, vallási prédikációkat tartalmazó, 1633-as kiadású kötet – 850 000 Ft.
- Vörösmarty Mihály: Csongor és Tündéjének egy első kiadású példánya – 760 000 Ft.
- Molnár Ferenc: Pál utcai fiúk című regényének első kiadása – 700 000 Ft.
- Kertész Róbert: Hajók és hősök I-II. 1943-as kiadású hadtörténeti kötet – 559 000 Ft.
- Az Osztrák–Magyar Monarchia Írásban és Képben, 1891-es magyar nyelvű kiadvány: – 420 000 Ft.
Akik fizetnek a ritkaságokért
Elsősorban az ötven feletti korosztály az Magyarországon, amely meghatározó szereplője az antik piacnak.
Ezen is belül a férfiak keresik a ritkaságokat. A használt könyveknél ez már jobban kiegyenlítődik, már ami a korfát és a nemek arányát illeti.
Mind vásárlóból, mind gyűjtőből akadnak azért fiatalok is, még ha jelentős a kisebbségük a középkorúakhoz képest.