Először Fasang Árpád zongoraművész vetette fel 1985-ben, hogy emlékezzünk meg erről az eseményről: hiszen „ez a nap annak tudatosítására is alkalmas, hogy az ezeréves örökségből meríthetünk, és van mire büszkének lennünk, hiszen ez a nemzet sokat adott Európa, a világ kultúrájának. Ez az örökség tartást ad, ezzel gazdálkodni lehet, valamint segíthet a mai gondok megoldásában is” – vélte. Noha a bevezetésére néhány évet várni kellett, végül a Hazafias Népfront Országos Tanácsa 1988. december végi ülésén tett felhívást és 1989 januárjában ők szervezték meg az első évfordulós rendezvénysorozatot. Azóta évente megünnepeljük ezt a napot annak jegyében, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket. Nem összekeverendő az április 11-én tartandó költészet napjával – ez József Attila születésének napjára esik.
A kultúra napja a koronavírus alatt
Az emléknapon a magyarság szerte a világban megemlékezik a magyar kulturális értékekről: kiállításokat és koncerteket szerveznek, könyvbemutatókat, irodalmi esteket és színházi előadásokat tartanak, megrendezik az Együtt szaval a nemzet című programot és a Magyar Drámaíró Verseny döntőjét. A járványhelyzet ellenére idén sem marad el az esemény, csupán átalakul: több művészeti intézmény az online térbe helyezi át programját, kvízekkel, ajánlókkal, előadásokkal készülnek. Mi pedig összegyűjtöttünk néhány zseniális ajándékot és használati tárgyat a kultúra szerelmeseinek.
A magyar költészet egyik legismertebb alakja Petőfi Sándor, aki rövid élete alatt közel ezer verset írt magyarul, ebből körülbelül nyolcszázötven maradt az utókorra, és az ismertebbeket sok más nyelvre lefordították. Megkerülhetetlen az irodalom és történelem órákon, nemzeti hős, rejtélyes halálát pedig a mai napig homály fedi. Nagyszerű arcmaszkot ajánlunk Petőfi grafikájával – a kultúrmaszkok között egyébként még sok más költő és író arcával ellátott darab közül lehet válogatni.
Szinyei Merse Pál Majális című képe a magyar festészet egyik legkiemelkedőbb alkotása. A művész önéletrajzában írta le: „Magamat is ráfestettem a képre, hason fekve, falatozva, hátat fordítva. Bevallom, azon kritikusokra gondoltam, kiknek képem nem fog tetszeni.” Mára már arcmaszkon is megjelenik, ami noha a COVID ellen nem véd, de legalább stílusos.
A “legek” sorában a következő Madách Imre Az ember tragédiája című műve, ami a magyar drámairodalom legismertebbike. Az emberiség múltjáról és jövőjéről szóló filozofikus alkotás – egyszóval emberiségköltemény – 1861 óta a mai napig az érdeklődés középpontjában van, nem hiába viszik színre újra és újra. Több ismert irodalmi idézet is a tragédia sorai közül került ki, például a „Megy-é előbbre majdan fajzatom”, a „Mondottam ember: Küzdj, és bízva bízzál!”, valamint a
“Be van fejezve a nagy mű, igen. A gép forog, az alkotó pihen.”
Ez utóbbi került fel egy telefontokra, melyhez Munkácsi Zsófia készítette a grafikát.
Nem feledkezhetünk meg kedvenc írónőnkről, Szabó Magdáról sem: 1949-ben megkapta a Baumgarten-díjat, de még azon a napon visszavonták tőle, és állásából is elbocsátották – egészen 1958-ig nem publikálhatott. A közel egy évtizedes tiltás ellenére az örökkévalóságig beírta magát a magyar regényirodalomba – igaz, költő és drámaíró is volt. Az ő arcával és idézetével színesített póló az egyik kedvencünk, de érdemes körbenézni, ugyanis más művészek is megjelennek egyes pólókon, hoodie-kon.
A magyar kultúra napjának egyik kulcsmotívuma, hogy visszatérjünk a gyökereinkhez – mi más is lenne alkalmasabb erre, mint a szájról szájra terjedő népmeséink felelevenítése. Talán a mai felgyorsult világban ezek már feledésbe merültek, de szerencsére kártya- és társasjátékok segítenek visszahozni a régi történeteket.
Egyes kultúrákban és közösségekben élénken élnek a hagyományos viseletek különböző ünnepeknek és rendezvényeknek hála – gondoljunk például a bajor dirndlre. Itthon elvétve látni olyanokat, akiknek lenne otthon magyar népviseletük, mondván: hova húz fel ilyet az ember… Vannak azonban olyan megoldások, amikkel életben lehet tartani a hagyományokat, például a lenti nyírségi viselethez készült hosszú ujjú blúz. Különleges alkalmakra ideális választás.