Mi az az SPF és mekkora kell?
Az UVA- és az UVB-sugarak bőrrákot okozhatnak, az UVA-sugarak pedig felgyorsítják az öregedést, ugyanis elősegítik a ráncok kialakulását, míg az UVB-sugarak a napégésért felelnek. Itt lép be a képbe az SPF (sun protection factor), azaz a naptej faktorszáma. Az Amerikai Dermatológiai Akadémia szerint alsó hangon 30 faktoros krémet kell használni, ez ugyanis véd az UVB-sugarak 97 százalékával szemben.
A magasabb faktorszámú termék alkalmazása, például az 50-es, elsősorban a világos bőrűeknek javasolt, akik könnyen leégnek, de nem ragaszkodnak az SPF maximális kihasználásához. Az 50-esnél is nagyobb faktorszámúak azoknak jók, akik teljesen be akarják biztosítani magukat.
Egy kutatás szerint az öregedéssel kapcsolatos bőrváltozások 90 százalékát az egész életen át tartó ultraibolya-sugárzás okozza.
Az Amerikai Dermatológiai Akadémia arra is felhívja a figyelmet, hogy egyik fényvédő sem véd 100 százalékosan, ahogy azt is meg kell jegyezni, hogy míg a 15-ös 93 százalékban óv, a harmincas teljesítménye nem dupla ennyi, ahogy az ötvenesé sem háromszor ennyi, de azért ez utóbbi kettő hatásosabb.
Szükséges összetevők
A fényvédők összetételük alapján nyújthatnak fizikai, illetve kémiai védelmet. A kémiai védelmet tekintve például a bemotrizinolt és avobenzont tartalmazó krémek képesek széles spektrumú biztonságot nyújtani. A fizikai fényvédők közé pedig azok a naptejek tartoznak, amelyekben cink-oxid vagy titán-dioxid van. Persze léteznek „tiltólistás” összetevők is. Az oxibenzon például allergiás bőrreakciókat okozhat és megzavarhatja a hormonokat a Környezetvédelmi Munkacsoport (EWG) szerint. A metil-izotiazolinon ugyancsak kártékony lehet.
Milyen a bőr típusa?
Ahogy az arcápolók és testápolók esetében, úgy a naptejek kiválasztásánál is érdemes odafigyelni a bőrtípusunkra. Száraz bőrű embereknek érdemes olyan összetevőket keresniük, mint a glicerin, lanolin, olajok, szilikonok (például dimetikon) és aloe, valamint kerülniük kell a fényvédő spréket vagy az alkoholos géleket. A zsíros bőrre a gélformula a legjobb, olyan összetevőkkel, mint a szilícium-dioxid vagy az izododekán. Az érzékeny bőrűek pedig a hipoallergén és illatanyagmentes termékek közt keresgéljenek. Nekik javasoltak a titán-dioxiddal vagy cink-oxiddal ellátott fényvédők, az alkoholokat és tartósítószereket szintén kerülniük kell. A Bőrrák Alapítvány azt ajánlja, hogy a rosaceával vagy allergiára hajlamos emberek kerüljék az alkoholos napvédő krémeket.
Gyerekbarát fényvédő
A csecsemők és gyermekek érzékeny bőrét a felnőtt fényvédő krémekben lévő összetevők könnyen irritálhatják, esetükben kerülni kell a para-amino-benzoesavval (PABA) és a benzofenonokkal, például oxibenzonnal vagy szulizobenzonnal ellátott fényvédőket. De egy krém titán-dioxiddal és a cink-oxiddal nem fogja irritálni a bőrt.
Rendszeresen, alaposan
Vannak, akik egyszer bekenik magukat és azt hiszik, egész délután védve vannak – pedig ez nincs így.
Javasolt kétóránként újra felvinni a krémet a bőrünkre, alaposan!
Olyanok is akadnak, akik vesznek egy nagy tubussal, de nem használják el egy vagy két szezon alatt sem. Ők mindenképpen figyeljenek a termék szavatosságára.
Nem csak a strandon kell!
