Időnként előfordul, hogy egy óriásvállalat dolgozói saját munkaadójuk ellen fordulnak. Többnyire a jobb munkakörülményekért, magasabb fizetésért lépnek fel, s ahol van munkástanács vagy szakszervezet, ott egybetömörülve lépnek fel a jogaikért, s ha kell sztrájkot szerveznek. Az ipari, mezőgazdasági gigacégeknél rendszeres a munkabeszüntetés, ám a technológiai szektorban csekélyebb a dolgozói ellenállás. Egyelőre.
A klímaváltozás miatt akcióznak
Az Amazon munkavállalói most megtörték a jeget: szeptember 20-án seattle-i idő szerint délelőtt 11.30-kor egységesen kivonultak a cég főhadiszállásáról, s felfüggesztik a munkát.
A megmozdulást egy 2018-ban megalakult csoport vezeti, az Amazon Dolgozói a Klímaigazságért. Ebben a szektorban ilyen horderejű munkabeszüntetés még soha nem volt. A „forradalmárok” úgy vélik, hogy munkaadójuk nem sokat tesz a klímaváltozás megállításáért, s ennek most erőteljesen hangot adnak.
Világszerte 65 ezren dolgoznak az Amazonnak, s a csoportnak egyelőre 941 tagja van, ám egyre többen csatlakoznak.
A cég csökkenteni fogja az üvegházhatású gázkibocsátást
Az Amazon a közelmúltban 15 ezer dollárt adományozott a Competitive Enterprise Institute nevű agytrösztnek, mely üzleti érdekből határozottan tagadja a klímaváltozás tényét.
Az Amazon dolgozói felszólították a vállalatukat, hogy hagyjon fel a klímavédelmet akadályozó politikusok és lobbisták támogatásával, és ne adjon el technológiai eszközöket, mesterséges intelligenciát olaj és szénipari vállalatoknak, melyek hozzájárulnak a klímakatasztrófához. Az Amazon szóvivője azt közölte, hogy a vállalat igenis tesz a klímaváltozás ellen, például 2030-ig 50 százalékkal akarják csökkenteni a szállítások során keletkező üvegházhatású gázkibocsátást.
(Via)