A szupermarketek és drogériák polcai hemzsegnek a fogkrémektől. A termékek a tisztítás mellett alkalmasak lehetnek fogfehérítésre, fogszuvasodás vagy fogkőképződés megelőzésére, valamint a fogínyvérzés kezelésére is. A hatalmas kínálat viszont nehézkessé teszi a számunkra ideális fogkrém kiválasztását, így most összegyűjtöttünk néhányat, amelyeket a felhasználók a legjobbra értékeltek.
Ezeket vedd számításba egy fogkrém kiválasztásakor
Egy fogkrém megvásárlása előtt szükséges mérlegelni a termék összetételét (tehát vannak-e benne káros anyagok, allergének, esetleg a nyálkahártya irritációját okozó összetevők), érdemes utánanézni, milyen a fogkrém tisztítóképessége, szagtalanító hatása, és fontos figyelembe az egyéni preferenciáikat is. Ide sorolható, hogy hajlamos-e valaki fogsárgulásra, illetve milyen ízű, állagú fogkrémeket szeret.
A fogkrémek típusuk szerint összpontosíthatnak kizárólag a tisztításra, ezek a termékek az egészséges fogakkal rendelkező emberek számára ajánlottak. Léteznek olyan összetételek, amelyekkel bizonyos fogászati problémák, például sárgulás, ínybetegség vagy fogszuvasodás kezelésére lehetnek alkalmasak. A harmadik típusba pedig olyan fogkrémek tartoznak, amik komolyabb fogászati betegségek esetén lehetnek javallottak. Ezeket többnyire orvosi előírás alapján kell használni, és a céljuk egy-egy alkalmi kezelés. A típus szerinti kiválasztásnál így tehát azt vedd figyelembe, hogy van-e hajlamod valamilyen enyhébb fogászati problémára. Komolyabb rendellenességeknél pedig mindenképp konzultálj egy fogorvossal!
A fogkrém íze és textúrája elsőre kevésbé tűnhet releváns tényezőnek a vásárláskor, de ha olyan termék vár a polcodon, amit nem olyan kellemes használnod, kevésbé lelkesen mosod majd a fogadat. Ez pedig természetesen hatással lehet a szájüreg egészségére is. A kedvelt íz és textúra ugyanakkor vonzóbbá teszi a fogmosást, ahogyan a tökéletes elektromos vagy hagyományos fogkefe kiválasztása is.
Az összetevők, amelyekkel érdemes óvatosan bánni
A fogkrém összetevői irritálhatják a szájnyálkahártyát, egyes alkotóelemek megzavarhatják a szájüregi baktériumflóra természetes egyensúlyát, amely a bélmikrobiomra is hatással lehet, továbbá a szájüregen keresztül, lenyelés nélkül is felszívódhatnak.
Ezért kell alaposan megfontolni, milyen fogkrémmel mosunk fogat. Emellett mindig olvasd el az ajánlást, hogy az adott fogkrémet gyerekek vagy felnőttek részére szánják. A kicsiknek készült fogpasztákat ugyanis úgy állítják össze, hogy még akkor is biztonságosak legyenek, ha fogmosás közben lenyelik a fogkrémet.
Az alábbiakban felsorolt anyagokon túl még számtalan más, nagyobb mennyiségben potenciálisan káros anyag található a fogkrémek többségében, így a fogmosásnál a felnőtteknek is ügyelniük kell arra, hogy még véletlenül se nyeljenek le kisebb adagokat sem. Fontos megjegyezni, hogy számos összetevő pozitív és negatív hatása vizsgálat alatt áll, amelyek eredményei adott esetben ellentmondásosak lehetnek.
Titán-dioxid (TiO2)
A titán-dioxid egy szervetlen anyag, amelyet színezékként használnak, hogy a fogkrém fehér legyen. Míg a legtöbb tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a titán-dioxid helyileg, a bőrön alkalmazva biztonságos, mivel nem szívódik fel, arról, hogy a száj nyálkahártyáján keresztül felszívódik-e, nem állnak rendelkezésre eredmények. Egyes vizsgálatok szerint pedig rákkeltő, illetve toxikus lehet, és lévén egy színezőanyagról van szó, a titánium-dioxid semmilyen előnnyel nem jár azon túl, hogy a tisztasághoz kapcsolt ragyogóan fehér színt biztosítja a fogkrém számára.
