Kárba mehet a drága dió, ha rosszul választasz a boltokban, piacon - erre figyelj oda!
Nincs karácsony diós bejgli nélkül: a hagyományos édesség egyik alapelemét idén azonban nehéz lehet beszerezni. A dió ára évek óta növekszik, a Hello Vidék összegyűjtötte, idén melyik üzletben mennyibe kerül az ízletes csemege.
A klímaváltozás beleszól a dió árába
A dió beszerzése és termesztése egyre nehezebb feladat: az idei szezonban a kedvelt karácsonyi finomság ára kilónként átlagosan 500 forinttal emelkedett az előző évhez képest. Bár a magyar dió iránti kereslet továbbra is erős, a boltok polcain gyakran külföldi dióval találkozhatunk, mivel a hazai termés kisebb hozamú, és emiatt drágább is.
A diótermesztés az elmúlt években komoly kihívásokkal néz szembe: a klímaváltozás hatása nehezen érinti a fák termőképességét. A szélsőséges időjárási jelenségek, mint a kora tavaszi fagyok, a jégeső és a hőség, jelentős károkat okoznak a termésben. Emellett megjelentek a hazánkban nem őshonos kártevők, illetve az egzotikus betegségek.
Bár a termőterület növekedett az elmúlt években, a termésátlag továbbra is alacsony,
köszönhetően a sok elhanyagolt ültetvénynek és a hagyományos termesztési módszereknek, amik nem tudják felvenni a harcot az újkeletű problémákkal.
Olyan gomba- és baktériumos betegségek jelennek meg, amelyeket vagy régen elfelejtettünk, vagy még nem voltak őshonosak Magyarországon,
és az utóbbi években nagyon nagy károkat okoztak, valamint meg kell említenünk a dióburokfúró legyet, ami szintén a keletről nyugatra terjedő rovarinvázió miatt most már itt van az ország egész területén és komoly károkat tud okozni” – mondta a Hello Vidéknek Takács Ferenc, a FruitVeB szakmaközi szervezet gyümölcstermesztésért felelős alelnöke.
A hazai dióültetvények fejlesztése ugyanakkor nagy lehetőségeket rejt magában. Jelenleg az éves termésmennyiség 6450 tonna körül alakul, amit az intenzív, öntözött, modern technológiájú ültetvények arányának növelésével jelentősen lehetne emelni. A színvonalas termesztésű ültetvények aránya azonban továbbra is alacsony, és a versenytárs országok termésátlagaival szemben a magyar dió jelentős hátrányban van.
2000 óta elképesztően megnőtt a magyar dió ára:
mostanra több mint az ötszörösébe kerül egy kiló, mint akkor.
Ez a KSH adataiból is egyértelműen látszik: 2010-ben még 2010 forintot kellett fizetni egy kilogramm tisztított dióért Magyarországon. 2019-ben az éves fogyasztói ára már 4130, míg 2020-ban 4330 forint volt, 2022-ben pedig 4630 forintra rúgott. Tavaly ilyenkor, 2023 decemberében már átlagban 5550 forintot fizettünk érte, 2024. októberben pedig 5700 ft lett az ára.
Itt vannak a pontos árak
Általánosságban megállapítható, hogy a hazai dióbél ára a nagykereskedelmi piacokon is kilónként 5000- 6000 forint körül mozog. A nagyáruházakban olcsóbban juthatunk dióhoz, bár itt nagy eséllyel nem magyar terméket vásárolunk.
Lédig dióbél:
- Tesco: a lédig dióbél ára 5 990Ft/kg
- Spar: a lédig dióbél ára 5 990Ft/kg
Héjasan:
- Penny: 1 990 Ft/kg
- Lidl: 2 489 Ft
- Aldi: 2 499 Ft
- Auchan Hiper: 2 490 Ft
Darált, cukrozott dió:
- EcoFamily: 750 Ft / 200 g
- Auchan Hiper: 949 Ft/ 200 g
- Aldi: 799 Ft / 200 g
- Lidl: 999 Ft / 200 g
Internetes fórumokon helyi termelőktől is vásárolhatunk – a Hello Vidék szerint elképzelhető, hogy olcsón bukkanunk hazai árura, azonban a magyar dió ára a közösségi oldalakon is 4000 Ft/kg körül mozog.
Hogyan válasszunk diót?
Ennyi pénzért érdemes megvizsgálni az áru minőségét is, hogy elkerüljük a dió megavasodását az ünnepekig. Héjas dió vásárlásakor vegyük szemügyre a héjat: az ép, sima, repedés- és foltmentes héj a frissesség jele. A “rázós teszt” is hasznos lehet: ha a dió belseje zörög, az kiszáradt magot jelez. Emellett a dió súlya is árulkodó, hiszen a friss dió általában nehezebb. Ha lehetőségünk adódik megszagolni a diót, kerüljük az avas szagot árasztó termékeket, mert azok már biztosan nem frissek.
Tisztított dió esetében a dióbél színére és állagára figyeljünk:
a világos vagy aranybarna szín a jó minőség jele, míg a sötétebb árnyalatok gyenge minőségre utalhatnak.
A friss dióbél enyhén rugalmas, nem morzsolódik, és nincs avas illata. Előre csomagolt termékeknél ellenőrizzük a csomagolás sértetlenségét és a lejárati dátumot, hogy biztosak legyünk a termék frissességében. Érdemes lehet helyi termelőktől vásárolni, így nagyobb az esélye, hogy valóba friss, ízes terméket kapunk.
Érdemes arra is odafigyelnünk, hogyan tároljuk a diót, hogy megőrizze frissességét a fogyasztásig. A héjas diót hűvös, száraz, jól szellőző helyen, például vászonzsákban érdemes tartani. A tisztított diót légmentesen zárható edényben, hűtőszekrényben vagy fagyasztóban tároljuk.
Hűtőben a dióbél akár 3 hónapig, fagyasztóban pedig akár egy évig is megőrzi a minőségét.
A megfelelő tárolási körülményekkel nemcsak a dió frissességét, hanem az ízét és tápértékét is megőrizhetjük.