Könnyen kigyulladhatnak ezek az eszközök, figyelmeztet a katasztrófavédelem
Manapság nagyon sok hordozható eszközt használunk, amik újratölthető lítium-ion akkumulátorral működnek. Ilyenek a mobiltelefonok, táblagépek, powerbankok, hordozható számítógépek, játékok, elektronikai eszközök és szerszámok. De ide tartoznak az elektromos kerékpárok és rollerek is.
Az elmúlt évek nemzetközi tapasztalatai azt mutatják, hogy
emelkedő tendenciát mutat a lítium-ion akkumulátorral szerelt eszközök tüzeinek száma.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arra hívja fel a figyelmet, hogy nagyon fontos, hogy megértsük ezen eszközök használatának tűzvédelmi kockázatait és felkészüljünk arra az esetre, ha valami baj történik használatuk során.
Hogyan azonosíthatjuk a lítium-ion akkumulátorokat
A lítium-ion (továbbiakban: Li-ion) akkumulátorokat különböző formákban gyártják és viszonylag nehéz egyértelműen azonosítani, mivel jelenleg nincs olyan követelmény, vagy szabvány ami meghatározná egységes jelölésüket. A legtöbb Li-ion akkumulátoron található valamilyen jelölés vagy felirat. Ilyen például a „Lithium-ion”, „Li-ion”, Li-po”, Lithium-polymer”, vagy bármilyen variáció a „Li” szócskával, utalva a kémiai összetételére.
Amennyiben az akkumulátor újratölthető és látható rajta „Li” vagy „Lithium” felirat, akkor biztosak lehetünk benne, hogy lítium-ion akkumulátorról van szó.
A nem újratölthető, vagy eldobható lítium és lítium fémes elemeket ugyanolyan körültekintéssel kell kezelni, mint a Li-ion akkumulátorokat, mivel tűz esetén ezek is olvadt fémet és mérges gázokat bocsátanak ki magukból.
Milyen veszélyeket rejtenek a lítium-ion akkumulátorok?
Ezek a típusú akkumulátorok nagyon nagy energiasűrűségűek és fokozottan tűzveszélyes elektrolitot tartalmaznak. Számos olyan eset fordulhat elő, amely a Li-ion akkumulátor gyulladásához vezethet, például:
- nem megfelelő töltőberendezés használata, vagy túltöltés,
- túlmelegedés vagy extrém magas hőmérsékletnek való kitettség,
- fizikai behatás (például.: elejtés, törés, lyukasztás és/vagy erős rezgés),
- rövidzárlat, akkumulátor cella hiba, vagy rendszerhiba,
- gyártási hiba, vagy szennyeződés a gyártás során.
A Li-ion akkumulátorok súlyos meghibásodása olyan mértékű hőtermeléshez vezethet, ami egy úgynevezett hőmegfutást okoz. Ennek során rendkívül heves égés zajlik le egy vagy több cellában, amely
az akkumulátorból kitörő szúrólánggal, mérgező és gyúlékony gázok kibocsátásával és intenzív önfenntartó égéssel jár, melyet csak nagyon nehezen lehet megfékezni.
Mit tegyünk, ha a készülék vagy az akkumulátor füstölni vagy égni kezd?
A katasztrófavédelem tanácsai szerint:
- Húzzuk ki az eszköz csatlakozóját a konnektorból.
- Amennyiben lehetséges, távolítsuk el sérült berendezést a helyiségből, vagy legalább az éghető anyagok közeléből. Ne nyúljunk olyan tárgyakhoz, amelyek izzanak, vagy égnek.
- Az elektromos hálózatról leválasztott kisebb eszközöket egy vödör vízben lehet lehűteni, ha ez biztonságosan kivitelezhető.
- Kerüljük a füst, vagy gőzök belélegzését.
- Minden benntartózkodó hagyja el a helyiséget és távozás után csukja be az ajtót, hogy lelassítsa a tűz és a füst terjedését. A sérült akkumulátorból kiáramló gázok, gőzök és füst rendkívül mérgezőek és gyúlékonyak, ezért nem szabad belélegezni.
- Hívjuk a 112-es segélyhívó számot és biztonságos helyen várjuk meg a tűzoltók érkezését akkor is, ha már nem látunk füstöt vagy lángot. Jó esély van arra, hogy az akkumulátor újra meggyulladjon, ha nem hűtötték le megfelelően.
- Ha valaki a kiömlött elektrolit, a repülő törmelékek, a füst vagy a lángok miatt sérülést szenved, kérjen sürgős orvosi segítséget.