(Frissítve!)A nők körében kétes hírnévnek örvend az epilálás az azzal járó fájdalom miatt. Valójában azonban az epilálás semmivel sem fájdalmasabb a gyantánál, sőt, és van néhány olyan előnye, ami verhetetlenné teszi a hagyományos szőrtelenítési eljárások között. Az alábbiakban elmagyarázzuk a legfontosabb tudnivalókat az epilálásról és az epilátorokról, és megmutatjuk azokat a készülékeket, amelyek szerintünk a legjobbak.
De először térjünk vissza a fájdalomra. Ezzel a problémával már a gyártók is foglalkoznak, ezért különféle fejeket terveztek, ami segít enyhíteni a hírhedt kínokat, ilyen a masszázsfej vagy a hűsítő kesztyű. Ezek a kiegészítők a valóságban kevéssé hasznosak, de mi magunk is tehetünk azért, hogy az eljárás ne legyen olyan kellemetlen: az epilálás előtti/közbeni forró fürdő, bőrradírozás, a megfelelő epilálási technika, valamint a hosszú szőrszálak rövidebbre vágása mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy kellemesebbé váljon az epilálás folyamata. És ami a legfontosabb:
a tapasztalatok szerint igazából néhány alkalom után már közel sem érezzük annyira fájdalmasnak ezt a szőrtelenítési procedúrát, az egész megszokás kérdése csupán.
Mik az epilálás előnyei?
Ahogy számos más termékre, úgy az epilátorokra is igaz, hogy érdemes a jól ismert márkák gépei közül választani. Egy jó epilátor árcédulájára ránézve elsőre drága mulatságnak tűnhet a beruházás, de egy ilyen készülék – ha gondosan karbantartják – hosszú évekig jól szolgálja gazdáját. Ha kiszámoljuk, mennyit költünk gyantára vagy borotvára, hamar ki fog derülni, hogy az epilálás a legolcsóbb megoldás (már amennyiben nem azoknak a táborát szaporítjuk, akik a higiéniai ajánlásokkal nem törődve hónapokon át használják ugyanazt a borotvát, és közben csodálkoznak, hogy vöröslik a bőrük a szőrtelenítés után).
Az epilátor további nagy előnye, hogy
hosszú távú eredményt nyújt, rendkívül egyszerű az alkalmazása közel bármely bőrfelületen, az alig látható szőrszálakat is eltávolítja, és kevésbé irritálja a bőrt.
Mindez együttesen sem a gyantáról, sem a borotváról nem mondható el.
Egy epilátorral kis rutinnal a bikinivonalat és a hónaljat ugyanúgy bárki képes több hétre szőrtelenné varázsolni, mint a lábszárát. Mivel a szőrszálaink nem egyszerre növekednek, pár nappal a gyantázás után már itt-ott érezhetjük, hogy a selymes bőrt újabb ágaskodó szőrszálak törik meg. Ha epilátort használunk, és vízálló készüléket választottunk, zuhanyzás közben, néhány perc alatt megoldhatjuk ezt a problémát.
A borotvát illetően a rövid ideig tartó eredmény mellett a legnagyobb gond, hogy a hagyományos, nem elektromos borotvák irritálják a bőrt, és a szőrbenövés csúnya, fájdalmas mellékterméke is jóval gyakoribb, mintha gyantáznánk vagy epilálnánk. Ez azért van, mert a pengés borotvák a hámréteg egy részét is eltávolítják a szőrszálakkal együtt, sérülékenyebbé téve a bőrt, továbbá mivel kifejezetten mélyen vágják le a szőrt, de nem tövestül húzzák ki őket, azok nagyobb eséllyel buknak a bőr alá, miközben tovább növekednek. Ilyen gond az epilátorral nincs.
A gyantával szemben pedig a legnagyobb érv az epilátorok mellett az, hogy míg egy epilátor képes eltávolítani már a 0,5 mm-es szőrszálakat is, a gyantához kicsit tovább kell növeszteni a szőrünket ahhoz, hogy az eredmény az epiláláséhoz hasonlóan tökéletesen sima legyen, és ezeken a napokon kevesen húzzák fel szívesen a legrövidebb nyári ruháikat.
