Új módszerrel dolgoznak az internetes csalók: most a Gmail felhasználói az elsődleges célpontok, írja a 168.hu. Ha Gmail-felhasználóként problémánk adódik a fiókunkba való bejelentkezéssel, semmiképp se a közösségi médián kérjünk segítséget: a bűnözők ugyanis itt vadásznak áldozatokra.
Az ünnepek előtt különösen aktívak
A karácsony előtti időszak remek terepnek számít az internetes csalók számára, ugyanis ilyenkor sokan rendelnek ajándékokat az ünnepekre – ez pedig több lehetőséget nyújt az átverések és lopások elkövetésére. A Black Friday és az ünnepek előtti akciók miatt hajlamosak lehetünk bedőlni egy-egy hirdetésnek, amely mögött akár csalók is állhatnak. A biztonsági szakemberek ugyan igyekeznek felhívni a figyelmet a lehetséges veszélyekre, sokan így is könnyedén megadják személyes, illetve a bankkártyájukhoz köthető adatokat ismeretlen oldalakon. Sajnos könnyen előfordulhat, hogy
a megrendelt termék sosem érkezik meg, viszont az érintettek a pénzüket sem kapják vissza.
Meglepőnek tűnhet, de a Gmail-felhasználók sok esetben saját maguknak köszönhetik a bajt: aki a kétfaktoros hitelesítés során véletlenül kizárja magát a Gmailből, a Google hivatalos weboldalán is segítséget kérhet, sokan azonban nem ezt a lehetőséget választják, és ezzel veszélybe sodorják magukat.
A közösségi média nem a barátunk
A közösségi médiában való segítségkérés rendkívül veszélyes: a bűnözők ugyanis fejlett keresőszoftvereket használva találják meg a kiszolgáltatott helyzetekben lévő felhasználókat. Miután megtörtént a baj, és kizárják magukat a Gmailből, sokan pánikba esnek, és az az első dolguk, hogy a közösségi médiában kérnek segítséget.
Ezzel azonban a csalók figyelmét is felhívják magukra.
Ma már olyan robotokat használnak a csalók, amelyek azonnal észreveszik az ilyen jellegű, nyilvánosan megosztott tartalmakat. 10 másodper alatt jelentkezni fog egy idegen egy üzenetben, hogy vele vagy egy barátjával is hasonló dolog történt, majd ajánl egy e-mail címet vagy weboldalt, ahol az érintett segítséget kaphat.
Csakhogy ezek hamis információk, ésamennyiben az érintett hajlandó kommunikálni a problémájáról a megjelölt személlyel, még nagyobb bajba sodorhatja magát.
A csalók célja ilyenkor ugyanis az, hogy kicsalják az áldozattól a belépési adatait,
majd feltörjék minden fiókját, köztük a bankszámláját is, és minden lehetséges módon visszaéljenek a kinyert információkkal. Éppen ezért a kiberbiztonsági szakértők azt tanácsolják, pánik helyett mindenki kérjen hatékony szakmai segítséget, és amennyiben problémája merül fel a Gmail működésével kapcsolatban, azt ne a közösségi média-oldalakon ossza meg, hanem forduljon a Google-höz.