(Frissítve!) A klímavásárlást nem tanácsos félvállról kezelni, mert egy rosszul megválasztott klímaberendezés nem képes megfelelően ellátni a feladatát, a vele járó zaj rendkívül zavaró lehet, ráadásul roppant költséges mulatságról van szó. Hogy mitől lesz számunkra valóban jó egy klímaberendezés, az leginkább a személyes preferenciáinkon múlik, amelyek kielégítéséhez elkerülhetetlen, hogy néhány alapvető ismerettel tisztában legyünk a klímákról és meghozzunk pár egyszerű döntést.
Először is fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy vajon fűteni is akarunk-e az új készülékkel? Ugyanis van olyan klímagép, amely kifejezetten fűtésre optimalizált, de olyan is akad, ami inkább akkor működik jól és időtállóan, ha csak hűtünk vele, és természetesen olyan is létezik, ami mindkettőt azonosan jó színvonalon tudja nyújtani. Nyilván nem okoz túl nagy meglepetést, hogy az utóbbi kategóriába eső készülékek rendszerint lényegesen drágábbak, mint az előbbi két csoport megbecsült tagjai, a magasabb ár a teljesítményükkel függ össze.
Milyen teljesítményű klímaberendezésre van szükség?
Ehhez egy kicsit számolni kell. Két adatra lesz szükségünk, a kiszemelt készülék kilowattban kifejezett teljesítményére, valamint a hűteni, illetve fűteni kívánt szobánk területére. Ha ezek megvannak, akkor az alábbi táblázatban megnézhetjük, hogy nagyságrendileg egy adott terület hűtéséhez, illetve fűtéséhez mekkora teljesítményű gépre lesz szükségünk.
Szoba mérete | Hűtőteljesítmény |
< 20 m2 | 1,5 kW |
20 – 35 m2 | 2,5 kW |
35 – 55 m2 | 3,5 kW |
55 – 90 m2 | 6,0 kW / 7,1 kW |
Persze a fenti adatok nem minősülnek szentírásnak, inkább csak amolyan becslésként érdemes kezelni, mindenesetre négyzetméterenként nagyjából 0,1 kW-al számolhatunk. Az optimális teljesítmény kiszámítását befolyásolja még a hőterhelés is, vagyis a napsugárzás, a szigetelés, az ablakok mérete, de még a helyiségben található elektromos eszközök és személyek is, tudniillik ők is hőtermelők. Fontos tudni, hogy hűtésre kisebb teljesítmény is elég, mint fűtésre: gondoljunk csak bele, télen jóval nagyobb szakaszt szeretnénk áthidalni a Celsius-skálán a fűtéssel, mint nyáron a hűtéssel.
Monoblokk vagy split klíma legyen?
Ha már tudjuk, hogy milyen teljesítményű készülékre van szükségünk, akkor el kell döntenünk, hogy hová szeretnénk szerelni azt – már ha egyáltalán szerelnénk bárhová, mert nem muszáj, hiszen mobil klímát is választhatunk. A klímaberendezések két nagy csoportra oszthatók aszerint, hogy hány egységből állnak: a monoblokk gépek egyetlen gépházat jelentenek, míg a split klímák kültéri és beltéri egységgel is rendelkeznek, amelyeket a hűtőközeget elvezető csőrendszer köt össze.
Az előbbi típus telepítése egyszerűbb, mivel nincs összekötő cső, amihez ki kéne bontani a falat, csak a meleg légtömeg kivezetéséről kell gondoskodnunk. Egy monoblokk klímát akár saját magunk is fel tudunk szerelni, ezek a berendezések rendszerint olcsóbbak és könnyebben áthelyezhetők.
Egy split klímánál muszáj kibontani a falat, a beszereléshez elkerülhetetlen, hogy szerelőt hívjunk, ami szintén költség a már eleve magasabb árfekvésű készülék mellett. A monoblokk klímáknak viszont két nagy hátránya van: a hatékonyságuk alacsonyabb (a split klímák jóval erősebben képesek hűteni és fűteni), a másik problémájuk pedig, hogy híresen hangosak.
