Az, hogy milyen gyakran ideális kimosnunk az ágyneműt, több tényezőtől függ. Ha fontos számunkra a higiénia, rendszeresen mosnunk kell az ágyneműt is. De befolyásoló tényező az is, hogy milyen gyakran osztjuk meg az ágyunkat mással.
Bárhogyan is viszonyulunk az ágyneműmosáshoz, sokkal fontosabb a kérdés, mint gondolnánk.
Túlságosan sokan alszanak régi, izzadt lepedők között, hosszabb ideig, mint kellene. A Churchill Home Insurance 2000 brit felnőtt körében végzett felmérést. Az eredmények szerint az emberek többsége (a válaszadók 61%-a) kéthetente mossa ki az ágyneműt. További 29% azt állította, hogy hetente mossák a huzatokat, míg 7% bevallotta, hogy csak kéthavonta vagy még annál is ritkábban mossa ki az ágyneműjét – írja az Independent.
De mégis mi történhet, ha néhány héttel tovább halogatjuk a cserét? Nos,
a rendszeres mosás hiánya brutálisan sok problémát tartogat a bőrünk, az alvásminőségünk és még az immunrendszerünk számára is.
„A bőrsejtek folyamatosan megújulnak. Ez azt jelenti, hogy amikor alszol, a bőröd folyamatosan hámlik” – magyarázta Nina Prisk, a londoni Update Aesthetics kozmetikai klinika bőr- és esztétikai szakértője. „Ezek az elhalt bőrsejtek pedig összegyűlnek az ágyneműben, az izzadsággal, szennyeződésekkel és a nap során felhalmozódott egyéb törmelékkel együtt. Ha nem mosod rendszeresen az ágyneműdet, a bőröd is kiteszed a szennyeződéseknek, és ez akné vagy kiütések kialakulásához, valamint irritációhoz és viszketéshez, illetve ekcémához vezethet.”
Alvás közben regenerálódik a bőr
Sokan nem is gondolják, de az alvás rendkívül fontos időszak a bőrünk számára, ilyenkor a bőr felfrissül és megújul. A piszkos ágyneműn alvással viszont legnagyobb szervünket, a bőrünket baktériumoknak tesszük ki. Ezek a baktériumok a légzésre is negatív hatással lehetnek.
„A háziporatkák komoly problémát jelentenek az allergiások számára. Ez egy újabb ok arra, hogy rendszeresen mossuk az ágyneműt” – mondta Heather Nixon, a Bio-D fenntarthatósági vezetője.
„Ha reggelente bedugult orral, köhögve vagy légzési nehézségekkel ébredsz, ez lehet, hogy a háziporatkáknak köszönhető” – tette hozzá.
Emellett túl sokáig ugyanabban az ágyneműben aludni az immunrendszert is megterhelheti, különösen, ha egy beteg partnerrel osztozunk az ágyon.
A baktériumok és vírusok órákig életben maradhatnak a puha szöveteken, így ha nem akarunk megbetegedni, még fontosabb, hogy rendszeresen mossunk ágyneműt. A koszos ágyneműben való alvás az alvás minőségét is ronthatja. „Amikor valaki allergiás reakciókat vagy irritációt tapasztal az egészségtelen ágynemű miatt, nem ritka, hogy az alvása minősége is romlik” – mondta Dr. Hana Patel, a Time4Sleep alvás szakértője.
De akkor milyen gyakran mossuk ki az ágyneműt?
A szakértők szerint legalább kéthetente, de inkább hetente mossuk ki az ágyneműt. De a módszer sem mindegy. Chris Tattersall alváskörnyezet-szakértő azt tanácsolja, mindig ellenőrizzük a címkét, de ha természetes anyagból (például lenből vagy pamutból) készült a huzat, akkor a 40 fokos mosás az ideális, közepes centrifugával.
Tattersall szerint egyébként a lenvászon a legjobb választás. „Természetes anyag, amely légáteresztő, nedvességelnyelő és a baktériumokkal szemben is ellenállóbb. Az allergiások még enyhülést is tapasztalhatnak, ha lenvászon ágyneműt használnak”- árulta el.