A legritkább ötvenforintos érmék 30-40 ezer forintot is érhetnek, de ezt kevesen tudják: akár visszajáróként is megkaphatjuk őket vásárlásunk során, írja a Világgazdaság. Ezek az ismertetőjelei a ritka, gyűjtők által keresett érméknek.
Régi, részletszegény érméket keressünk
A Magyarországon használatban lévő pénzérmék többségét, így az ötvenforintos érméket is 1993-ban vezették be. Hencz János, a Somogyi Megyei Éremgyűjtő Egyesület elnöke is hallott a különlegesen értékes ötvenesről, és azt mondta, hogy minden esetben a kereslet-kínálat dönt.
Az 1993-as ötvenforintosból 872 500 darabot vertek, ebből nagyjából ezer lehet a részletszegény
– mondta Hencz János a Sonline-nak. Egyik hiba: a kerecsensólyom csőrének felső kávája csak épp hogy az alsó fölé nyúlik, illetve a fatuskón nincs évgyűrű, s a madárszárny fedőtollainak mintázata bemélyített pontokból álló lyukacsos mintázat.
A szakértő szerint a verdefényes, legjobb változat ára elérheti akár a 30 ezer forintot is, míg a gyengébb minőségűek 2-5 ezer forintba kerülhetnek. Hencz hozzátette, hogy minden esetben a kereslet-kínálat dönti el az árat, és természetesen nem lehet egy hibás, de agyonkarcolt darabért ugyanannyit kérni, mint egy karcmentes változatért.
Azt is mondta, hogy a laikusok leginkább úgy ismerhetik fel a ritka 50 forintost, hogy
ha a fatuskón nincs évgyűrű, akkor az már részletszegény, és értékesebb lehet.
Az ezer hibásból közel 500-at már eladhattak, a szabad forgalomban nagyjából 500 ilyen lehet, tehát nem sok eséllyel kerülnek elő ezek a példányok.
A szakértő kiemelte: a gyűjtők alapvetően a ritka, különleges darabokat keresik. Egy régi, 2007-es papír 200 forintos közel egymillió forintért kelt el egy árverésen tavaly Budapesten. Ez utolsó nyomat volt, és alacsony darabszámban jelent meg.