Nem akarjuk azt állítani, hogy az epilátor a szőrtelenítés abszolút csúcsa volna, igazából mind a három klasszikus szőrtelenítési eljárásnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, és így azok a helyzetek, amikor a legjobb választás nyújtják. Számos nő váltogatja ezek használatát, nem véletlenül. Borotvája gyakorlatilag mindenkinek van, ha másért nem, akkor vész esetére. Vagy akik például szeretik teljesen csupaszra szőrteleníteni az intim területeiket, azok jobban járnak, ha szakavatott kezekre és gyantára bízzák magukat, ez az a terület, ahol a fájdalmat nem lehet megúszni, viszont komoly károkat lehet okozni, éppen ezért jobb, ha nem házilag végezzük a folyamatot.
Hogyan működik az epilátor?
Napjainkban az epilátorok többsége csipeszes mechanizmust használ: ezeken az eszközökön több tucat picike, gyorsan mozgó csipesz található egy hengerhez rögzítve, amelyet a motor forgat. Amikor az epilátort végighúzod a bőrödön, ezek a csipeszek folyamatosan nyílnak és záródnak, így megragadják, majd kitépik a szőrszálakat a gyökerükkel együtt.
1986-ban, az izraeli Meir Friedman találmányaként jelent meg a piacon az Epilady, a világ első epilátora. A gép központi része egy spirális rugó volt, amely egy forgó tengelyen keresztül kapcsolódott a motorhoz. Ahogy az Epilady motorja forgatta a tengelyt, a spirál is nagy sebességű forgásnak indult, és közben a rugó folyamatosan úgy mozgott, hogy hogy az egyes menetek közötti rések hol kitágultak, hol összezáródtak. Ahogy a csipeszek, úgy ez a spirál is a szőrszálak körül összezárva húzta ki a szőrt, csak kevésbé hatékonyan. Az Epilady egyik fő hibája éppen a rugóból fakadt, amely a folyamatosan rugalmas hajlítgatás következtében előszeretettel adta fel a szolgálatot.
A mai epilátorok tehát jelentősen továbbfejlesztett változatai az első modelleknek, de nem csupán a rugós mechanizmus lecserélése miatt. A hatékonyság, a kényelem, no és persze a marketing érdekében számos új technológiát és funkciót alkalmaznak. A több sebességfokozat alapvető, amivel az egyéni érzékenységhez igazíthatjuk az epilálást.
A két legjobb modern funkció a vízállóság és a beépített világítás.
A vízálló epilátorok alkalmazása azért is előnyös, mert a meleg víz segít megnyitni a pórusokat, így csökkentve a fájdalomérzetet és növelve a hatékonyságot.
Azt, hogy milyen sokat számít az integrált lámpa, akkor vesszük észre, ha teszteljük a különbséget, tényleg jóval egyszerűbbé teszi a szőrtelenítést.
Végül mindenféle fejeket csomagolnak ki a készülékekhez, amelyek szintén hasznosak lehetnek, sem az arc, sem az érzékeny területek epilálása nem olyan egyszerű a sima, nagy epilátorfejjel. A legtöbb modern epilátor akkumulátoros, ami nagyobb mozgásszabadságot biztosít, ugyanakkor mindig gondoskodnunk kell használat előtt a töltésről.
Tudnivalók az epilálás előtt és után
A tudatos szépségápolás során a hámlasztás és az epilálás elválaszthatatlanok egymástól: a gyanta és az epilálás által elvékonyodott szőrzet könnyebben benő, ezenkívül mivel az epilálás a gyantával ellentétben nem távolít el hámsejteket, fontos a rendszeres, gyengéd hámlasztás. Ezt a legtöbbek bőre amúgy is meghálálja, így érdemes beépíteni a fürdési rutinba a bőrradírozó kesztyűk használatát. Nem elengedhetetlen, de látványos hatása van, ha a szőrtelenítés előtti egy hétben vagy egy erre szolgáló drogériai eszközzel, vagy zuhanyzás után egy durvább tapintású törülközővel átdörzsöljük a bőrünket.