A nap nemcsak a strandon ér minket, hanem természetesen az utcán is nap közben. Éppen ezért a bőrgyógyászok és sminkesek szorgalmazzák, hogy a mindennapokban is óvjuk a bőrünket – például használjunk fényvédőt natúr arcra vagy éppen a smink alá. Akár strandon, akár az utcán vagyunk, újra megismételjük: egyik naptej, fényvédő sem 100 százalékos, ezért kiegészítőkkel, mondjuk sapkával, kalappal tovább fokozhatjuk a biztonságunkat.
Oda kell figyelni továbbá a víz- és verejtékállóságra is. Ha edzéshez, intenzív „pacsáláshoz” keresünk terméket, akkor mindenképpen ilyet válasszunk, ugyanis ez a vízben is tartós – de itt se felejtsük el az előző pontban említett rendszerességet!
Azok a fényvédők, naptejek számítanak kémiainak, melyek felszívódnak a bőrbe, tehát az UV-sugarakat nem visszaverik, hanem átalakítják. A kémiai összetevők előnye, hogy hosszabb hatást képesek kifejteni, a hátrányuk viszont épp az, hogy a bőrbe szívódva nyújtanak védelmet.
A termékek továbbá jobban bomlanak víz hatására, így fürdés után mindenképp kenjük be újra magunkat.
A kémiai fényvédőkre emellett sokan érzékenyek lehetnek, az összetevők ilyenkor könnyezést illetve szemirritációt váltanak ki. Ha ilyen termék mellett tesszük le a voksunkat, fontos tisztában lenni azzal is, hogy ezek a fényvédők nem nyújtanak azonnali védelmet, így a felkenést követően kb. 15 percig nem ajánlott napra menni.
A legjobb fényvédők arcra
A Revox Daily Sun Shield a fényvédelmet és a hidratáltságot célozza meg. A termék SPF50-es védelmet biztosít a bőrnek. A kémiai fényvédőben az UVA és UVB sugárzás ellen is vannak szűrők. A 30 milliliteres kiszerelésben lkapható fényvédő nem okoz fehéres-maszkos hatást felkenés után, a végeredményt tekintve pedig egy kellemes fényes réteget hagy a száraz bőrön. Hátránya, hogy csak kis kiszerelésben kapható, így vagy többet vásárolsz belőle, vagy gyakran kell utánrendelned. Ez a fényvédő inkább szárazabb bőrhöz lehet jó választás. A zsírosabb, tágabb pórusokkal rendelkező vásárlóknál pattanásokat és miteszereket okozhat a termék a vélemények alapján. A nagy meleg fokozhatja ezt a hatást, így inkább az ősztől tavaszig tartó időszakban ajánlott a használat.
ALa Roche-Posay Anthelios XLmattító hatású fényvédője SPF50+-os védelmet nyújt a bőrnek. A termékben vannak UVA és UVB-szűrők, a fényvédő továbbá paraben-, és illatanyagmentes, nem komedogén és bőrgyógyászatilag is tesztelt. Amiért nagyon szeretjük, hogy szépen lehet rá sminkelni. Igaz, drágább termék, és hagyhat fehér csíkokat és foltokat a bőrön, ha valaki nem figyel oda a felvitelnél. A fényvédő inkább a zsíros vagy kombinált bőrtípusnál válhat be.
A DERMEDIC Sunbrella Ultra-light fényvédő egy intenzíven hidratáló készítmény ( van benne többek között termálvíz és glicerin). A termék gyorsan beszívódik és nem hagy fehér filmréteget a bőrön. Ezek mellett a gyengéd, vízbázisú fényvédő nagyon magas szintű védelmet nyújt az UV-sugarak ellen. Ár-érték arányban megéri beruházni rá. Hátránya, hogy enyhén zsíros érzetet hagyhat maga után. Elsősorban száraz és normál bőrre ajánljuk.
Az URIAGE Bariésun színezett arckrémje remek választás lehet, ha valaki nem szeret sokat pepecselni az arcával. A termékkel ugyanis egyszerre letudhatjuk az alapozást és a fényvédelem biztosítását. A naptej megvéd az UVA és UVB sugarak és kék fény által okozott sejtkárosodástól is. A fényvédők gyakran hagynak maguk után egy jellegzetes fehér réteget, ez a készítmény viszont a sötétebb bőrön is jól mutat. Hátránya viszont, hogy picit testesebb termék, nehezebb lehet eldolgozni.
