A Loughborough Egyetem építészeti oktatója, Gutai Mátyás és kollégái, Daniel Schinagl és Abolfazl Ganji Kheybari 2020-ban alapították meg a Water-Filled Glass (WFG) nevű startup vállalkozást. A cég terve, hogy szabadalmaztatott technológiájukkal fenntarthatóbbá tegyék az üvegezett épületeket – írja a Roadster.
Gutai Mátyás a BME-n tanult építésznek, mesterfokozatát a Tokiói Egyetemen szerezte. Nagy hatással volt rá Kazuhiko Namba professzor, akinek a fő kutatási területe a fenntarthatóság volt. Ő elhagyta az olyan hagyományos fenntartható technológiákat, mint a napelem és bebizonyította, hogy egy hibrid rendszerrel is hasonló eredményt lehet elérni. Így született meg a vízház ötlete, melynek lényege, hogy a magukra hagyott folyadéktömegek a hőmérsékleti különbségeket hatékonyan kiegyenlítik egymás között, akár egy épület léptékében is.
Így működik az egyedülálló ablak
Az ablakokban az egyes üvegtáblák között egy vékony vízréteg található, ami elnyeli a napfényt vagy a helyiségből távozó hőt. Amikor az üvegben lévő víz megfelelő hőmérsékletűre melegszik, átáramoltatják egy tárolótartályba, a helyére pedig hidegebb víz érkezik a WFG-be (Water-filled Glass). Ha csökken a külső hőmérséklet, a tartályban tárolt melegvíz visszaáramlik, melegítve a „falakat”. Tartós hőség esetén a tárolt melegvíz egyszerűen felhasználható a háztartásban.
Bár a szivattyúk működtetése áramot használ, még mindigjóval kevesebbet, mint amennyire az épületnek ugyanolyan hőmérsékletre való fűtése/hűtése igényelne. Fagypont alatti hőmérsékletnél egy zárt argongáz szigetelőréteget tartalmazó extra üveg akadályozza meg a víz megfagyását. Ezenkívül a napsütés és a szoba melege is meggátolja a víz megfagyását. Ha mégis nagy baj lenne, akkor egy automatizált rendszer az összes vizet kiszivattyúzza az üvegtáblákból, még azelőtt, hogy megfagyna.
Mivel a rendszer zárt, nem enged be oxigént és mikroorganizmusokat, megelőzve az algásodást. Más napenergiás hűtőrendszerekkel ellentétben a WFG-hez nem szükségesek árnyékolók, az üvegfelületeket sem kell színezni, és kiemelkedő hangszigetelő.
Már készülnek az első WFG-s épületek
A startup első kereskedelmi projektje egy magyarországi ipari épület és egy amerikai lakóépület. Ezen jelenleg építés alatt állnak.
A cég viszont készített két prototípust is. Ezek közül egyiknek szintén van hazai vonatkozása. A Water House 1.0 egy kis 10 négyzetméteres magyarországi faház, ami Kecskeméten található. A Water House 2.0 pedig a tajvani Feng Chia Egyetem pavilonja.