A fentiekkel a legtöbben tisztában vannak, ahogyan azzal is, hogy a szőrtelenítést mindig tiszta bőrfelületen ajánlott kezdeni. Azt viszont sokan nem tudják, hogy a másik csodafegyver a piros foltok ellen a fertőtlenítés. Ha mással nem is, de legalább egy gyors lábzuhannyal segítsünk a bőrünknek. A szokásos hidratáló krém helyett a szőrtelenítést követően fertőtlenítő, nyugtató hatású termékeket alkalmazva rendkívül látványos eredményt érhetünk el a kipattogzott, sebes bőr elleni harcban. A patikákban kapható Ungumentum antisepticum tökéletes választás erre, de számos más lehetőségünk is van, az Aloe vera, a boszorkánymogyoró, vagy éppen a teafa olaja is kiváló megoldás lehet – mindenkinek mást szeret a bőre, érdemes kísérletezni.
A legolcsóbb
Miért szeretjük?
Mert
versenytársaihoz képest rendkívül olcsó, de a világ egyik legmegbízhatóbb elektronikai márkája gyártja.
Nemcsak a Philips, hanem a Braun kínálatában is találni hasonló, alacsony árkategóriás, minimalista epilátorokat, amelyeknek a dizájnja a régi időkre emlékeztet. A gépről túl sok mindent nem lehet elmondani azon túl, hogy ez egy epilátor, tulajdonképpen három fontos, specifikus tulajdonsága van. Egyrészt hálózatra csatlakoztatva működik, amit lehet szeretni és nem szeretni, de érdemes tudni, hogy a drágább készülékeket szinte mind fel kell tölteni a használat előtt. Másrészt nem vízálló, ugyanakkor a feje víz alatt mosható. Végül pedig ez is két sebességfokozatot kínál.
Hátrányok?
A Satinelle Essential BRE225/00 legnagyobb hátránya, ami egyben az összes hasonló árfekvésű epilátorra vonatkozik, az a csipeszek alacsonyabb száma. A csipeszek számától függ az epilátor hatékonysága, minél több, annál jobb. Ez nemcsak a sebességben nyilvánul meg, hanem a fájdalomban is, hiszen
ha kevesebb a csipesz, többször kell áthúzni a gépet ugyanazon a bőrfelületen. A drágább epilátorok szélesebb fejjel és több csipesszel rendelkeznek.
A pénztárcabarát epilátorok másik hátránya az, hogy általában csak szárazon alkalmazhatók, ahogyan ez a készülék is.
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akiknek a legfontosabb szempont a vásárlásnál az ár, egy egyszerű, de megbízható készülékre vágynak, nincs szükségük kiegészítőkre, sem arra, hogy a zuhany alatt szőrtelenítsenek, és nem árt, ha nem bánják a retró formatervezést.
A csúcsmodell
Miért szeretjük?
Leglényegesebb tulajdonsága a széles, billenő fej, tehát sok csipesze van és képes követni a test vonalait.
Szárazon és nedvesen egyaránt használható, mivel teljes mértékben vízálló, így egy fürdőzés végén, a meleg víztől felpuhult bőrre is bevethető, ami tovább fokozza az eleve magas hatékonyságot és csökkenti a fájdalmat. Természetesen ennek is van több sebességfokozata, ez manapság alap. Ebben viszont már beépített világítás is található, ami elég nagy segítséget nyújt, és további előnye a markolat kialakítása, a hosszúkásabb formájú epilátorok jóval kényelmesebben alkalmazhatók, amikor hosszabb időt töltünk el a szőrtelenítéssel.
Hátrányok
A legfőbb hátránya az ára. További probléma lehet, hogy semmilyen kiegészítővel nem rendelkezik, se trimmelő fej, se kisebb epiláló fej nem jár hozzá, ezek pedig az intim területek szőrtelenítéséhez kifejezetten hasznosak lehet. Hátrány lehet még, hogy akkumulátorról üzemel, ami 50 perces üzemidőt nyújt, és ez egy szőrösebb ember számára kevés lesz, ha együltében szeretne végezni az egész testével. Ez azonban az összes drágább készüléknél így van.
Kinek ajánljuk?
Olyan vásárlóknak, akiknek a minőség a legfontosabb, és egy rendkívül hatékony epilátorra vágynak, amivel a lehető leggyorsabban szőrteleníthetik a nagyobb, kevésbé érzékeny bőrfelületeket.
A mini epilátor és az intelligens csipesz
Miért szeretjük?