A NUXE Sun naptejben három fényvédő filtert kombináltak az UVA és UVB sugarak ellen. A termék nemcsak védelmet nyújt, de a bőr hidratáltságát is biztosítja. Vízálló formuláról van szó, így tengerpartra, strandra és sportoláshoz is tökéletes választás. A termék tartalmaz illatanyagot, ami irritáló hatású lehet. Emellett nem biztos, hogy a fényvédő illata elnyeri mindenki tetszését. Minden bőrtípushoz passzol. Leginkább azoknak ajánljuk, akiket nem zavar, hogy hagy maga után egy fényes réteget.
A legjobb fényvédők testre
Az Uriage Bariésun Illatmentes krémje SPF50+-os védelmet nyújt a bőrnek, ami roppant magasnak számít. A termék a leírás alapján vízálló és hipoalergén, továbbá az UVB, UVA sugarak mellett a kék fény ellen is véd. Az Uriage terméke teszi a dolgát, ha fényvédelemről van szó. Így amennyiben az előírt mennyiséget használjuk belőle, nyáron is biztos védelmet nyújt a leégés ellen. Hátránya, hogy a fényvédő hagyhat némi fehér réteget a bőrön, és erősen illatozik is. A terméket inkább száraz és világos bőrhöz ajánljuk.
A Bioderma Photoderm Mineral-ja SPF50+-os védelmet nyújt a bőrnek, a termék többek között parfümmentes továbbá víz- és izzadtságálló. A fényvédő megbízható, a megfelelő mennyiségben használunk belőle, biztos a védelem. Továbbá ár-érték-kiszerelés tekintetében nem számít drágának. Hátránya, hogy a krém fényes, ragadós és fehér réteget hagyhat a bőrön. Öltözködésnél is jobb vele vigyázni, ugyanis a krém a ruhákat is megfoghatja. Ez a készítmény szintén inkább világos bőrön válhat be.
A VICHY Capital Soleil naptej nagyon magas, SPF 50+ fényvédelmet nyújt. A hipoallergén fényvédő a hiarulonsav-tartalma miatt hidratálja a bőrt, a csomagolását pedig környezettudatosan tervezték. A terméknek kedvező az ára, nem hagy sárgás réteget a ruhákon, továbbá kellemes viselni, a bőr jól magába szívja a krémet. Egyetlen hátránya, hogy van, akinek nem jön be az illata. Minden bőrtípushoz ajánlott, azoknak is érdemes próbálkoznia vele, akiknek a kémiai összetevők csípik a szemét.
Az EUCERIN Sun Sensitive Protect napozó spray SPF50+ terméke egy illatanyagmentes, vízálló, mikroműanyag-mentes, oktokrilén-mentes készítmény, ami egyszerre nyugtatja és védi a bőrt. Könnyű az állaga, nem hagy fényes réteget maga után és hamar beszívódik a bőrbe. Hátránya, hogy a termék kukacosodhat, és száríthatja a bőrt. Tartalmaz alkoholt (Alcohol Denat), így akkor válasszuk, ha bírja a bőrünk az összetevőt!
Az URIAGE Bariésun Mineral napvédő krém kizárólag fizikai szűrőket tartalmazó, rendkívül erős fényvédelmet biztosító krém. A naptej a legmagasabb szintű fényvédelmet biztosítja. A fényvédő csak fizikai szűrőket alkalmaz, így szuper választás, ha valaki szeme nem bírja a kémiai szűrőket. A termék hagyhat némi fehéres réteget maga után. A legérzékenyebb bőrhöz is szuper választás.
A legjobb fényvédők és naptejek gyerekeknek
Az Uriage Bariésun Kid Gyermek Tejerős, SPF50+-os védelmet ad. A termék természetesen UVA és UVB sugárzás ellen is el van látva szűrőkkel. A naptej alkoholmentes és hipoallergén, ráadásul vízálló is. A fényvédő kémiai összetevős, így inkább ne kend fel egy évnél fiatalabb gyermekre! Az érzékeny bőrűeknek viszont megéri próbálkozni a naptejjel.
A BABÉ GYERMEK Fényvédő magas fényvédelmet (50+) nyújt a gyermekeknek, a termék a bőrnyugtató (aloe, kamilla) összetevői miatt tökéletes választás érzékeny bőrhöz is. Szép összetétel, sokoldalú termék, igaz, drágább készítmény. A termék ideális a nagyon világos és a napintoleráns bőrű gyermekek számára is.
