Alapvetően nem kell agyongondolni a tablet-vásárlást, annyit kell csak kitalálni, hogy milyen operációs rendszerrel szeretnénk pörgetni a gépünket és ha az megvan, onnantól kezdve már könnyebb lesz a válogatás.
Operációs rendszerből jelenleg három elérhető tabletre. Az első és a műfaj királya mindenképpen az iOS és leginkább az Apple termékek miatt, illetve azért, mert elképesztő mennyiségű tableten is fantasztikusan hasító applikációt fejlesztettek rá. Persze az Apple táblagépnek megvan a maga hátránya is, nevesül az, hogy valamiképpen sehogy sem áll az ember szájára vele kapcsolatosan az olcsó szó.
Az Android alapú tablet is teljesen rendben van, rendszerint olcsóbb is, mint az Apple, az alkalmazásbázisa is bőséges, viszont nagyon nehéz szabadulni attól az érzettől, hogy a Googlenél a tabletet egy az átlagnál valamivel nagyobb telefonként kezelik.
Ezért azok, akik kifejezetten munkához, vagy valami egyéb spéci tevékenységhez szeretnének ilyen eszközt vásárolni, előfordulhat, hogy csalódnak az Androidos felhozatalban.
A két megközelítés közötti átmenetet a Microsoft képviseli, akik ugyan csúful és visszavonhatatlanul elbukták a telefonokért folytatott harcot, ez azonban nem jelenti azt, hogy a laptop-tablet hibrid táblagép elképzelésük rossz volna. Sőt, egészen pofás dolgot sikerült összerakni, ami mindent tud, amit egy tabletnek kell és ha megfelelő kiegészítőkkel látja el az ember, akkor onnantól kezdve hibátlanul funkcionál laptopként is. Persze itt is van hátulütő, egy igazán jó Microsoft gyártmány annyiba kerül, mint egy pöpecebb élvonalbeli laptop. Nézzük is akkor, hogy milyen tabletet érdemes venni most, ebben a pillanatban. Lentebb pedig még adunk néhány hasznos tanácsot, ha nem sikerült eldönteni, melyik készüléket érdemes megvenni.
Apple iPad Pro 2022
Miért szeretjük?
Mert a legjobbak között is a legjobb, ami legalább annyira funkcionál remekül laptopalternatívaként, mint táblagépként.
A képernyő jellemzésére talán még a mesés szó is kevés a 6K-s Liquid Retina XDR-kijelző miatt, különösen a többi tablethez viszonyítva.
Emellett nagyjából mindent is lehet csinálni rajta, munkához épp annyira ideális, mint szórakozáshoz. Elképesztő teljesítményű processzora miatt meg sem kottyan neki a 4k-s videó vágása, a zenék szerkesztése vagy a legjobb rajzolóprogramok futtatása – amit nem mellesleg a kiegészítőként kapható Apple Pencil-el még magasabb szinten tudunk emelni.
A többi tablethez képest hatalmas előnye, hogy hátlapján nem csak egy 12 megapixeles széles látószögű kamerát szereltek fel, ha helyet kapott egy 10 megapixeles ultraszéles látószögű kamera is.
Hátrányok
A bőség zavara itt egy helytálló meghatározás lehet, hiszen annyiféle és fajta funkcióval rendelkezik ez a gép, hogy ha csak egy mezei tabletre van szükséged, amin olvasgatsz, filmeket nézel, és néha játszol, akkor fölösleges ezt megvenned.
Ezt erősíti az ára is, amiért cserébe már egy igen jó laptopot lehetne vásárolni, de még egy M1 chippel rendelkező MacBook Air is jobb választás lehet, ha valamivel kevesebb funkcióra lenne csak szükség, mégis élveznénk az Apple minőséget.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik a legjobbak közt is a legjobbat akarják maguknak, vagy csak gyorsítanának munkafolyamataikon és ezért hajlandók mélyen a zsebükbe is nyúlni.
Samsung Galaxy Tab S7+
Miért szeretjük?
Mert a felbontása és a képi minősége csodálatos, olyannyira, hogy a sima S7-es is csak jelenthet neki.
Akkor is remek választás, ha nagy teljesítményű gépre van szükségünk, az S7+ ugyanis az Androidos készülékek közül talán a legerősebb tablet.
Az S Pen nem csak szövegíráshoz, de rajzoláshoz is tökéletes lehet, így aki művészeti iskolába készül, vagy már ott tanul, annak kifejezetten nagy előny lehet. A toll ráadásul nyomásérzékeny, tehát valóban úgy lehet használni, mint ha egy valódi tollat vagy ceruzát vennénk kézbe és azzal rajzolnánk egy papírlapra.
Játékok akadás nélkül futnak rajta. Hangzása nagyon szép, tiszta, bár volt aki megjegyezte, hogy a basszus lehetne kicsit erősebb. Akkumulátora pedig kifejezetten nagy teljesítményű, így általános használat mellett egy teljes napot is kibír hálózati töltés nélkül.