Triklozán
A triklozánt antibakteriális szerként adagolnak számos kozmetikai termékhez. Sajnos a triklozánt számos állatkísérletben összefüggésbe hozták hormonális zavarokkal, és hozzájárulhat antibiotikumoknak ellenálló baktériumtörzsek kialakulásához is. Míg szappanokban és testápolókban az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (Food and Drug Administration, FDA) betiltotta a triklozán használatát, fogkrémekben még mindig engedélyezik.
A triklozán kapcsán nem árt megemlíteni, hogy a baktérium- és gombaellenes szerek túlzott használata – amennyiben valamilyen komolyabb egészségügyi probléma miatt nem indokolt – káros lehet. Mindegy, hogy természetes fertőtlenítőszerekről van-e szó, vagy mesterséges anyagokról, a túlhasználat elősegítheti a rezisztens törzsek megjelenését és elszaporodását.
Nátrium-lauril-szulfát (SLS)
Az SLS-t felületaktív anyagként és denaturálószerként használják kozmetikumokban és ipari tisztítószerekben. A fogkrémek összetevői között habképző anyagként szerepel. Tanulmányok ezrei említik az SLS mérgező jellegét, mégis továbbra is számos kozmetikai termékben és a legtöbb hagyományos fogkrémben is előfordul.
Az egészségre és környezetre káros ipari és mezőgazdasági gyakorlatokkal foglakozó amerikai Környezetvédelmi Munkacsoport (EWG) szerint ez a rovarirtóként is használt vegyi anyag irritációt és szervi toxicitást okozhat. Az SLS irritálhatja a szájüreget és elvékonyíthatja a szájnyálkahártyát, ami fekélyekhez vezethet.
Súroló összetevők
A súroló összetevőket a fogakon lévő, baktériumokból álló biofilm eltávolításának érdekében keverik a fogkrémekbe. Fontos ugyanakkor, hogy a csiszoló anyagok gyengéden dolgozzanak, egyes súrolószerek némelyike (pl. szilícium-dioxid) túl durva lehet. A túl intenzív csiszolóanyagok a fogzománcot és a dentint is eltávolíthatják, ami fogérzékenységet okozhat, ínysorvadáshoz vezethet.
Dietanolamin (DEA)
Egy újabb habosítósze, amelyet hormonzavaró hatása miatt öveznek aggodalmak. Az EWG a veszélyességi skáláján 10-es osztályzattal értékelték. Bizonyos anyagokkal reakcióba lépve rákkeltő vegyületeket alkothat.
Parabének
A parabéneket tartósítószerként használja a kozmetikai ipar, és a természetes kozmetikumokat kedvelők köreiben igazi hírhedt anyagként tartják számon. De a negatív hatásai korántsem bizonyítottak.
Az FDA még mindig vizsgálja és értékeli a parabének biztonságosságával kapcsolatban közzétett tanulmányokat, a toxicitási adatok többsége ugyanis egyszeri expozíciós vizsgálatokból származik, vagyis egyfajta parabénre vonatkozik egyfajta termékben. Ezen eredmények elhanyagolható kockázatot mutattak ki az endokrin rendszerre, mindazonáltal sokféle parabént használnak sokféle termékben, így a napi használatából eredő többszörös parabénexpozíció additív és kumulatív kockázatáról is szükségeltetnének további adatok ahhoz, hogy tudjuk, kerülni kell-e a parabéneket, vagy sem.
Propilénglikol
A propilénglikolt szintén felületaktív tulajdonságai miatt szereti a kozmetikai ipar. Az FDA a propilénglikolt az általánosan biztonságosnak elismert kategóriába sorolja, de ez a vegyület ismert arról, hogy irritálhatja bőrt, a szemet, a tüdőt és a nyálkahártyát.
Mesterséges édesítőszerek
A szacharin patkányokban rákkeltő anyagként viselkedett, ugyanakkor emberi használat esetén a rákkeltő hatás nem bizonyított. Az üditőitalok, rágógumik kedvelt összetevője, az aszpartám szintén esetleges rákkeltő hatása miatt lehet veszélyes, de ez a szacharinhoz hasonlóan nem bizonyított.
