A kormány által nyáron megemelt banki illeték miatt a bankok sorra jelentik be lakossági díjaik növelését. A Forbes azonban emlékeztet, hogy egy egyszerű és teljesen szabályos módszerrel ingyenesen is lehet utalni. Itt vannak a részletek, hogyan működik a fizetési kérelem!
Mire van szükség a fizetési kérelemhez?
A fizetési kérelem egy 2024 áprilisa óta elérhető szolgáltatás, ami minden hazai banknál működik, és díjmentesen használható mind a küldő, mind a fogadó fél számára. Az átutalási díjak és a tranzakciós illetékek elkerülésével különösen a nagyobb összegű tranzakcióknál – például ingatlan- vagy autóvásárlás esetén – jelentős megtakarítást érhetünk el.
A fizetési kérelem funkció minden bank mobilapplikációjában megtalálható. A használata egyszerű: a fizető felhasználó nevét és bankszámlaszámát megadva bárki kérhet pénzt egy másik személytől. A címzett push értesítést kap a kérelemről: itt eldöntheti, hogy elfogadja vagy visszautasítja azt.
Amennyiben elfogadja, az átutalás azonnal teljesül, költségek nélkül.
A kérelem érvényessége hatvan napig tart, így azt ebben az időintervallumban elfogadva teljesen ingyenes tranzakciót bonyolíthatunk le.
Nagyobb összegek mozgatása esetén a fizetési kérelem rendkívül hasznos lehet, hiszen a hagyományos átutalások jelentős költségekkel járnának. A fizetési kérelem szolgáltatásnak 20 millió forint a felső limitje, így ha ennél nagyobb összeget utalnánk, az csak több részletben oldható meg.
Ezzel a módszerrel akár több tízezer forintot is spórolhatunk.
A fizetési kérelem még könnyebbé tehető másodlagos banki azonosítók beállításával: ha megadjuk telefonszámunkat vagy email-címünket, már nem is szükséges a számlaszámunk ismerete ahhoz, hogy valaki fizetési kérelmet küldjön.
A növekvő lakossági díjak miatt az eddig viszonylag ismeretlen szolgáltatás várhatóan elterjedtebbé válik: ezzel arra is számítanunk kell, hogy megnőhet a csalások és visszaélések kockázata. A károk elkerülése érdekében fontos, hogy körültekintően kezeljük pénzügyeinket, és mindig részletesen ellenőrizzük a beérkező fizetési kérelmeket.