Orbán Viktor miniszterelnök múlt hét szombati évértékelő beszédében jelentette be, hogy a nyugdíjasok visszakapják az olyan alapvető élelmiszerek, mint a zöldségek, a gyümölcsök és a tejtermékek után fizetett áfát. A visszatérítés összege elviekben automatikusan, utalás vagy készpénz formájában a rendszeres nyugdíjjal együtt érkezik. Az Mfor.hu azonban felhívja a figyelmet egy buktatóra:
a kisebb boltokban lehetetlen megállapítani, mely termékek áfa-mentesek a végleges számlán.
A kis boltokban nem működik az áfa-visszatérítés
A nagy kereskedelmi láncok a vonalkód leolvasásával képesek elkülönítetten kezelni, hogy a megvásárolt termékek az áfa-mentes kategóriába tartoznak-e. Azonban a kisebb üzletek nem rendelkeznek ilyen informatikai rendszerrel, az online pénztárgépek pedig csak a pénzmozgásokat rögzítik.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn elmondta: a nyugdíjasok áfa-visszatérítése úgy fog működni, hogy
a vásárlásuk során minden termék vonalkódját ismerik a rendszerek, tudja a rendszer, hogy mely élelmiszerkategóriákra vonatkozik az áfa-visszatérítés.
Ez így azonban nem teljesen igaz: a nagy kereskedelmi láncok, szuper- és hipermarketek valóban rendelkeznek olyan informatikai rendszerrel, ami a pénztárakat összeköti a tételes készletnyilvántartással, így a pénztárblokkon is látszik, hogy az a termék, amit a nyugdíjas megvásárolt, áfa-visszatérésre jogosítja-e őt vagy sem. Viszont
a mozgóárusok és a kisebb boltok nem rendelkeznek ilyen rendszerrel,
az online pénztárgép pedig csak azt rögzíti, mekkora pénzbevétel érkezett, és annak milyen áfa-kulccsal kell adóznia.
Itt bukik el a dolog
Az online pénztárgépekben az úgynevezett forgalmi gyűjtők vagy áfa-gyűjtők vegyesen tartalmaznak olyan bevételeket, melyek áfa-visszatérítésre jogosító és nem jogosító értékesítést is rögzítenek, és csak ezeket az adatokat továbbítják az adóhatóságnak: egy átlagos kis ABC-ben
- a 27 százalékos áfa-gyűjtőben a zöldség és gyümölcs mellett üdítők, alapanyagok, fűszerek, konzervek, édességek, kávé is megtalálhatók,
- a 18 százalékos áfa-gyűjtőben a tejtermékek mellett pékáruk, péksütemények vannak,
- az 5 százalékos áfa-gyűjtőben pedig a tej mellett tojás és húskészítmények, valamint sajtótermékek is szerepelnek.
Az Mfor.hu próbavásárlást végzett egy agglomerációs településen működő kis péküzem boltjában: az online pénztárgépbe beütött adatok szerint 3 darab bruttó 70 forintos terméket vásároltak, az ezért fizetett összeg a pénztárblokk tanúsága szerint a “gyűjtő 2”-be, vagyis a 18 százalékos áfakulcs alá tartozó termékértékesítés kategóriájába került, illetve 1 darab bruttó 210 forintos terméket, ami szintén gyűjtő 2-nek számított. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az eladónak a két 210 forintos értékesítés 15,25 százalékát (ez a 18 százalékos áfa-mérték úgynevezett felülről számított adókulcsa), azaz 64 forintot kell befizetnie a központi költségvetésbe.

Ebben az esetben – noha a kis üzlet által kibocsátott bizonylat mindenben megfelel a vonatkozó adóügyi és számviteli előírásoknak –
sem a blokkból, sem az adóhatóságnak szolgáltatott online adatokból nem derül ki, milyen terméket vásároltak.
Ezért lehetetlen megállapítani, a pénztártételek közül melyik esetében járna vissza egy nyugdíjasnak az áfa.
Az Mfor tesztje során szándékosan olyan termékeket vásároltak, melyek azonos áfa-mértékkel adóznak, és teljesen életszerű, hogy azokat egyszerre vásárolja meg a vevő: egy pohár 210 forintos kefirről és három 70 forintos kifliről volt szó. A kefir után – lévén tejtermék – járna az áfa-visszatérítés, a kiflik azonban nem esnek az áfa-visszatérítésre alkalmas termékek közé.
Amennyiben mindenképp visszaigényelnénk az áfát, az lehet a megoldás, hogy a nyugdíjasok részére áfás számlát (úgynevezett egyszerűsített számlát) állít ki a kisbolt, annak adatai már tartalmazzák az értékesített termékeket is. Az így kiállított bizonylatot az onlineszámla-rendszerbe feltöltve viszont már kiszűrhető, melyek azok a termékek, melyek áfája visszajár az időseknek. Ez azonban többletadminisztrációval jár:
az egyszerűsített számlának tartalmaznia kell a vevő nevét, lakcímét és adóazonosító jelét is.
Az Mfor a Nyugdíjas Árkosár-felmérés adatai alapján arra jutott, ha a nyugdíjasok a hipermarketekben vásárolnák meg a termékeket, akkor – a február eleji árak szerint – havonta 1459 forint áfa-visszatérítésre számíthatnának. A kisebb üzletek a magasabb fajlagos költségek miatt kénytelenek drágábban adni a termékeket, de a havonta visszajáró összeg minden bizonnyal még kisebb kereskedelmi egységeknél történő vásárlás esetén sem haladja meg a kétezer forintot.