(Frissítve!) Persze a számunkra legjobb kütyü kiválasztása nem egyszerű – éppen ezért adunk pár támpontot, hogy mindenki megtalálhassa a neki megfelelőt.
Mennyibe kerül?
Mivel a kameráért is fizetni kell, így elsősorban a pénztárca szab határt a vásárlásnak. Már 5000 forintért lehet venni egy nem túl erős gépet, ha jobbat szeretnénk, akkor innen a határ a csillagos ég. De miért vennénk egy olyan gépet, aminek a teljesítményét már a telefon is felülmúlja? Valóban, a minőségibb készülék esetében bizony ki kell nyitni a tárcát: 60 ezer forint alá nem igazán érdemes menni – fölé viszont annál inkább. Gondolni kell a kiegészítőkre is, amikre szükség lehet. Akár egy lencse, állvány, külső vaku, memóriakártya és további elemek.
Kamerák típusai
Általánosságban elmondható, hogy vannak point-and-shoot típusú, a tükör nélküli és DSLR kamerák, ám a határok sokszor homályosak lehetnek – írja a digital-photography-school.com.
A point-and-shoot kamerák (kompaktok) kényelmesek, a lencsék beépítettek és nem cserélhetők, általában széles zoomtartományt fednek le. Olcsóbb és jó minőségű kütyük, amik leginkább az amatőr vagy alkalmi fotósoknak valók.
A tükör nélküli rendszerek cserélhető lencsékkel rendelkeznek, nincs bennük tükör, ami a keresőbe továbbítaná a lencse által látott képet, mint a digitális tükörreflexes fényképezőgépeknél, így ezek a fényképezőgépek kisebb a mérettel és a súllyal vannak megáldva. Minél nagyobb a szenzor mérete, annál jobb eredményt tud elérni a gép gyenge fényviszonyok mellett is.
A DSLR, azaz digitális tükörreflexes fényképezőgépek amatőr és profi fotósok számára egyaránt jó választás, leginkább azért, mert cserélhető az objektív. Fejlett funkciók és kézi beállítások szolgálnak a legjobb képek készítéséhez, ráadásul van optikai keresőjük is, amely torzítás nélkül mutatja a fényképezni szándékozott területet. Elképesztő a választék a kiegészítők közül: lencsékkel, a vakukkal és rengeteg más eszközzel mindenféle kreatív effektus elérhető.
Instant fényképezőgépek a korábbi Polaroid fényképezőgépekből alakultak ki és az exponáló gomb lenyomása után azonnal lehetőséget adnak az elkészült képek kinyomtatására. Néhány perc várakozás után megjelenik a fotó a papíron.
Milyen az érzékelő és az objektív?
Noha az átlagos kamera 16-20 megapixeles – nem titok, a nagyobb felbontású gépek drágábbak. Az alacsony megapixeles kamerák gyakran érzékenyebbek a fényre és jobban működnek sötétben. A felbontás emellett közvetlenül összekapcsolódik a fájl méretével, befolyásolja, milyen gyorsan töltik fel a memóriakártyákat és a számítógép merevlemezét. Ha már a fényviszonyok szóba kerültek, érdemes kitérni az ISO-ra. Ha jó eredményt szeretnél, például amikor gyenge fényviszonyok között fényképezel vaku nélkül, akkor olyan fényképezőgépeket kell keresned, amelyek magas ISO-val (1600 vagy annál magasabb) vannak ellátva.
Vannak olyan gépek, melyek nagyítása alacsony tartományt fed le, senkit se tévesszenek meg azonban számok, hiszen könnyen meglehet, hogy soha nem lesz szükség hatalmas tartományra, sőt, az is lehet, hogy a kamera ebben nem erős, de más funkciókkal rendelkezik, amelyek sokkal hasznosabbak a használó számára. Egyes kamerák rögzített fókusztávolságú objektívvel vannak felszerelve, mint például a Fujifilm X100T – egyes fotósok inkább az egyszerűséget részesítik előnyben.
Kétféle zoom van: optikai és digitális. Az optikai zoom az, amelyre a tényleges lencse képes, míg az utóbbi lényegében egy szoftveres varázslat.
- Az ultraszéles látószög (kevesebb, mint 18 mm) nagyon nagy jelenetek esetén jó
- A széles látószög (körülbelül 18–30 mm) jó csoportos felvételekhez, tájképekhez és utcai fényképezéshez
- A normál (kb. 30–70 mm) jó portrékhoz és pillanatfelvételekhez
- A teleobjektív (kb. 70–300 mm) jó portrékhez és sporthoz
- A super-telephoto (nagyobb, mint 300 mm) jó sport, vadvilág és követés céljából – írja a Cnet.
Fontos a videó minősége?
Ha csak alkalmi videofelvételt szeretnénk készíteni, akkor jó autofókusszal rendelkező kamerát is elég. Ahhoz, hogy a felvételek jobbak legyenek, szükség lehet 4K támogatásra, valamint olyan fejlett szolgáltatásokra, mint az összes intra (All-I) kódekek, testreszabható hanggörbék vagy a képkockasebesség-beállítás.