Kijelzője kényelmes a szemnek is. A Super AMOLED kijelzőnek köszönhetően akár hosszú órákon át is használhatjuk az eszközt, mert a lehető legkevesebb kék fényt bocsátja ki.
Hátrányok
Amellett, hogy nem túl olcsó, a billentyűzetet külön kiegészítőként meg kell vásárolni, ha laptop formájában is használni szeretnénk. Ráadásul a kifejezetten tabletekre való alkalmazások terén a Google Store nincs még mindig a helyzet magaslatán, így ha minden porcikáját ki akarod használni a tabeletednek, akkor érdemes az Apple háza táján körülnézni.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akiknek kell egy Android alapú gyönyörű képi világot elénk varázsoló táblagép.
Microsoft Surface Go 3
Miért szeretjük?
Ha nem tudod eldönteni, hogy egy tablettel vagy inkább egy laptoppal érdemes nekivágni a tanévnek, vagy az új munkahelyednek akkor a Microsoft Surface Go 3 egy tökéletes kompromisszumos megoldás lehet. Alapvetően tabletként funkcionál, ami hasznos lehet bármilyen szituációban, hiszen nem kell több száz oldal papírt kinyomtatni és magunkkal cipelni, hanem kényelmesen, digitálisan, kedvünk szerint elrendezve tárolhatjuk eszközünkön.
A készülék remekül használható laptopként is, ha megvesszük hozzá a billentyűzet-kiegészítőt.
Súlya mindössze 540 gramm, tehát jelentős terhet sem jelent a szállítása. Akkumulátora olyan nagy teherbírású, hogy egyetlen feltöltéssel akár 11 órát is használhatjuk.
Hátrányok
Nem kimondottan olcsó, de még bőven a megfizethető kategórián belül található, akkor ne vegyünk ilyet, ha kifejezetten olcsó tabletet szeretnénk vásárolni, vagy esetleg ezzel akarnánk kiváltani egy pénztárcabarátibb laptop megvásárlását, ugyanis mindkettőből van olcsóbb a piacon. Emellett a teljesítménye is hagy némi kívánnivalót maga után, különösen a fentebbi csúcsragadozó kollégáihoz viszonyítva.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik szeretnének maguknak egy Windows 10 alapú tablet/laptop hibridet. További hátrány, hogy ahhoz hogy laptopként is használni tudjuk, külön meg kell vásárolni a billentyűzetet, mert az nem része az alapcsomagnak.
Huawei MediaPad T5
Miért szeretjük?
Elsősorban azért mert filléres kütyünek tűnik, különösen listánk többi tagjához mérve és ennek ellenére mégsem lehet egy megvető legyintéssel bezavarni a kínai gagyi kategóriába.
Ha azért kell a tablet, hogy könyveket olvasgass rajta, időnként csapass valami nem túl izmos játékot, meg elüsd az időt némi sorozatdarálással, vagy netszörfözgetéssel, arra tökéletes.
Hátrányok
Nyilván az olcsóságnak is ára van, ez ebben az esetben a gyorstöltési funkció hiányát jelenti, valamint a meglepően kicsi tárhelyet, amit ugyan Micro SD kártyával lehet bővíteni, ám alkalmazásokat csak az alaptárhelyre tudunk telepíteni, a bővítményre nem.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik egy olcsó, de összességében tisztességes tabletet akarnak venni maguknak és hajlandók ezért kompromisszumokat is kötni.
Lenovo Tab P11 Pro
Miért szeretjük?
Leginkább azért, mert iszonyúan bivaly az akkumulátora, emellett azonban a képvi világa és a hangszórói is remekbe szabottak.
Támogatja a Lenovo Pent, így az írók és egyéb művészek, valamint a kézzel jegyzetelők nagy barátja is lehet.
Hátrányok
Az alapvető problémája ennek a gépnek, hogy a képi világán, a felbontásán jól látszik, hogy a Samsung Galaxy S7 riválisának szánták, akként viszont értelmezhetetlen, hiszen egy kategóriával gyengébb processzort pakoltak bele. Ez azt jelenti, hogy az alapfunkciók ellátása esetén tök csilli-villi minden, de a komolyabb feladatokat, legyen az akár valami munkával kapcsolatos dolog, neadjisten játék, nem fogja bírni.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik hosszasan kénytelenek nélkülözni a töltőjüket, számukra ideális lehet ez a gép.
Mire figyeljünk a tablet vásárlása előtt?
A kijelző
Egy tablet kétségtelenül legfontosabb része a kijelző, ezért nem mindegy, leendő készülékünk mivel van felszerelve. Egyrészről érdemes a kijelző felbontását megnézni. Nem baj, ha minimálisan eléri a full HD-t, azaz a 1920 x 1080 pixelt. Ezzel, vagy e felett gyakorlatilag bármilyen dokumentumot, fényképet és filmet tökéletes minőségben élvezhetünk.
