Szárnyra keltek olyan téves információk, miszerint a fokozott alkoholfogyasztás hatásos a koronavírus ellen, a WHO azonban egyértelműen megcáfolta ezt a tévhitet. Sőt, egyesek azt sürgetik, hogy korlátozzák az alkoholos italok vásárlását.
Nem véd, hanem károsít
A nagy mértékű alkoholfogyasztás nem öli meg a COVID-19 vírust – szögezte le az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kedden, hogy eloszlassa a hamis híreket.
“A félelem és a téves információ veszélyes mítoszt hozott létre, miszerint az erős alkohol fogyasztása elpusztíthatja a COVID-19 vírust. Nem.” – írta a WHO Európa kedden.
“Bármilyen alkohol fogyasztása egészségügyi kockázatot jelent, de a nagy szilárdságú etil-alkohol (etanol) fogyasztása, különösen ha metanollal hamisították, súlyos egészségügyi következményekkel járhat, beleértve a halált is” – tették hozzá, majd azt is kiemelték, hogy a szesz a mentális egészségünkre sincs jó hatással.
“A COVID-19 járvány idején az alkoholfogyasztás súlyosbíthatja az egészségügyi sebezhetőséget, a kockázatvállaló magatartást, hathat a mentális egészségre és az erőszakos viselkedésre.”
Súlyos következmények
Mindamellett, hogy a WHO szerint évente három millió ember veszíti életét alkohol miatt, akiknek egyharmada Európában él, a jelenlegi fokozott helyzet egyéb súlyos következményeket is vont maga után. A francia zárolás első két hetében a családon belüli erőszakról szóló beszámolók több mint 30% -kal növekedtek – jelentette be az ország belügyminisztériuma a múlt hónap végén, míg az Egyesült Királyságban a háztartásbeli visszaélések segélyvonalán 25% -kal nőtt a hívások és az online segítségkérések száma – írja az Euronews. A portál azt is kiemelte, hogy az ENSZ szervezete azt szorgalmazza, hogy a kormányok vezessenek be olyan intézkedéseket, amelyek korlátozzák az alkoholfogyasztást ezekben a nehéz időkben.