Egyéb tulajdonságok
A fenti tulajdonságok mellett másnak is érdemes utánajárni, hiszen számtalan hasznos funkciót rejtenek még a gépek. Például:
WiFi kapcsolat, beépített vaku, érintőkijelző, nyitható-csukható kijelző, kettős memóriakártya-nyílás, képstabilizálás (kamerában vagy lencsén), RAW fájl támogatás (nagyobb ellenőrzést biztosít az utófeldolgozás során), videós képességek, külső mikrofon támogatás, felvételi sebesség (képkocka / másodperc), minimális fókusztávolság vagy makró mód, fényképezési módok (kreatív effektusokhoz), akkumulátor élettartam, nem utolsó sorban pedig a súly és dizájn.
Próbáljuk ki vásárlás előtt, ügyeljünk arra, hogy kényelmesen illeszkedjen a kezünkbe, ne legyen nehéz, hiszen a legjobb pillanatok lekapásához a gyors hozzáférés a legfontosabb. Legyenek könnyen elérhetők a leggyakrabban használt funkciók, emellett a menüknek egyszerűen felépítettnek, logikusnak és könnyen megtanulhatónak kell lennie.
Kezdőknek: Panasonic GX9
Miért szeretjük?
Ez egy tökéletes gép annak, aki szeretne jobban elmélyedni a fotózás és videózás fortélyaiba, de úgy érzi, hogy a mobiltelefonok által nyújtott lehetőségek már nem elégítik ki kreatív vágyait. A géphez alapból jár egy kit, azaz nagyon alap objektív, amit idővel lecserélhetünk. Magas felbontásának köszönhetően 6K-s fényképeket és 4K-s videókat is készíthetünk vele.
Hátrányok
Szelfit nehezen tudunk csinálni ezzel a géppel, mivel kijelzője csak dönthető, de nem kihajtható. E miatt az utazások során kénytelenek leszünk továbbra is másokat megkérni, hogy készítsenek rólunk képet. Az ára is igen borsos.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik elkezdenének megismerkedni egy cserélhető objektíves, félprofi géppel. A GX9 előnye, hogy ha már úgy érzed, szintet lépnél, lecserélheted az objektívedet, hogy megismerkedj a fotózás és videózás egy újabb szegletével.
Azoknak, akik videóznának is: Sony ZV1FBDI Vlogkamera
Miért szeretjük?
Ma már egy fényképezőgépet nem kizárólag képek készítéséhez, hanem videózáshoz ugyan úgy használjuk. A Sony éppen ezért piacra dobott egy kompakt gépet, mellyel sokkal jobb minőségű felvételeket készíthetünk egy-egy utazásunk során, mint a legtöbb telefonnal. Ráadásul a fejlesztésekor arra is figyeltek, hogy profi stabilizátort építsenek bele, melynek segítségével még séta közben is szép, egyenletes felvételeket tudunk készíteni.
A jó minőségű hangról pedig a háromirányú, beépített mikrofon gondoskodik. A fényképeken lévő hátteret tetszés szerint tudjuk beállítani, mennyire mossa el a kamera (lásd a bevezetőben a mélység-élesség kérdését), így kiemelve a fókuszban lévő tárgyakat.
További előny az aljára csavarható kiegészítő markolat, amivel sokkal könnyebben tarthatjuk magunk felé a kamerát. Sőt, a rajta lévő gombokkal elindíthatjuk a videófelvételt vagy fényképet is csinálhatunk. Segítségével nem kell a kamera tetején tapogatva keresgélni a különböző gombokat. A beállításokat pedig a 180 fokban kihajtható képernyőn keresztül tudjuk minden esetben ellenőrizni.
Hátrányok
Bár a beépített objektív igen nagy látószöggel bír, sajnos zoomolni csak korlátozottan tudunk, ami egy videónál fontos szempont. Ha valamire jobban rá szeretnénk közelíteni, akkor azt egy ponton túl a kép minőségének rontásával teszi meg a gép.
Kiknek ajánljuk?
Mindenkinek, aki egy kicsi, de megbízható gépet szeretne, aminek segítségével nem csak fotókon, hanem akár videókon is megörökítheti az utazásait vagy a fontosabb eseményeket. Kezdő vloggereknek is ajánlott, akik a hétköznapjaikat szeretnék másokkal megosztani.
A polaroid romantika kedvelőinek
Miért szeretjük?
Leginkább a retro-jellege miatt érdemes rajongani érte. Mindenki emlékszik az ilyen fényképezőgépekre, amikor csak kattintott egyet az ember és kisvártatva a kezében is tarthatta az elkészült fotót. Annak, hogy a fényképeink valamilyen kézzelfogható formában eljutnak hozzánk, ma már, a terrabájtos felhőtárhelyek világában külön értéke van, ráadásul apró figyelmesség, illetve ajándék gyanánt is remekül működhet egy klasszikus instant fotó.