Hangtalan légkondicionáló sajnos nem létezik
A klímák zajszintje körülbelül 30 és 60 decibel között változik. Hogy érzékeltessük, mindez mit jelent: 20 dB a levelek susogása a fán, 20-30 dB a suttogás intenzitása, 60 dB egy átlagos beszélgetés normál hangnemben, egy autó motorzaja, vagy egy zsúfoltabb irodában a háttérzaj. A split klímáknál jobb a zajhelyzet, mivel a gép leghangosabb része, a kompresszor a kültéri egységben található, de a beltéri egységektől sem érdemes csodát várni, ventilátor azokban is van. Tehát nagyon nem mindegy, milyen zajszintet ígér a gyártó, ez a 30 decibeles szórás elég sokat számít, főleg akkor, ha például a hálószoba hőmérsékletét szeretnénk barátságosabbá varázsolni az új klímánkkal.
És akkor most térjünk vissza a klímaberendezések főbb típusaira szerelési szempontból.
Ablakra szerelhető
Ennek a monoblokk konstrukciónak előnye, hogy nem kell ezerdanos barkácsmesternek lennünk a felszereléséhez, a készülék viszonylag olcsó, és nem kell átrendezni hozzá a ház elektronikus huzalozását. Hátránya viszont, hogy gyakran vízszintes tolóablakokhoz tervezik őket, és ha nem ilyenünk van, akkor bizony szomorúan, de le kell róla mondanunk. További hátulütője ennek a kialakításnak, hogy nagyon oda kell figyelnünk arra, hogy a gép és az ablak méretei passzoljanak, hiszen ha nagyobb a gép mint az ablak, akkor nem fog működni a dolog. És mivel
az ablakklíma az ablak nyílását foglalja el, az ablakot nem fogjuk tudni használni a klímától.
Ablakra és falra is szerelhető
A nevében van a legnagyobb előnye, vagyis akár falra, akár ablakra is felszerelhetjük. Ez olyankor jöhet jól, ha szükségünk van egy klímagépre, de épp albérletben lakunk és nem akarjuk a klíma miatt kibontani a falat, de kinéz már nekünk egy saját lakás, ahol nem az ablakra szerelve kellene a gépet tartani, hanem a falon. A hátránya az, hogy ilyen speciális esetek ritkán fordulnak elő az ember életében. Ezenkívül ugyan ezeknek a gépeknek a felszerelése az ablakra jellemzően egyszerű, a falra rögzítésről ugyanez már nem mondható el.
Hordozható
Még mindig a monoblokk kategóriában vagyunk, és itt is már a név utal a legvonzóbb tulajdonságára. A mobil klímánál csupán a meleg levegőt elvezető cső miatt számít, hogy milyen ablakunk van, így ez már többféle ablaktípussal kompatibilis, mint az egyszerű ablakra szerelhető kollégája, továbbá a kis kerekei jóvoltából szobáról szobára hurcolhatjuk magunkkal, ha mondjuk napközben a nappalit, este a hálószobát szeretnénk hűsíteni vele. Hátránya, hogy a padlón ez is foglal helyet, illetve mozgatás után minden egyes alkalommal a kivezető csövet rá kell szerelni az ablakra.
És ahogy már említettük, a hordozhatóság árát rendszerint az alacsonyabb teljesítményben és a nagyobb zajban kell majd megfizetni. Mindazonáltal vannak olyan helyzetek, amikor oldalfali split klímában hiába is gondolkodnánk: ilyenek
a műemlék épületek, ahol építésügyi szabályok tiltják, hogy a homlokzatot egy kültéri egységgel csúfítsák el, vagy ha albérlők vagyunk, és a tulajdonos nem járul hozzá a beszereléshez.
Továbbá van, amikor teljesen felesleges split klímát választani, pusztán azért, mert nincs szükségünk akkora teljesítményre, vagy csak ritkán használnánk a készüléket, és teljesen felesleges volna a nagyobb beruházás és építkezés.
Falra szerelhető
Ez a típus az, amire a legtöbben gondolnak, amikor elképzelnek egy légkondit, a háztartások többségében ilyen található. A falra szerelhető klíma nem veszi el tőlünk sem a napfényt, sem az alapterületet, ahogyan az előző típusok, jobban illeszkedik a térbe és kevésbé instabil. Ugyanakkor ennek már a felszerelése sem olcsó, viszont ha egyszer sikerül a telepítés, akkor hosszú éveken át fog minket jól szolgálni a készülék, és a split klíma működési költsége már alacsonyabb, mint a mobilabb társaié.
