A 2024-es Az Év Szaloncukra-díjat a Stühmer körtezselés-muskotályos, a Gyulai Kézműves Cukrászda Bailey’s-es-kávés és a Sulyán Cukrászda mogyoróvajas-csipszes szaloncukrai nyerték, számol be róla a Pénzcentrum.
Az árak tovább emelkednek
Az idei díjátadó résztvevői elsőként a szaloncukor-gyártás helyzetébe pillanthattak bele: a kakaó világpiaci ára megemelkedett, és az egyéb alapanyagok árai is drasztikusan nőttek az elmúlt egy évben:
a csokoládé ára 10 százalékkal, a cukoré 50 százalékkal magasabb lett.
Ez hosszú távon a termékek további emelkedéséhez fog vezetni, ahogy az energiahordozók esetében is nagy a hullámzás – mondta el a tájékoztatón Sánta Sándor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke. Az alapanyagárak emelkedése miatt a középkategóriás szaloncukrok kilója várhatóan 5500 – 7000, a prémiumé 13 000 – 16 500 forint között mozog. Sánta kitért az egyéb kiadásokra is: a munkabér költsége 12,5 százalékot nőtt, a logisztika, a fuvarozás 18 százalékkal, a csomagolóanyagok 50-70 százalékkal magasabbak idén. Emellett a forint gyengülése is hatással van az import alapanyagokra – sorolta az elnök.
Egyre izgalmasabb ízeket kóstolhatunk
2024 a turbó ízek éve: a szaloncukrok között
megjelentek a retró üdítőital ízek, az édes-citrusos kombinációk, az intenzív gyümölcsös ízek,
a többféle textúrájú termékek, valamint a növényi alternatívák a tej vagy éppen a kakaó helyett.
Karácsonykor nagyjából 3-3,5 tonna szaloncukrot értékesítenek a kereskedők, ami nagyjából 20 milliárd forintos árbevételt jelent.
A minőség továbbra is fontos: a mennyiségek csökkennek, ugyanakkor előre törnek a saját márkás termékek. Sánta Sándor szerint továbbra is nagy az igény a kisebb kiszerelésekre és a bite size-ra is. Emellett sokan már otthon készítik el a szaloncukrot: gondoljunk csak a dubai csokoládé diadalútjára.
Bízhatunk a minőségben
Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára a Kiváló Minőségű Élelmiszer KMÉ védjegyrendszerről beszélt: mint kifejtette, ennek a célja a biztonságosság és az ellenőrzött minőség, hogy a fogyasztónak ezáltal többet jelentsen az adott termék.
2018 óta létezik a védjegy, aminek bevezetését lakossági felmérés előzte meg. Ma már egyre többen ismerik, és tudják, hogy
csak olyan termék nyerheti el a védjegyet, amely előállításának helyszínén, az üzemben volt Nébih audit, azaz valóban ellenőrzött termékről van szó.
Mint Felkai Beáta ismertette, hamarosan marketingkampány indul a védjegyrendszer népszerűsítése érdekében, melyhez influenszerek is csatlakoznak. A pályázható termékkörök száma 2024-ben már 58, a szaloncukor is az idei évben került be, és nyáron hungarikummá minősítették.
Az év szaloncukra
Ezek után bejelentették Az Év Szaloncukor díja helyezettjeit: az első díjat a Stühmer Kft. körtezselés-muskotályos szaloncukra nyerte, a második helyre a Gyulai Kézműves Cukrászda Bailey’s-kávés ízesítésű szaloncukra került, míg a harmadik helyen a Sulyán Cukrászda mogyoróvajas chips-es szaloncukra futott be. Az első helyezett termék körtezselét tartalmaz, ami 100 százalékos gyümölcsléből készül, ez muskotályos pezsgőkrémmel egészül ki, amit karamellizált fehércsokoládé burkol.