Az új adótörvényeket a parlament már elfogadta, és azok megjelentek a Magyar Közlönyben is. Ezekből kiderül, hogy a cafeteria rendszerében jelentős változások várhatók. A SZÉP-kártya eddig is kiemelt szerepe tovább erősödik, valódi „jolly jokerként” funkcionálhat. Az alszámlák közötti átjárhatóságot ugyan sokan bírálták, de végül a kormány „turisztikai akcióterv” keretében ezt is bevezette – írja az Azénpénzem.hu.
Új zsebet kapunk a SZÉP-kártyára
A kormány 2025-ben Aktív Magyarok néven új alszámlát hoz létre a SZÉP-kártyán, amelyre évente 120 ezer forintot utalhatnak a munkáltatók. Emellett a cég által biztosított sportolási lehetőségek is adómentes juttatások közé kerülnek. Jelenleg is adómentesen biztosíthatók kulturális és sportrendezvényekre belépők a minimálbér erejéig, ehhez 2025-től az állatkerti belépők is csatlakoznak. Ezek azonban továbbra sem lehetnek visszaválthatóak.
Lakásfelújításra is mehet a cafeteria
Újdonság, hogy a SZÉP-kártyára feltöltött összeg 50%-át jövőre lakásfelújításra is fel lehet használni. A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint olyan termékek vásárlása is lehetséges lesz, mint vasáru, építőanyag, festék, bútor vagy világítási eszközök. A 35 év alatti munkavállalók számára évi 1,8 millió forint lakhatási támogatást biztosíthatnak a cégek, de csak a bérleti vagy hitelszerződés bemutatásával. Ha a támogatás meghaladja a költségeket, az összeget külön adóbevallásban kell feltüntetni, és szja-t is fizetni kell utána.
2024-ben a SZÉP-kártya feltöltései 348 milliárd forintra rúgtak, de ebből még mindig közel 90 milliárd forintnyi szabadon elkölthető forrás maradt.
Bár a SZÉP-kártya éves kerete az új zsebbel 450 ezer forintról 570 ezerre nő, és ezzel akár évi 2,37 millió forint kedvezményes juttatást is adhatnának a munkáltatók, kérdés, hogy ezt mennyire fogják kihasználni. Tavaly például a cégek többsége nem növelte a kereteket, sőt volt, ahol csökkentették is a juttatásokat.
Az új rendszer lehetőségei inspirálhatják a munkáltatókat, például béremelés helyett cafeteria keretnövelést is választhatnak. Ugyanakkor az önkéntes nyugdíjpénztárak háttérbe szorulása a hosszú távú megtakarítások ellen hathat. A kormány adómentes pénzfelvételt tett lehetővé 2025-re, ami világos üzenetet küld: a hosszú távú pénzügyi tervezés nem prioritás.