A világ országai közül elsőként Izrael betiltja az állati szőrmék kereskedelmét, de sok a kivétel
A miniszter azt mondta, hogy “erkölcstelen” a bőrök és szőrmék használata a divatiparban. Az állati szőrmék divatipari felhasználásának tilalmáért küzdő állatvédő szervezetek lelkesen üdvözölték az új jogszabály megszületését, amelyet saját küzdelmük eredményének tulajdonítanak. Eddig csupán néhány régió és nagyváros, így Kalifornia és a brazíliai Sao Paulo tiltotta be a teljes szőrmekereskedelmet, országos szintű tilalom még nem született, vagy csak kihalás fenyegette állatok prémjével való kereskedelemre vonatkozott.
Akadnak kivételek
A Times of Israel című lap szerint ugyanakkor a szerdán aláírt jogszabály jórészt jelképesnek tekinthető, mert túlságosan sok kiskaput tartalmaz, így továbbra is lehetővé teszi – bár külön engedélyhez köti – az állati prémek importját “vallási, vallásihagyomány-őrzési, tudományos kutatási és oktatási” célokra.
A kivételek fő kedvezményezettje Izrael népes ultraortodox közössége, az enyhe éghajlatú mediterrán ország fő szőrmefogyasztója, amelynek férfitagjai tradicionálisan főleg coboly- és rókafarokból készült nagy, kerek, szőrmekalapot, úgynevezett strájmlit viselnek.
A törvényt megszegők egy évnyi börtönbüntetésre, vagy 75 ezer sékel (6,57 millió forint) pénzbüntetésre számíthatnak – közölte még októberben a környezetvédelmi miniszter. Az új izraeli törvény hiányosságai ellenére a negyven állatvédő szervezetet tömörítő Nemzetközi Szőrmeellenes Szövetség történelminek és precedensértékűnek nevezte az izraeli tilalmat, és a példa követésére szólította fel a világ országait. A Humane Society állatvédő szervezet becslése szerint a világon évente mintegy 100 millió tenyésztett és további sok millió vadon élő prémes állatot ölnek le bundájáért a divatipar kedvéért főleg az Egyesült Államokban, Kanadában és Oroszországban.
Korábbi hír a témában:
(MTI)