A fentiekből is látható, hogy nincs minden helyzetre tökéletes megoldás, osztani, szorozni kell és a nekünk leginkább megfelelő verziót kiválasztani. Mutatunk öt klímát, amiket mi nagyon szeretünk, öt olyan kategóriában, amelyek a legkeresettebbek közé tartoznak.
A legjobb multifunkciós
Miért szeretjük?
Mert a Midea egy elég neves kínai elektronikai cég, mely különösen a klímaberendezései révén nyert komoly elismertséget.
A 2016-os olimpián valamennyi stadionba Midea légkondicionálókat szereltek be.
Ez a készülék olyan, amelyet légkondiszerelők is ajánlanak, a Midea erős szervizhátteret biztosít, egy kifejezetten jó ár-érték arányú termékről van szó, a gép hűtésre, fűtésre egyaránt remekül alkalmas, a teljesítménye egy nagyobb szoba lehűtésére is tökéletesen elegendő, és nagyon gyorsan teszi a dolgát. Annak ellenére, hogy 56 decibel a hivatalos beltéri zajszint, valójában egy halk darabnak számít a mezőnyben, és mobilalkalmazásról is vezérelhető.
Hátrányok
A kültéri egység egy picit talán nagyobb a szokásosnál.
Kiknek ajánljuk?
Leginkább azoknak, akiknek egy nagy teljesítményű, multifunkciós klímaberendezésre van szükségük.
Akinek a csend a fontos
Miért szeretjük?
Mert remekül hűt és fűt, ráadásul igen gyorsan eléri a távirányítón beállított hőmérsékletet. Mind kültéri, mind a beltéri egysége halknak mondható, pláne a többi márkához képest. Ráadásul a Daikin márkában mi eddig még sosem csalódtunk, ez a termék pedig ismét bizonyította, hogy megbízható.
Mindezek mellett a kezelése sem bonyolult, villámgyorsan bele tud rázódni az ember.
Hátrányok
Időnként hajlamos a túlfűtésre/túlhűtésre, de ha odafigyelünk rá, nem okoz gondot. Ami még felmerülhet, hogy a Daikinnak ez az egyik első középkategóriás klímája, az ezt megelőző gépeik olyan 1-2 millió forint körül kóstáltak, értelemszerűen, aki hozzászokott ahhoz a minőséghez, az nem lesz elégedett a középkategóriás termékkel.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akiknek fontos, hogy a klímagépük ne csapjon túl nagy zajt kül- és beltéren egyaránt.
Akinek a megbízhatóság a lényeg
Miért szeretjük?
Mert bel- és kültérben is aránylag csendes, komoly teljesítménnyel dolgozik, különösen ami a fűtést illeti, de a hűtőkapacitására sem lehet majd panasz.
Mindezeken felül a fogyasztása is meglehetősen alacsony, így a villanyszámla miatt sem kell aggódnunk.
Hátrányok
Tulajdonképpen csak egy van neki, hogy nem annyira olcsó.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akiknek egy csendes, jól hűtő-fűtő gépre van szükségük hosszú távra és az sem zavarja őket, hogy nem túl olcsó.
A hordozható
Miért szeretjük?
Azért, mert ahhoz képest, hogy egy mobil készülékről van szó, kifejezetten halk, normálisan mindösszesen 45 decibeles zajszinttel működik, csendes módban már csak 38 decibellel, ami a kategóriáján belül rendkívül alacsonynak számít. Ezenkívül szép, olasz dizájn, amit sokkal jobb nézni, mint a mobil klímák többségét, keskeny kialakításának köszönhetően jól el is fér, és a távirányítója távoli termosztátként funkcionál. A beszerelése gyakorlatilag semmiféle szaktudást nem igényel, az ablakba vagy falba történő beépítéshez szükséges kellékekkel együtt érkezik.
Hátrányok
Ez egy mobil klíma, így olyat ne várjunk tőle, amit egy oldalfalra szerelhető, split klímától szokás, ha nagy lakásunk van, nem fogjuk tudni ezzel a készülékkel lehűteni. Ezenkívül hordozható klímagéphez képest kicsit drága, de hát a csendnek ára van.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akiknek mobil klímára van szükségük, egy elegáns, halk darabra vágynak, és hajlandóak ezért picit többet fizetni.
