A Die Welt német lapra hivatkozva a G7 arról számolt be, hogy egyre több németországi élelmiszerláncnak komoly gondjai vannak az étolaj beszerzésével. A háború miatt teljesen leállt a nyers napraforgóolaj szállítása, mivel az európai kereslet meghatározó részét Ukrajna látta el. A nyers alapanyagból általában helyben, vagyis az uniós országokban készítik a végterméket, a németországi üzemek azonban kifogytak a készletekből, és egyelőre nincs olyan beszerzési forrás, ami pótolni tudná a kiesést.
A Die Welt-nek nyilatkozó Aldi, a Lidl, a Kaufland, a Real és az Edeka egyaránt arról tudósított, hogy problémáik vannak a termék beszerzésével. Egyelőre még nem mondták ki, hogy szükséges lesz az étolajvásárlás korlátozása, a lap szerint ez a lehetőség is fent áll majd hamarosan. A boltláncok arra kérik a vásárlókat, hogy ne kezdjenek pánikvásárlásokba, mivel ebben az esetben közbe fognak avatkozni, ahogyan arra 2020-ban a koronavírus-járvány idején is szükség volt.
Az ukrán élelmiszeripari áruk és termékek hiánya rövid távon is súlyos regionális hiányokhoz vezethet Európában. A G7 korábban arról írt, hogy Magyarország, más országokhoz hasonlóan ezért tiltotta be a gabona exportját és igyekeznek biztosítani a helyi ellátást.
A mezőgazdasági szakemberek arra emlékeztetnek, hogy ezen termékeknél nem lehet az ilyen hirtelen és ilyen nagy mértékben kieső mennyiségeket rövid távon pótolni, hiszen a napraforgót el kell vetni, le kell aratni és fel kell dolgozni, mielőtt piacra kerülne.
Az szinte biztos, hogy az étolajok ára a szűkös kínálat miatt emelkedni fog, hosszabb távon Magyarországon is. Itthon az üzemanyagokhoz hasonlóan a kormány tavaly októberi szinten mesterségesen befagyasztotta a napraforgó étolaj árát, vagyis a lakosság a piaci folyamatokból közvetlenül semmit sem érez, ám a termék ára ettől függetlenül egyre jobban elszáll, és ezt az árstop végével valakinek meg kell majd fizetnie.