A csomagban lévő fő epilátor az egyszerűbb készülékek sorába tartozik, így ez sem vízálló, csak a feje tisztítható víz alatt, valamint vezetékes, viszont van lámpája, ami nagy pluszpont. Jár hozzá azonban két tök jó kiegészítő: egy mini epilátor és egy intelligens csipesz. Hogy miért éppen intelligens, azt kár firtatni, mert ez a jelző mindösszesen
egy tükröt és beépített világítást jelent a csipesz mellé, ami hülyén hangzik, de aki próbált már nyilvános vécében gondoskodni arról, hogy ne derüljön ki, neki bizony bajusza van, az tudja jól, mire való ez az eszköz igazából.
A mini epilátor elemmel működik, keskeny feje az olyan érzékeny területekhez való, mint a bikinivonal vagy a hónalj. Mindez azért jó, mert ha valaki nem luxushotelekben szeret nyaralni, hanem egyszerűbb környezetben, de mégsem szeretne úgy kinézni, mint egy ősember, ezzel a két kiegészítővel gyakorlatilag vadkempingezés közben is gondoskodhat a szőrtelenítésről.
Hátrányok?
A mini epilátor és az “intelligens” csipesz teljesen felesleges lehet egy csomó ember számára, és ezért az árért egy jóval hatékonyabb epilátorra is beruházhatunk.
Kinek ajánljuk?
Kempingőrülteknek, vagy olyanoknak, akik viszonylag olcsón szeretnék megúszni az epilátor vásárlását, szükségük van intim szőrtelenítésre is, és csipesszel szokták szőrteleníteni az arcukat.
Amihez még arctisztító fej is jár
Miért szeretjük?
Maga az epilátor ugyanaz, amit a listánk második pontjában mutattunk be, vagyis egy széles, billenő fejjel rendelkező, vízálló, akkumulátoros, roppant hatékony darab. A különbség az, hogy ez egy egész szett, a tokon túl további hat kiegészítővel. Jár hozzá
egy mélytisztító testradírozó kefe, egy trimmelő fej, egy szűkítő fej a bikinivonal szőrtelenítésére, egy feltét az arc szőrtelenítésére, valamint egy borotvafej,
ami elektromos borotva lévén képes anélkül levágni a szőrt, hogy irritálná a bőrt.
Hátrányok?
Ebben a csomagban gyakorlatilag minden benne van, amire a szőrtelenítéshez szükség lehet, viszont ennek megkérik az árát a pénztárnál.
Kinek ajánljuk?
Legfőképpen a kozmetikai kütyük szerelmeseinek, illetve azoknak, akik komolyan gondolják az otthoni szépítkezést. Az epiláláson túl a trimmeléstől a borotváláson át a radírozásig minden problémára megtaláljuk benne az arra szolgáló eszközt.
Ár-érték arányban a legjobb
Miért szeretjük?
Ez a típus és a közeli rokonai a billenőfejes 9-es széria megjelenése előtt sokáig a Braun csúcsmodelljei voltak.
Van beépített lámpája, teljesen vízálló, akkumulátoros, de ami a legfontosabb: ugyanúgy, mint a 9-es sorozatnak, a 7-esnek is 40 db csipesze van, vagyis a hatékonyságuk gyakorlatilag azonos. A különbség annyi, hogy nincs billenőfej, és ezáltal a markolat is robosztusabb.
Hátrányok?
Nem igazán van hátránya, leszámítva a kiegészítők teljes hiányát.
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akiknek az epilátor kiválasztásánál a hatékonyság a legfőbb szempont, ugyanakkor árérzékenyek, így a lehető legtöbbet szeretnék kapni a pénzükért.
- Vízálló
- Áramforrás
- Fej szélessége
- Kiegészítők
-
Philips Satinelle Essential BRE225/00
- Nem
- Vezetékes
- Keskeny
- Nincsenek
-
Braun Silk-épil 9 9000
- Igen
- Akkumulátor
- Széles
- Nincsenek
-
Braun BRP529/00
- Nem
- Vezetékes
- Keskeny
- Mini epilátor, csipesz
-
Braun Silk-épil 9 SES9010
- Igen
- Akkumulátor
- Széles
- Radírozó fej, trimmelő fej, arcfeltét, borotvafej, szűkítő fej
-
Braun Silk-épil SE7-000
- Igen
- Akkumulátor
- Széles
- Nincsenek