A WHO 2023-ban az aszpartámot mint lehetséges rákkeltő anyagot nevezte meg, hozzátették azonban, hogy a biztonságos fogyasztási szint túllépéséhez napi 9-14 doboz aszpartámos üdítőitalt kéne elfogyasztani. Mindazonáltal ezek is egy olyan vegyületek, amelyekre kizárólag azért van szükség, hogy a fogkrémeket vonzóbbá tegyék.
Fluorid
A legnagyobb vita a fogkrémek gyakori összetevői közül alighanem a fluoridot övezi: a szakemberek egy része szerint a fluorid nélkülözhetetlen a fogmosások során, sokan viszont úgy vélik, hogy felesleges veszélyt jelent.
A fluorid különböző formái a fogkrémek legnépszerűbb és leghatékonyabb hatóanyaga a szuvasodás megelőzésére, jótékony hatással van a fogzománc és a csontok kialakulására. A fluorid preventív hatásai a koncentráció növelésével intenzívebbek, a különösen magas fluoridtartalmú (5000 ppm) fogkrémek bizonyítottan hatásosak a szuvasodás megelőzésére idős felnőtteknél, mivel csökkentik a lepedék és a káros baktériumok mennyiségét, és valószínűleg nagyobb mértékben segítik elő a kalcium-fluorid lerakódást, mint a hagyományos fluoridtartalmú fogkrémek használata.
A fluorid ugyanakkor nagyobb mennyiségben mérgező anyag, a fluoridos fogkrémek rendszeres lenyelése, vagy hosszan tartó és túlzott használata súlyos következményekkel járhat.
A fluoridmérgezés legkorábbi stádiumban hányinger, hányás és fejfájás jelentkezik.
Kisgyermekeknél ún. dentális fluorózis is felléphet a fluorid rendszeres lenyelését követően, amelynek következtében a fogzománc törékenyebbé válik, a fogak elszíneződnek, és ez az állapot a tejfogak kihullásáig megmarad. Az optimális fluoridtartalomról szóló ajánlások eltérőek, és a szuvasodás kockázata jóval nagyobb lehet, mint a dentális fluorózisé. Gyermekek esetében megoldás lehet, ha a fluoridos fogkrémet csak egy bizonyos életkor felett, kis mennyiségben adagoljuk, illetve mindig olvassuk el, milyen koncentrációban tartalmaz az általuk használt fogkrém fluoridot.
Növényi összetevők
Mivel a köztudat a növényi hatóanyagokat az egészségességgel azonosítja, sokaknak eszébe se jut figyelni arra, hogy ezekből pontosan mit és mennyit tartalmaznak a kozmetikumaik. Márpedig a gyógynövények is ismertek arról, hogy változatos mellékhatásokat okozhatnak, főleg túlzott fogyasztás esetén, ezenkívül csúnya allergiás reakciókat válthatnak ki. Ezért ha gyógynövényes fogkrémre váltunk, és nem várt tüneteket észlelünk, bármilyen barátságosnak is tűnik a termék, érdemes lehet keresni egy másikat, és megjegyezni a hatóanyagait.
Az érzékeny fogakra való
A Himala Himalaya Sparkly White gyógynövényes fogkrémje nem tartalmaz kémiai fehérítőt, a termék emellett fluoridmentes. A gyártó a fogfehérítés mellett a fogínyvérzést is célba veszi, a fogkrém a termékleírás alapján rendszeres használat mellett fejti ki a jótékony hatását.
A termék általában megkapja a maximum 5 pontos értékelést a vásárlóktól, ugyanakkor előfordulnak 3-4 pontos vélemények is.
Miért szeretjük?
A termék
jól habzik, tisztít, nem tartalmaz fluoridot, emellett gyengéd, így nem marja a száj belső részét.
Mi a hátránya?
A fogkrém jellegzetes gyógynövényes íze nem nyeri el minden vásárló tetszését. A fehérítő hatásról szintén eltérnek a vélemények, nagyon változónak tűnik, hogy kinél válik be a termék ilyen téren.
Kinek ajánljuk?