Ha olcsó klíma kell
Miért szeretjük?
A 6. érzék azt tudja, hogy érzékeli a szoba hőmérsékletét és az alapján önként kitalálja, hogy most inkább hűtésre, fűtésre vagy csak mezei keringetésre van-e szüksége a delikvensnek, azaz nekünk.
Persze a paramétereket mi is beállíthatjuk, és akkor azokat megjegyzi a kikapcsolás dacára is.
Hűtésre fűtésre nem lehet nála panasz és a beltéri egysége egész halk és olcsó.
Hátrányok
A kültéri egység viszont hangos, szóval, ha olyan helyen lakunk, ahol ez a szomszédokat zavarhatja, akkor lehet, hogy nem ez a legmegfelelőbb egység számunkra. További probléma, hogy az intenzív fűtést hosszú távon nehezen viseli és a rezonancia miatt a kültéri egység hajlamos kilyukadni, tehát a garanciaidőn túli használata erősen kérdőjeles.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik megfizethető áron szeretnének hozzájutni egy összességében jól működő klímagéphez, még ha a garanciaidő lejártával új gép után is kell majd nézni.
Amiről a vásárlás után mindenki jótékonyan megfeledkezik: a klímák karbantartása
A klímaberendezések boldog tulajdonosai a telepítést követően gyakran örökre megfeledkeznek arról, hogy a készülékük karbantartást igényel, méghozzá rendszeresen, és nemcsak a gépet betegítheti meg, ha nem vigyáznak rá eléggé, hanem azokat is, akik a környezetében tartózkodnak. Ahogy a polcon, úgy a klímákon is feltűnik a por és egyéb szennyeződések (füst, állatszőr, stb.), és itt még a gépben lecsapódó pára is segíti a piszok lerakódását.
Ha fűtésre is használjuk a készüléket, évente legalább kétszer szükséges a tisztítás, amelyet a beltéri egység esetén mi magunk is elvégezhetünk egy áramtalanítás után, a porszűrőt és a belső részeket lemoshatjuk. De ezt sem tudjuk olyan alaposan megcsinálni, mint egy szakember, és a kültéri egység tisztítását mindenképpen hozzáértő kezekre kell bízni. A karbantartás a műszaki vizsgálat mellett (pl. a hűtőközeg, a kondenzvizet elvezető cső, az elektromos csatlakozások, a termosztát és egyéb alkatrészek állapotának és működésének ellenőrzése) a klíma mosását, fertőtlenítését, gombaölővel történő kezelését jelenti. Ez akkor is elengedhetetlen, ha a klímánk öntisztító funkcióval rendelkezik.
Alapos átmosás nélkül a készülék teljesítménye romlik, ami a villanyszámlán is meglátszik, hamarabb szorul majd cserére, de ami a legnagyobb baj, hogy a beltéri levegő minősége is romlik. A szimpla “koszban” baktériumok, gombák is megtelepedhetnek, a beltéri levegő pedig, amit beszívunk, folyamatosan a készüléken áthaladva kering, óránként több száz köbméternyi légtömeg megy keresztül a klímán.
A klímákra jellemző kórokozók közül a legveszélyesebb (és szerencsére a legritkább), a legionellosist, vagy legionáriusbetegséget okozó Legionella törzs. Ez egy olyan baktérium, amely mindenhol jelen van, a vízben él, és akkor okoz bajt, ha a vizet, és benne a Legionellát belélegezzük, így a baktérium a tüdőbe kerül. Ahhoz, hogy a Legionella betegséget okozzon, olyan egyéb rizikótényezők fennállása is kell, mint amilyen az erős dohányzás, magas életkor, cukorbetegség vagy immunhiányos állapot, ugyanakkor a legionellosis halálozási aránya megfelelő kezeléssel is 5-10 százalék. Ennél gyakoribb a szisztémás gombafertőzés, amelyet gyakran egyszerre több gombafaj okoz, amelyek spórái a légutakban szintén tüdőgyulladást okozhatnak.
A Startlap Vásárlás cikkeiben szereplő termékeket a szerkesztők szubjektíven válogatják. Azonban, ha vásárolsz valamit a fenti linkeken keresztül, partneri jutalékot kaphatunk.