Ha sokat fogjuk használni a készüléket, akkor az sem baj, ha megkíméljük a szemünket. Vásárlás előtt ellenőrizzük, hogy a tablet olyan kijelzővel van-e felszerelve, ami a lehető legkevesebb kék fényt bocsátja ki.
Az akkumulátor
Mivel a tablet eleve arra van, hogy hordozhassuk és bárhol használni tudjuk, nem elhanyagolható, hogy akkumulátora mennyit bír egyetlen töltéssel. Az akksi teljesítményét mAh mértékegységben tűntetik fel. Minél nagyobb ez a szám, annál több ideig bírja ki az eszköz töltés nélkül.
Persze az sem mindegy, hogy milyen programokat futtatunk a készüléken. Egy 10 000 mAh akksis tablet normál működés mellett simán kibír 12-14 órát. Ha viszont elkezdünk videókat vágni, képeket szerkeszteni vagy 4K-s videókat streamelni, akkor ez lényegesen kevesebb lehet, akár 4-6 órára is lecsökkenhet.
Az interneten egyébként számtalan tesztvideó van, ahol próbára teszik az akkumulátorok teljesítményét. Érdemes vásárlás előtt ezekre rákeresni.
Kiegészítők
Alapvetően a készülékekhez jár töltőkábel. Töltőfejet viszont a környezetvédelem miatt már nem minden gyártó tesz a dobozba, ami okozhat némi kellemetlenséget, ha épp nincs otthon. De akkor is hoppon maradhatunk, ha a töltés előtt döbbenünk rá, hogy a régi USB-B-s töltőfejünket már nem igazán tudjuk használni az USB-C-s kábellel.
Szintén érdemes megnézni, hogy a bitang erős, gyakorlatilag laptoppá alakítható tabletekhez jár-e billentyűzet. Sajnos sokszor megesik, hogy a magas ár ellenére sem teszik bele a dobozba a kiegészítőt. Ez esetben érdemes olyan akciókat keresni, minek keretében kedvezményesen megkapjuk a billentyűzetet vagy a tollat a tablet mellé.
Teljesítmény
Ha tudjuk, hogy milyen céllal vesszük meg leendő tabletünket, akkor keressünk olyat, ami biztonsággal, akadozás és lefagyás nélkül tudja futtatni a kívánt programot. Alapvetően két fontos tulajdonságot kell megvizsgálnunk. Az egyik a RAM mérete. Ez az a memória, amit a készülék használ a programok működtetéséhez. Azaz a megnyitott alkalmazásokat ebbe a nagy sebességű memóriában tartja és futtatja, amíg azt be nem zárjuk. Minél komolyabb programot futtatunk, annál nagyobb a memóriaigény is, ezért érdemes minimum 8, de inkább 16 gigás készülék után nézelődni.
A másik a processzor, ami működteti a gépet és futtatja a programokat. Ez minél jobb teljesítményű, annál gyorsabban fut a program. Az Apple iPad készülékeiben hibátlanul teljesít a A15 Bionic, vagy az M1 és M2 chip, ahogy a Samsung készülékekben a Snapdragon processzora is kihajtja magából a dolgokat.
Internet csatlakozás
Ma már szinte minden tevékenységhez elengedhetetlen az internetkapcsolat. Tablet két féle módon tud csatlakozni a hálózatra. Az egyik a hagyományos wifi-s megoldás, amit talán senkinek nem kell bemutatni.
A másik megoldás, hogy SIM kártyát teszünk a készülékbe és a rajta lévő internet-előfizetést használjuk. Igen ám, de ha ez utóbbit szeretnénk, akkor vásárlásnál ügyelni kell, hogy egyáltalán legyen SIM foglalat a készülékben, ez ugyanis nincs alapjáraton nem része a készüléknek.
Illetve ha ez utóbbi megoldáshoz folyamodunk, akkor érdemes az 5G adatátvitelű készülékek között böngészni, hiszen a hálózat folyamatos fejlődésével egyre inkább ez kerül előtérbe a 4G helyett.
Kamera
Ha turistákkal teli helyen járunk, akkor feltűnhet, hogy vannak emberek, akik telefon helyett inkább tablettel fotóznak. Egyrészről sokkal nagyobb méretben nézhetik vissza az emlékeket, valamint a nagyobb képernyőn keresztül valóban jobban is látni, hogy mit örökítünk meg.
Mindezen felül hasznos lehet egy jobb minőségű előlapi kamera, ha online értekezletek, megbeszélések, esetleg tárgyalások vagy egyetemi vizsgák során is használnánk. Ha fontos, hogy jó minőségű képet lássanak rólad, akkor csekkold a kamerák felbontását is vásárlás előtt.