Elsősorban azoknak, akik kedvelik a gyógynövényes ízt, és érzékenyek a fogai.
A fogínyvérzés elleni
A Himalaya Herbals Ajurvédikus Fogkrém Természetes Fluoriddal terméke a fogínyvérzés megállítására lett kifejlesztve, az indiai nim növény és a gránátalma tartalmú fogkrém feszesíti a fogínyt, és segíthet a szájszag megelőzésében is.
A termék nagyon változó pontokat kap a vásárlóktól, a négy-öt pontos értékelések mellett előfordulnak egy-két pontos vélemények is.
Miért szeretjük?
A fogkrémnek a vélemények alapján
valóban ínyfeszesítő hatása van, nem csíp, továbbá jól beválhat a fogínygyulladások során.
Mi a hátránya?
A gyógynövényes összetevők mellett a termék tartalmaz egy magas kockázatú, formaldehidet kibocsátó tartósítószert. Emellett többen hiányolják a termékből a frissítő hatást is.
Kinek ajánljuk?
Elsősorban azoknak, akik hajlamosak a fogínyvérzésre, és nem szeretik a mentolos ízt.
Az antibakteriális hatású
A Signal Nature Elements kókusz kivonatos fogkrém azoknak lehet jó választás, akik fehérebb fogakra vágynak. A formula cinket tartalmaz, az anyag antibakteriális hatása segíthet védelmet nyújtani a lepedékképződés ellen is.
A terméknél értékelései szintén kicsit vegyesek, sokan (közel) teljes pontszámmal jutalmazzák, de akadnak, akik csak 1-2 pontot adnak rá.
Miért szeretjük?
A fogkrém jól habzik és igazi friss érzést is nyújt a fogmosások után. A fogkrémet könnyen ki lehet nyomni a tubusból, szóval az utolsó napokon sem kell attól félni, hogy elpazarolnánk.
Mi a hátránya?
Sokan hiányolják a termék fehérítő hatását. Néhány vásárló úgy tapasztalta, hogy a hosszabb távú használat rosszat tett az érzékeny fogaknak (bár ebben az esetben szintén nagyon eltérőek a vélemények), esetleg szárította a száj belső részét.
Kinek ajánljuk?
Elsősorban azoknak,
akik szeretik a különlegesebb kókuszos-mentolos ízt, és megelégszenek egy egyszerűbb, de barátibb árú fogkrémmel.
A természetes eredetű
A BEN&ANNA Natural fogkrém a fogak kíméletes fehérítésére szolgál. A terméket naponta legalább kétszer kell használni, hogy látszódjon a fehérítő hatás. A fogkrém emellett védelmet ad a fogszuvasodás és foglepedék ellen, helyreállítja a fogzománc károsodásait illetve friss leheletet is biztosít.
Miért szeretjük?
A termék természetes eredetű, mikroműanyagoktól mentes összetevőkből készült. A vásárlók úgy vélik, hogy
a fogkrém tényleg tisztít és jó leheletet biztosít.
Mi a hátránya?
A pipettázós adagolás kicsit macerás a vásárlók egy része szerint, így kevésbé tartják gazdaságosnak a terméket.
Kinek ajánljuk?
Bárkinek.
A fogszuvasodás elleni
Az Elmex Fogszuvasodás Elleni Fogkrém remek termék a fogak alapos tisztítására, svájci kutatók által kifejlesztett készítmény emellett olyan
egy speciális hatóanyagot, aminofluoridot is tartalmaz, ami kiemelkedő védelmet nyújt a fogszuvasodás ellen.
A fogkrém többségében 4-5 pontos értékelést kap a vásárlóktól a maximum ötből.
Miért szeretjük?
Kellemes illatú, állagú fogkrém, ami valóban tisztítja és megvédi a fogakat.
Mi a hátránya?
Drágább termék, ennek ellenére a már majdnem elhasznált tubusból nehézkes kinyomni a fogkrémet.
Kinek ajánljuk?
A fogkrém a könnyen szuvasodó fogakhoz ideális választás. Emellett azok a vásárlók is elégedettek a termékkel, akik gyakran küzdenek ínyvérzéssel vagy fogérzékenységgel.