Hátrányok
Csakis ideális fényviszonyok mellett használjuk, ezzel a géppel nem sokra megyünk mondjuk félhomályban, úgyhogy ne is kísérletezzünk vele, mert a fotópapír nem egy kifejezetten olcsó mulatság.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik szeretik a régi életérzéseket feltámasztani.
A megbízható társ: OM System 5
Miért szeretjük?
Talán a márkanév sokak számára még ismeretlen lehet. Az OM System az Olympus átalakításával jött létre a közelmúltban, így a minőségre szinte biztos, hogy nem lesz panaszunk.
Az Olympus előnye régen is az volt, hogy ha megvettük a vázunkat, még éveken keresztül küldték rá a különböző szoftverfrissítéseket, így nem kellett minden egyes újításnál új gépet venni. Az OM System hasonló elven működik, így a mostani modellek is még évekig megbízható minőséget fognak produkálni – igaz ez ennyi pénzért el is várható.
További nagy előnye, hogy az összes kamerához képest ebben van a legjobb stabilizátor, azaz úgy tudunk videót készíteni remegő kézzel is, mint ha az egy állványon lenne.
Hátrányok
Magas ára ellenére nem full szenzoros gépet kapunk, ami abban az esetben zavaró lehet, ha sötétebb körülmények között is szeretnénk használni a gépünket.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akiknek már volt cserélhető objektíves fényképezőgépük és szeretnének szintet lépni. Gyakori használathoz is ajánljuk, ugyanis az Olympus, azaz az OM System gépei elég jól bírják a strapát.
A kiskezűek fotógépe
Miért szeretjük?
Óriási előnye, hogy a kicsi mérete okán azok tudják igazán kényelmesen kezelni, akiknek az átlagnál kisebb kezeik vannak. Mondhatnánk, hogy ideális női fényképezőgép ebből a szempontból. A képminőség természetesen kiváló, hiszen a Canon brandként is magáért beszél. A menürendszere könnyen átlátható és kezelhető, magyarán nem nevezhető éppen egy kvantumfizikának a működtetése.
Hátrányok
Ez tipikus esete a legnagyobb előnye a hátránya is egyben helyzetnek. A kis mérete okán egy rendesebb kézben aprónak tűnik és így frusztráló lehet a kezelése. Emellett elég törékeny kis műszernek tűnik, így nem biztos, hogy terepen hosszúéletű tud lenni, már ha az a terep egy picit rázósabb, mint egy délutáni andalgás a sétányon.
Kiknek ajánljuk?
Kiskezű profiknak.
A félprofi: Sony Alpha 6000
Miért szeretjük?
Mert mindent tud, amire egy professzionális fotózással ismerkedő amatőrnek szüksége lehet. A készülék megbízható, a menürendszere átlátható és nem kell sokat vacakolni vele, mire kiigazodik rajta az ember. Mindezek mellett egészen könnyű kis gépről van szó, így a vállunkat se fogja nagyon húzni a tokja.
Hátrányok
Nincs érintőképernyője, ami azért manapság már egy eléggé alapelvárás volna. A szoftveres támogatása sem egy tigris és elférne rajta egy mikrofonbemenet is.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik amatőrről váltanának egy kicsit komolyabb szintre a fotózásban.
A profiknak és nagyravágyóknak: Panasonic Lumix S5 II
Miért szeretjük?
Jelenleg az egyik legjobb a piacon. A Panasonic az S5 megújításával olyat tett le az asztalra, amivel a fotózást és a videózást is a legprofibb szintre emelhetjük. Eddig nagy hiány volt a Lumix gépek esetében a jó és pontos automata fókusz. Az S5 II modell viszont a Sony legújabb termékeinek nyomdokába lépett. Borsos ára ellenére így is sokkal olcsóbban juthatunk hozzá, mint vetélytársához.
A Panasonic készülékével nem csak tűéles képeket, de rendkívül jó minőségű, akár 6K-s videókat is készíthetünk 30 fps-ben. A kiváló szenzorjának és magas ISO számának köszönhetően pedig kevés fény mellett is tökéletes felvételek készülhetnek.
Hátrányok
Leginkább az ára. Egy full szenzoros gépet meg kell fizetni azért a minőségért, amit elvárunk és meg is kapunk tőle. Ráadásul az is rossz hír, hogy a kit objektív, amit az alapcsomagban kapunk a géphez, sok esetben nem tud megfelelni az elvárásainknak. A kompatibilis Panasonic S Pro objektíveket pedig szintén borsos áron tudjuk csak beszerezni. Sőt, egy jobb objektívnél az sem kizárt, hogy drágább lesz, mint maga a váz. Előnye viszont, hogy míg a gépek folyamatosan fejlődnek, addig kiegészítőik akár élethosszig is képesek elműködni.
Kiknek ajánljuk?
Akik a fotózást és a videózást szeretnék profi szinten elsajátítani. Ez a gép még biztos, hogy legalább 4-5 évig ott lesz a csúcskategóriás gépek között, sőt, még azt követően is meg fogja állni a helyét a piacon.