Az Apple honlapja szerint, ha az Egyesült Államokban szeretnénk egy iPhone 15 Pro készüléket vásárolni, akkor a 256 GB-os verzióért 1199 dollárt kell kifizetni, ami nagyjából 443 ezer forint. Idehaza ugyanez a modell 549 990 forint, tehát majdnem 100 ezer forint különbség van az árak között. Az Euronews annak járt utána, hogy megéri-e ekkora árkülönbség mellett Amerikába utazni és ott megvenni a készüléket.
Még a különböző EU-s országokban is más-más árakkal találkozhatunk, ha megnézzük a nemrég megjelent iPhone készülékeket. Egy valami viszont mindig állandó, hogy ezek az árak magasabbak, mint az Egyesül Államokban. Ha valakinek megfordult a fejében, hogy repülőre pattan és ott szerzi be a készüléket, most szólunk: ne tegye.
Ezekkel a költségekkel kell számolni
Egyrészről figyelembe kell venni, hogy míg az EU országaiban az árak tartalmazzák az ÁFA összegét, addig Amerikában utólag számolják fel az államban meghatározott adóösszeget. Ez általában 2,9 és 7,25 százalék között mozog.
Az Európához közelebb eső Washington DC-ben például 6% a forgalmi adó. Ez további 71,94 dolláros költséget jelent, ami miatt 26 ezer forinttal csökken az amerikai készülék előnye.
Fontos tudni, hogy ha nagy értékű eszközt rendelünk vagy hozunk be az EU területén kívülről, akkor vámot kell fizetni. Az Unión kívülről Magyarországra 430 euró értékben hozható be új termék adómentesen, ha repülővel érkezünk. Mivel az iPhone készülékek ezt az értékhatárt meghaladják, az ÁFA összegét is meg kell fizetni.
Az 1199 dolláros készülékre tehát rájön Washington DC áfája, ami 71,94 dollár, majd a 27%-os magyar áfa, így a végösszeg 1614 dollár lesz, ami 597 ezer forint. Tehát olcsóbban jövünk ki, ha idehaza rendeljük meg a készüléket.