2016 -ban az Amazon bejelentette, hogy pénztár nélküli szupermarketeket kíván létrehozni – írja a Rakéta.hu. A koncepció célja az volt, hogy megszüntesse a felesleges sorbállást azáltal, hogy a vásárlók egyszerűen kiválaszthatják a termékeket, majd kifelé menet az üzletből kamerák, érzékelők és egy speciális platform összehangolásával kiszámolták volna az adott árucikkekért járó összeget.
Illetve az erről szóló számlát pedig egy külön, ebből a célból létrehozott fiókba küldték volna.
Aztán az Amazon négy évvel ezelőtt be is vezette a “Just Walk Out” (Csak sétálj ki) technológiát, és egy egész szupermarketet, valamint több kisebb üzletét is felszerelte ezzel a mesterséges intelligencia szoftverrel, a pénztárgépes folyamat egyszerűsítése érdekében .
A próbaidőszak alatt a gondot leginkább az okozta, hogy a vásárlók a gyümölcsöket, zöldségeket és húsokat nemcsak simán elvették, hanem visszatették vagy válogattak közöttük akár a pultokon, akár a hűtőszekrényekben. Ezeket a folyamatokat a szenzorok pedig nem tudták kellő érzékenységgel kezelni.
Indiában közel ezren dolgoztak a “Just Walk Out” projekten 2022-ben, már ami a rendszer mögötti mesterséges intelligencia fejlesztést illeti. Idővel végül oda lyukadt ki a dolog, hogy nem lehet nélkülözni az emberi jelenlétet. Míg a cél az lett volna, hogy 1000 eladásból legfeljebb 20-50 járjon maximálisan emberi ellenőrzéssel, addig ezt a szintet nem lehetett 700 alá csökkenteni.
Az Amazonnak ez igazán fájó pont volt, mivel 2020-tól már 40 szupermarketben, 20 kisebb boltban, valamint stadionokban és repülőtereken értékesített a “Just Walk Out” keretén belül.
Mindazonáltal a világ legnagyobb online piacterét is magának tudó cég nem teljesen adta fel a lehetőséget, mivel a kis üzletek megmaradtak a projektben, a szupermarketeben pedig a vásárlást egy saját fejlesztésű, okos-bevásárlókosárral támogatták meg.