A LA ROCHE-POSAY Anthelios terméke szintén 50+ védelmet ad. A termék könnyen alkalmazható, fokozottan vízálló, és a hatékonyságát vizes bőrre felvive is megőrzi. Jól véd (ha megfelelő mennyiséget viszünk fel belőle a bőrre), hátránya viszont, hogy hajlamos megfogni a ruhákat. A fényvédő érzékeny bőrre is megfelelő.
Az EUCERIN Sun Sensitive Protectgyermek napozó spray SPF50+ védelemmel vértezi fel a bőrt. A termék mikroműanyag-mentes, oktokrilén-mentes, homoszalát-mentes, és csökkenti a maradandó bőrkárosodás kockázatát. Kellemes, könnyed krém, jól véd az Az UV-sugarak ellen. Ez a fényvédő szintén sárgás foltot hagyhat a ruhákon, de alapos mosással eltüntethető a beszámolók alapján. A fényvédő már 3 hónapos kortól alkalmazható a termékleírás szerint.
A Bioderma Photoderm Pediatrics Mineral SPF50+ fényvédelmet nyújt. A készítményt kifejezetten a gyermekek érzékeny bőrére tervezték. A termékben a fényszűrők mellett található antioxidáns hatású E-vitamin és sárgabarackmag olaj. Nem szárítja a bőrt és nem okoz irritációt.
Néhány extra a bőr szépségéért
A Vichy Capital Soleil Napozás utáni testápoló egy hipoallergén krém, amelynél a bőrszín már az első használat után barnul. Természetes barnaságot biztosít, és a kopása is fokozatos. Pattanásos bőr esetén nagyon kell figyelni a felkenéssel.
A Bioderma Photoderm After Sun Gél-krémaz intenzíven hidratálást, felfrissítést és hűsítő hatást célozza napozás után. Könnyen kenhető, kevés is elég belőle és nyugtatja a megpirult bőrt. A termék tartalmaz többek között illatanyagot.
A Vichy önbarnítójaegy hipoallergén krém, amelynél a bőrszín már az első használat után barnul. Egy könnyű állagú testápolóról van szó, ami nagyon gyorsan beszívódik, hűsíti, hidratálja a bőrt, kellemes érzetet ad, továbbá nem hagy foltot a ruhákon sem. A napozás utáni krémben van többek között denaturált alkohol – ami szárító hatású lehet – és illatanyag – ami irritálhatja az érzékeny bőrt.
A BIODERMA Photoderm Compact Mineral púder SPF50+ kiegyenlíti és korrigálja a bőrtónust, és a krémes állagú készítmény a fényvédelem mellett (SPF50+) 8 órás mattító hatást biztosít. Fontos, hogy a termék önmagában nem biztosítja a szükséges fényvédelmet, mellette a fényvédő használata is elengedhetetlen.
A Vichy napvédő siftazokat a területeket segít megvédeni a napégéstől és a napsugárzás okozta bőröregedéstől, amelyeket gyakran elfelejtünk megfelelően bekenni: például orr, fülek, pigmentfolt, anyajegy, hegek. Praktikus kiszerelésű, igazi kötelező darab a tengerpartra és strandra.
Válaszolj helyesen a következő kérdésre és nyerd meg a dermo.hu 10 000 Ft értékű ajándékutalványát!
Melyik az a béta-karotint tartalmazó legismertebb zöldség, amely hozzájárul, hogy egyenletesebben barnuljon le a bőr?
1) Spárga
2) Sárgarépa
3) Kelkáposzta
A helyes megfejtést írjátok meg nekünk a jatek@startlap.hu email címre 2024. 05. 07. kedd 11:00 óráig.
A sorsolás időpontja: 2024. 05. 07. kedd 12:00
Kérjük, olvasd el a játékszabályzatot itt!
Sok szerencsét kívánunk mindenkinek!
A Startlap Vásárlás cikkeiben szereplő termékeket a szerkesztők szubjektíven válogatják. Azonban, ha vásárolsz valamit a fenti linkeken keresztül, partneri jutalékot kaphatunk.